Houston - Vesmírná sonda Cassini pořídila nové snímky Saturnova měsíce Enceladus.
V padesátikilometrové výšce proletěla tento týden nad ledovým krunýřem mrazivé planety a poslala na zem první snímky z oblasti Enceladova severního pólu.
Saturnův měsíc objevený slavným britským astronomem Williamem Herschelem již v roce 1789 přitom poutá pozornost vědců od 80. let, kdy sonda Voyager pořídila první detailnější snímky Enceladu.
Více o sondě Cassini
Planeta pojmenovaná podle jednoho z bájných řeckých gigantů je totiž geologicky činná a její mrazivý povrch pokrývají četné krátery chrlící oblaka ledové tříště. I když průměrná teplota Saturnova měsíce činí pouhých -200 °C, vědci se domnívají, že pod povrchem ukrývá jezero vody.
Enceladus tak skýtá velkou naději pro astrobiology. V případě, že se teorie o skrytém vodním jezeru potvrdí, znamenalo by to, že je Saturnův měsíc adeptem na existenci života.
Sonda ale bohužel při extrémně nízkém průletu pouze snímkovala. Analyzátor kosmického prachu, který by mohl poodhalit tajemství ledových erupcí, byl kvůli softwarové chybě vyřazen z provozu.
Experti nicméně vkládají velké naděje do nadcházejícího srpnového průletu sondy Cassini.
"Jestli se nám podaří získat detailní obrázky povrchu u Enceladova jižního pólu, byl by to vzrušující krok k pochopení, jak fungují gejzíry," domnívá se Carolyn Porcová z Ústavu pro vesmírnou vědu v coloradském Boulderu.
Cassini patří mezi vůbec nejúspěšnější sondy NASA. Odstartovala již v roce 1997 a před čtyřmi lety dorazila na oběžnou dráhu Saturnu, kde se od ní oddělil modul Huygens.