Dvě třetiny Britů se bojí vypuknutí etnického násilí

mih, Reuters
19. 4. 2008 0:00
Polovina Britů chce, aby přistěhovalci opustili zemi
Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Londýn - Skoro dvě třetiny Britů se obávají, že se rasové napětí v zemi promění v násilnosti. Polovina lidí chce, aby byli přistěhovalci vyzváni k odchodu ze země.

Ukázal to průzkum pro britskou BBC, kterého se zúčastnilo 1100 lidí.

V zemi naposledy došlo k vážnějším etnickým nepokojům mezi bělochy a původem asijskou mládeží před sedmi lety.

Šéf Komise pro lidská práva a rovnoprávnost Trevor Philips označil výsledky průzkumu za „znepokojivé".

Šedesát procent dotázaných uvedlo, že v zemi žije příliš mnoho přistěhovalců. Čtvrtina lidí řekla, že jejich kraj už právě kvůli imigrantům není stejný jako dřív.

Dvacet procent Britů připustilo, že jsou rasisticky zaujatí, což je mírný posun oproti roku 2005, kdy na stejnou otázku odpovědělo kladně 25 procent dotázaných.

Imigrace patří v Británii k nejdiskutovanějším tématům současnosti. Na ostrovech totiž v posledních letech začal pracovat zhruba milion lidí z nových členských zemí EU, kterým se otevřel britský pracovní trh.

Velkou Británii si oblíbili zejména Poláci, kterých tam pracuje několik set tisíc. Čechů v zemi pobývá nepoměrně méně, řádově maximálně několik desítek tisíc.

Podle čerstvé studie, kterou si nechalo zpracovat britské ministerstvo vnitra, je sice míra zločinnosti mezi imigranty přibližně stejná jako u starousedlíků, mezi veřejností je ale obecně rozšířen mýtus, že tomu tak není.

Kromě toho Britům vadí, že jim levné pracovní síly z východu berou zaměstnání, přestože o typ práce, kterou zpravidla vykonávají, by ve skutečnosti málokdo z místních stál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy