EU je Eldorádem imigrantů, varuje Paříž. Už se nevejdou

bh
30. 5. 2008 7:20
Francie chce v EU jednotná pravidla
Za zdí je Eldorádo. Evropa má ale zájem jen o někoho.
Za zdí je Eldorádo. Evropa má ale zájem jen o někoho. | Foto: Evropská komise

Paříž - Povinné jazykové kurzy, biometrická víza, písemné závazky k přijetí evropských kulturních hodnot a snadnější proces vyhošťování. Takové by měly být obrysy imigrační politiky EU, které chce během svého předsednictví prosadit Francie.

Z neoficiálního dokumentu, který připravil prezident Nicolas Sarkozy se svými poradci, citoval list Financial Times.

Podle něj text zdůrazňuje, že bez imigrantů se EU z hlediska demografie a ekonomické prosperity neobejde, zároveň ovšem dodává: "Evropa nemá prostředky, aby důstojně přijala všechny, kteří v ní vidí Eldorádo."

Dokument také sází na větší prevenci, tedy uzavírání dohod se státy, odkud do unie míří nejvíce přistěhovalců. Zmiňuje přitom Maroko, Pákistán nebo Turecko. Podle Sarkozyho plánu by měly být nasazeny "všechny diplomatické i komerční nástroje".

Na tvrdší imigrační politice Sarkozy do značné míry postavil svou loňskou prezidentskou kampaň. V ní mimo jiné prohlásil, že Francie je "podrážděna" neřízeným přistěhovalectvím.

Italská Lampedusa. Pro mnohé brána do EU.
Italská Lampedusa. Pro mnohé brána do EU. | Foto: Reuters

Paříž v současné době vyhošťuje ze země dvaapůlkrát více cizinců než před pěti lety. I tak se jí ale daří repatriovat jen třetinu těch, kteří k tomu dostanou příkaz.

Loni také Francie přijala přísnější zákony regulující pobyt cizinců v zemi. Lidé, kteří v rámci slučování rodin míří do Francie, tak například musí na základě testů DNA prokazovat, že jsou s imigranty usazenými v zemi galského kohouta v příbuzenském vztahu. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy