New York - Velké americké banky tento týden částečně uklidnily investory - špatným zprávám ale nemusí být konec.
Citigroup, americká jednička, v pátek zveřejnila kvartální ztrátu 2,5 miliardy dolarů. Analytici čekali horší výsledek, číslo tak bylo dobrou zprávou.
Před rokem byla Citi ještě v plusu 6,2 miliardy. Letošní druhý kvartál ale přinesl ztráty způsobené špatnými úvěry a vývojem trhů, které dosáhly 11,7 miliardy dolarů.
I tak stačily výsledky Citigroup k tomu, aby obrátily vývoj celého finančního trhu a posílily dolar. Banka je vnímána jako barometr celého sektoru, zavdala proto příčinu spekulacím, že to nehorší mají finanční domy za sebou.
Bilion zahalený mlhou
Ty ale mohou být předčasné. Šéf Citi Vikram Pandit už v květnu prezentoval plány na to, jak firmu dostat zpět do kondice a zeštíhlit její rozvahu, ve které je 2,2 bilionu dolarů.
Nikde ale nezmínil dalších 1,1 bilionu v různých investičních instrumentech, které jsou mimo rozvahu, upozorňuje agentura Bloomberg. To může být problém, banka už dříve musela nalít kapitál do několika svých investičních fondů, z čista jasna se tak objevily miliardové ztráty.
"Není možné předpovědět, jaké ztráty by mohly z podrozvahových aktiv přijít," řekl pro Bloomberg Neri Bukspan, hlavní účetní Standard & Poor's v New Yorku. Zveřejňované údaje jsou totiž chudší než v případě rozvahy.
Podobný problém může mít i investiční banka Merrill Lynch. V případě mimořádně nepříznivého vývoje trhů by mohla přijít o 15 miliard dolarů.
Zatím akcionáře zklamala kvartální ztrátou "jen" 4,9 miliardy, která byla dvakrát větší než očekávaná. Banka musí díry v hospodaření záplatovat prodejem majetku, mimo jiné svého pětinového podílu v agentuře Bloomberg.
Kreditní karty straší
Další velký hráč, banka JPMorgan Chase, potěšil tento týden trh podobným způsobem jako Citigroup: zisky sice poklesly o více než polovinu na dvě miliardy dolarů, čekal se ale mnohem horší výsledek. I JPMorgan upozorňuje na další rizika, kvartální výsledky jsou tak spíše dočasnou uklidňující pilulkou.
"Jde o to, jestli banky budou muset získat další kapitál. To je velká část napětí kolem cen akcií," uvedl Stuart Plesser, analytik Standard & Poor's. Banky už od investorů načerpaly 120 miliard dolarů, uvedla agentura Reuters, a mohou potřebovat ještě více. Každá další taková injekce ale bude dražší.
Analytici navíc upozorňují: další ránu mohou bankám zasadit spotřebitelé, pokud kromě hypoték masově přestanou splácet i dluhy z kreditních karet. Problémy se šíří i v oblasti takzvaných alt-A hypoték, které jsou přechodným stupněm od nejrizikovějších k standardním úvěrům.
Na alt-A hypotéky se ostatně soustředila i banka IndyMac, která padla před týdnem.