Moře ve Francii už letos vyplavilo 700 mrtvých delfínů, většina se stala obětí rybářů

ČTK ČTK
29. 2. 2020 9:29
Už téměř sedm set mrtvých delfínů letos vyplavily vody Atlantického oceánu na francouzské pobřeží. Devadesát pět procent všech uhynulých kusů, které vědci ohledali, nese známky toho, že se kytovci stali obětí intenzivního rybolovu, informoval list Le Monde.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ekologická organizace Pelagis napočítala od začátku ledna do konce minulého týdne 670 mrtvých delfínů na plážích podél západního pobřeží Francie. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to podle ní více.

Bilance uhynulých delfínů na francouzských plážích roste setrvale od roku 2016 a loňský smutný rekord by podle organizace Pelagis mohl být letos opět překonán.

V kritickém období od ledna do dubna loni napočítala organizace Pelagis 844 mrtvých delfínů na francouzském atlantickém pobřeží. Pokud se započítají i další menší kytovci, činí celoroční bilance 1233 mrtvých zvířat.

Podle odborníků přitom většinu zabitých kytovců moře vůbec nevyplaví na pláže a jejich těla klesnou na mořské dno. Podle odhadů tak v roce 2019 mohlo u francouzských břehů zemřít v důsledku rybolovu až 11 300 delfínů.

Letos se nejvíce mršin našlo v Bretani a v departementu Vendée, tedy v severozápadní části Francie.

Podle listu Le Monde 95 procent všech zdechlin nese známky toho, že se kytovci stali vedlejší obětí rybolovu. Na tělech mají stopy rybářských nástrojů nebo vykazují známky úhynu po zapletení do rybářských sítí.

Plán na ochranu delfínů

Francouzská vláda před časem zveřejnila plán na ochranu delfínů. Od tohoto roku musí mít rybáři na určitých typech lodí během hlavní zimní sezony podvodní bzučáky.

Akustické signály, které tato zařízení vydávají, by měly delfíny odhánět od rybářských sítí. Paříž nyní vyjednává s Evropskou komisí, aby byly tyto bzučáky povinné pro všechny rybáře v Evropské unii, upozornila agentura DPA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy