Nový předvolební tahák: Boj s kůrovcem na Šumavě

Pavel Baroch
25. 8. 2009 7:30
Na Šumavě je kůrovcová pandemie, tvrdí hejtman a hrozí výjimečným stavem
Šumava jako politické téma?
Šumava jako politické téma? | Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk - Měsíc před parlamentními volbami pohrozil jihočeský hejtman Jiří Zimola, že v národním parku Šumavy vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí.

Podle Zimoly současný bezzásahový režim ve vybraných oblastech národního parku vyvolal kůrovcovou pandemii, která si vyžaduje razantní kroky. "Stav nebezpečí by znamenal, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů," prohlásil Zimola, který je členem ČSSD.

Podle ministerstva životního prostředí a vedení parku ovšem radikální opatření nejsou zapotřebí. Ministr Ladislav Miko označil Zimolovo prohlášení za politické tvrzení.

"Výzvy k vyhlášení stavu nebezpečí jsou spíše předvolebním slovníkem hejtmanů. Situace na Šumavě je pod kontrolou," dodal pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Odmítl, že by na Šumavě byla kůrovcová pandemie.

Dřevo z pokácených stromů za českými hranicemi
Dřevo z pokácených stromů za českými hranicemi | Foto: Hnutí Duha

Není to předvolební tah

Vedení jihočeského kraje ovšem odmítá, že by se Šumava stala politikou. "Nejde o žádný předvolební tah," řekla Aktuálně.cz Zimolova mluvčí Kateřina Koželuhová.

Na tiskové besedě, kde hejtman Zimola oznámil, že je připraven vyhlásit stav nebezpečí, nebyl podle Koželuhové nikdo, kdo by v říjnu kandidoval do sněmovny.

A Zimolovo prohlášení svou přítomností naopak podpořil i jihočeský senátor Tomáš Jirsa z ODS.

Také Jiří Hůlka, starosta Horní Plané a předseda sdružení šumavských obcí odmítá, že by šlo o politiku. "Není to vůbec politická věc," řekl Aktuálně.cz Hůlka.

Foto: Aktuálně.cz

Zeman na kůrovcovém tažení

Jenže: Do "řešení" kůrovce na Šumavě se už "zapletli" i jiní sociální demokraté. Příznivci někdejšího premiéra a kandidáta na prezidenta Miloše Zemana.

Expremiér Zeman dokonce oznámil, že na ředitele parku Františka Krejčího a exministra Martina Bursíka podá trestní oznámení.

"Pokládám za zločince i ty, kdo vedou nevyhlášenou chemickou válku, a za koho pokládat ty, kteří tu zavedli velkochov kůrovce?" poznamenal Zeman po své květnové návštěvě Šumavského národního parku.

Obdobné názory zastávají i lidé ze sdružení Zemanových přátel. "Kůrovec je něco, co se tam zkomplikovalo po zásahu zelených," řekl Aktuálně.cz bývalý ministr školství Eduard Zeman, současný předseda klubu Přátel. V Šumavě se hodně angažoval i bývalý hejtman Jan Zahradník z ODS.

Lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový | Foto: Wikipedie Commons

A Strana zelených ve svém volebním programu slibuje, že bude podporovat "zařazování vybranných částí lesa v přírodě cenných územích do bezzásahového režimu".

Kdo chce oslabit národní park

Z neoficiálních vyjádření lidí z resortu životního prostředí vyplývá, že "bojovníkům" proti kůrovci může jít o víc, než o malého brouka pod kůrou smrků.

Cílem může být oslabit vedení národního parku, a pak se dostat k lukrativním šumavským pozemkům, anebo aspoň tamnímu dřevu.

"Kůrovec může být jen záminka," řekl Aktuálně.cz zdroj, který si nepřál být jmenován, aby neprohluboval současné napjaté vztahy.

Chceme zelenou Šumavu, tvrdí starostové

Takové argumenty odmítá Jihočeský kraj i sdružení šumavských obcí. Shodně tvrdí, že jim jde o záchranu Šumavy.

Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

"Já tady žiju 46 let a dívám se na ty naše kopce okolo. To je více než katastrofa. Mrtvá krajina. V okolí Plešného jezera je nejhorší stav, který tam kdy byl. Kůrovec se blíží i do normálních lesů mimo park," řekl Aktuálně.cz Jiří Hůlka, starosta Horní Plané a předseda sdružení šumavských obcí.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola proto volá po ustanovení speciální komise, která by vypracovala závazný krizový plán.

"V případě, že ve velmi krátkém časovém úseku nedojde k ustavené této krizové pracovní komise, že Ministerstvo životního prostředí neprojeví vůli s námi jednat a opravdu kritickou situaci řešit, jsem připraven podle krizového zákona vyhlásit na území Šumavy stav nebezpečí," řekl Zimola.

Kůrovec zasáhne 1,5 procent šumavských lesů

Hejtman uvedl, že vychází ze závěrů expertního týmu. "Opatření, která se připouštějí v bezzásahových částech parku, jsou nedostatečná a neúčinná. Uplatňují se tam metody, které mají výzkumný charakter," řekl člen komise Josef Vovesný.

Foto: Národní park Šumava

"Stávající systém péče prosazovaný vedením národního parku Šumava a podporovaný ministerstvem životního prostředí a ekologickými hnutími, vede k fatální devastaci Šumavy s nedozírnými následky," dodal Vovesný.

Podle ředitele šumavského parku Františka Krejčího ovšem členem tohoto týmu nebyl žádný vědec anebo odborník na ekologii lesa.

"Na Šumavě teď sice máme zvýšený stav kůrovce, ovšem není tady žádná katastrofa," řekl Aktuálně.cz Krejčí, podle něhož letos kůrovec zasáhne 1,2 až 1,5 procent šumavských lesů.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara se ovšem bez zásahu nechává kůrovec pouze v nejcennějších zónách parku ve vrcholových partiích horských smrčin. Les se na těchto místech přirozeně obnovuje.

 

Právě se děje

Další zprávy