Itálie čelí masivní imigraci Romů

bh
1. 4. 2008 0:00
Pomozte nám s imigranty, napsal Prodi Bruselu
Calin Popescu-Tariceanu (vlevo) s Romanem Prodim.
Calin Popescu-Tariceanu (vlevo) s Romanem Prodim. | Foto: Reuters

Řím/Brusel - Pomozte nám zastavit masovou migraci Rumunů - hlavně chudých Romů - do Itálie, protože sami to nezvládáme.

Tak by se dal z diplomatického jazyka přeložit otevřený dopis, který do Bruselu poslali premiéři Itálie a Rumunska, Romano Prodi a Calin Popescu-Tariceanu.

"Cílové země samy o sobě nemají prostředky, aby mohly zvládat potíže, kterým musejí čelit," napsali oba státníci šéfovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi. Podle nich by EU měla urychleně přijmout "evropskou strategii pro začlenění Romů".

Právě Romové tvoří podle odhadů katolické organizace Sant´Egidio nejpočetnější skupinu občanů Rumunska, kteří po vstupu země do EU přesídlili do Itálie.

Tam podle oficiálních statistik žije 342 tisíce Rumunů, což je vůbec největší zahraniční komunita v zemi. Jejich skutečný počet ale například organizace Caritas odhaduje na 556 tisíc.

"Nikdo to neočekával," přiznal v rozhovoru pro Financial Times Prodi. "Rychlost a dopad imigrace jsou z psychologického a sociálního hlediska neuvěřitelné," dodal.

Romové se bojí vendetty

Situace se ještě vyostřila poté, co byla minulý týden na předměstí Říma zabita Italka Giovanni Reggianiová. Podezřelým je přitom romský mladík, přistěhovalec z Rumunska.

Na předměstí Říma vznikají improvizované tábory romských imigrantů.
Na předměstí Říma vznikají improvizované tábory romských imigrantů. | Foto: Reuters

Bezprostředně poté vláda ze země v rámci zrychleného řízení vyhostila třicítku imigrantů, většinou Rumunů, kteří představovali nebezpečí pro vnitřní bezpečnost země. Prodi ale varoval před tím, aby byla kriminalizována celá romská komunita.

Také mnozí Romové teď mají strach, že je stihne kolektivní zášť většinové populace. "Proč by pět tisíc obyvatel přistěhovaleckých táborů kolem Říma mělo platit daň za čin nějakého grázla?" citovala agentura AFP mladou Romku.

Zpět na SPECIÁL: Pracovní migrace v EU

 

Právě se děje

Další zprávy