EU je Eldorádem imigrantů, varuje Paříž. Už se nevejdou

bh
30. 5. 2008 7:20
Francie chce v EU jednotná pravidla
Za zdí je Eldorádo. Evropa má ale zájem jen o někoho.
Za zdí je Eldorádo. Evropa má ale zájem jen o někoho. | Foto: Evropská komise

Paříž - Povinné jazykové kurzy, biometrická víza, písemné závazky k přijetí evropských kulturních hodnot a snadnější proces vyhošťování. Takové by měly být obrysy imigrační politiky EU, které chce během svého předsednictví prosadit Francie.

Z neoficiálního dokumentu, který připravil prezident Nicolas Sarkozy se svými poradci, citoval list Financial Times.

Podle něj text zdůrazňuje, že bez imigrantů se EU z hlediska demografie a ekonomické prosperity neobejde, zároveň ovšem dodává: "Evropa nemá prostředky, aby důstojně přijala všechny, kteří v ní vidí Eldorádo."

Dokument také sází na větší prevenci, tedy uzavírání dohod se státy, odkud do unie míří nejvíce přistěhovalců. Zmiňuje přitom Maroko, Pákistán nebo Turecko. Podle Sarkozyho plánu by měly být nasazeny "všechny diplomatické i komerční nástroje".

Na tvrdší imigrační politice Sarkozy do značné míry postavil svou loňskou prezidentskou kampaň. V ní mimo jiné prohlásil, že Francie je "podrážděna" neřízeným přistěhovalectvím.

Italská Lampedusa. Pro mnohé brána do EU.
Italská Lampedusa. Pro mnohé brána do EU. | Foto: Reuters

Paříž v současné době vyhošťuje ze země dvaapůlkrát více cizinců než před pěti lety. I tak se jí ale daří repatriovat jen třetinu těch, kteří k tomu dostanou příkaz.

Loni také Francie přijala přísnější zákony regulující pobyt cizinců v zemi. Lidé, kteří v rámci slučování rodin míří do Francie, tak například musí na základě testů DNA prokazovat, že jsou s imigranty usazenými v zemi galského kohouta v příbuzenském vztahu. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy