Štrasburk - Evropský parlament schválil klíčovou směrnici o navracení nelegálních přistěhovalců. Jejím cílem je odbourat nejednotná pravidla pro udílení azylu, zavést větší ochranu uprchlíků, ale také přísnější postihy pro ty, kteří azylový systém zneužívají a do EU se dostávají nelegálně.
Přísnější pravidla by měla zabránit tzv. azylovému shoppingu, tedy situaci, kdy neúspěšný žadatel postupně zkouší požádat o azyl v jiných zemích EU. Uvnitř unie totiž existují velké rozdíly v uznávání azylového práva.
Zatímco pravděpodobnost, že Iráčan dostane azyl v Německu je 70 procent, například Řecko udělí obdobný status jen každému padesátému žadateli.
Tvrdší bude unie vůči nelegálním přistěhovalcům, kteří podle normy mohou být zadrženi až na osmnáct měsíců. Zejména pro státy s liberální imigrační politikou, jakým je například Španělsko, je směrnice příliš tvrdá. Komise však argumentuje tím, že vůči zhruba osmi milionům nelegálních přistěhovalců na území EU je třeba radikálnějších kroků.
Po případném vyhoštění z EU se pak do sedmadvacítky imigranti nedostanou dalších pět let.
Novou euronormu kritizují nejen nevládní organizace, ale i část levicových europoslanců. Podle nich represe problém imigrace nevyřeší a lidé budou dál hledat cesty, jak se do unie dostat.
Jeden ze spoluautorů směrnice, komisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot, se inspiroval plánem svého krajana, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který nedávno ohlásil nový imigrační pakt pro Evropu.
Podle něj by žadatelé o vstup na území EU mimo jiné od roku 2011 dostávali víza s biometrickými údaji a evropská agentura ochrany vnějších hranic (Frontex) by získala nové pravomoci.
Právě přistěhovalecká politika by měla být jednou z priorit nadcházejícího francouzského předsednictví v EU. Po krachu referenda v Irsku ale není jisté, jestli se kvůli novému palčivému problému v unii Sarkozymu podaří rozdílné evropské přístupy k imigraci sladit.
"Klima se změnilo," citoval deník Le Figaro ministra obrany Hervé Morina.