"Byli jsme v šoku." Ukrajina čelí environmentální katastrofě, kterou nikdo nečekal

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
5. 12. 2022 12:50
Nejméně 50 tisíc delfínů v Černém moři bylo zabito v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Mořský biolog Ivan Rusev je šokovaný počtem mrtvol delfínů, které se vyplavily na břehy přírodní rezervace v Oděské oblasti. Ekologickou katastrofu způsobily miny i výkonné sonary ruských ponorek. Rusev má ale plán, jak populaci delfínů v Černém moři zachránit.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Mořský biolog strávil více než 40 let sledováním pobřeží ukrajinského Černého moře a po únorové invazi zůstal v šoku. "Celkově odhadujeme, že uhynulo 50 až 100 tisíc delfínů," tvrdí Rusev.

Krátce po začátku války se na břehy národního parku Tuzlovské limany, kde Rusev pracuje, začala vyplavovat jejich mrtvá těla. "Jen v této části pobřeží Černého moře v hranicích národního parku jsme našli 12 mrtvých delfínů. Před začátkem války jsme nenašli žádného," popsal mořský biolog.

Podle Ruseva delfíny zabily miny, výbuchy a tlakové vlny způsobené podvodními detonacemi. "Ale nejsmrtelnější byl silný sonar, který používají ruské ponorky k navigaci. Ten poškodil akustický systém delfínů a účinně je oslepil. Nemohli se orientovat v moři a lovit ryby. A proto každý den hubli a jejich imunitní systém slábl," doplnil biolog.

Pokud jsou nejhorší odhady přesné, mohla v důsledku války zahynout více než třetina z 250 tisíc delfínů v Černém moři. Rusevův tým nyní shromáždil jejich ostatky, aby mohly být provedeny pitvy v laboratořích v Německu a Itálii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy