Temné stíny
Režie: Tim Burton
Obsazení: Johnny Depp, Eva Green, Jackie Earle Haley, Michelle Pfeiffer, Christopher Lee ad.
Co říká distributor: V roce 1752 vypluli Joshua a Naomi Collinsovi se svým synem Barnabasem lodí z anglického Liverpoolu, aby začali nový život v Americe. Ale ani oceán jim nepomůže v tom, aby unikli záhadnému prokletí, které jejich rodinu pronásleduje...
Verdikt: Pokud máte rádi Burtona, jděte
Tim Burton má nový film a poznáte to od prvních záběrů: gotická hororová atmosféra, velká sídla, obskurní humor, hloubkové kompozice... a Johnny Depp. Temné stíny jsou dozajista film, který by nikdo jiný než Burton natočit nemohl. Ale výjimečnosti tentokrát scházejí ingredience, které by znamenaly také kvalitu. Temné stíny ale nejsou dobrý film. Potvrzují hypotézu, že Burtonovi docházejí nápady - a nedůsledná snaha o nápodobu sedmdesátkového filmového stylu (která je dnes spíš oblíbenou normou než výjimkou) tomu nenapomáhá. Donedávna ještě Burtonova estetika budila dojem, že staré nápady vynalézavě rámuje částečně odlišnými poetickými tradicemi podivnosti. Temné stíny už ale burtonovskou estetiku jinakosti reprezentují prostě jen v podobě, v níž je ze všeho nejvíc... stále stejná.
...
Lov lososů v Jemenu
Režie: Lasse Hallström
Obsazení: Emily Blunt, Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas, Tom Mison ad.
Co říká distributor: Dr. Alfred Jones je nečekaně požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred odmítne, ale vládní soukolí se dává do pohybu a přiměje Freda, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší…
Verdikt: Nejít.
Měla to být politická satira o pragmatičnosti vládních kruhů, které začnou propagovat bláznivý nápad extravagantního arabského šejka na vysazení lososů v arabské poušti, aby zakryly své přehmaty v Afghánistánu? Nebo je to klasická romantická komedie o sbližování nesourodého páru - usedlého úředníčka z ministerstva zemědělství s nezáživně znějícím jménem Alfred Jones, který dostane účast na megalomanském plánu rozkazem, a šejkovy mladé, emočně nevyrovnané finanční zástupkyně Harriet? Nebo je to duchovně laděný příběh o vizích, které mění svět, a o důležitosti víry v nemožné? Těžko říci, co film chce sdělit, protože tvůrci si dávají velký pozor na to, aby se náhodou nedopustili nějakého názoru. Dost úzkostlivě se snaží, aby v příběhu bylo pro každého něco - trochu humoru, trochu romantiky, trochu kýče, trochu politiky. Každého přitom ale uspokojí jen trochu a málokoho pořádně.
...
Avengers
Režie: Joss Whedon
Obsazení: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson ad.
Co říká distributor: Marvel Studios uvádí super hrdinský tým všech dob Avengers, ve kterém se přestaví ikoničtí superhrdinové – Iron Man, Neuvěřitelný Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye a Black Widow. Když se objeví nečekaný nepřítel, který ohrožuje světovou bezpečnost, Nick Fury, ředitel mezinárodní mírové agentury, známé také jako S.H.I.E.L.D., zjistí, že potřebuje tým, aby odvrátil světovou katastrofu. Začíná provádět nábor po celém světě.
Verdikt: Jít
Avengers jsou snad s výjimkou nolanovských Batmanů či druhých X-men jednoznačně nejlepší film o superhrdinech v barevných kostýmech. Zatímco zmíněné série ovšem původní komiksové světy v rovině jejich fungování zcivilňovaly, metaforizovaly a přibližovaly fungování světa našeho, Avengers na to zvysoka ser... Jsou o superhrdinech a se superhrdiny, superpadouchy a transdimenzionálními bitvami. Civilnost? Ale jděte. Civilové bez kostýmů hrají v Avengers přinejlepším druhé housle, dojemně umírají či prostě jen tvoří masu k destrukci, pardon, ochraňování. Jednoduše přebírají klasický vzorec superhrdinských týmovek: 1) superhrdinové se potkávají a na potkání si rozbíjejí tlamy, 2) superhrdinové se snaží domluvit a učí se fungovat jako jeden tým, zatímco superpadouchové posilují svou moc, 3) superhrdinové se spolčí a rozbijí tlamy (či hračky) superpadouchům. Jistě, ideologicky jsou možná potvrzením všech amerických stereotypů, rezignují na společenský přesah a jsou natočeni pro čistě únikovou potěchu ze zábavného vyprávění. Je na tom něco špatného?