Ženy platí tvrdou daň za úspěch. Stále víc rakoviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 3. 2013 13:33
Hlavní vinu nemá genetická zátěž, ale nezdravý životní styl či odkládání mateřství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: thinkstockphotos.com

Praha - Počet případů rakoviny prsu u Češek stoupl za čtyři desítky let dvojnásobně. Během života jí onemocní každá jedenáctá až dvanáctá žena.

Karcinom prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Lékaři každým rokem registrují přes šest tisíc nových případů tohoto onemocnění. Přitom až 90 % pacientek, u nichž je nádor odhalen včas, může být současnými léčebnými postupy vyléčeno.

I když k tomu přispívá genetická zátěž, hlavní vinu na strmém nárůstu má podle vedoucího komplexního onkologického centra Fakultní nemocnice Plzeň profesora Jindřicha Fínka nezdravý životní styl. Podle nově zveřejněných dat byla v roce 2010 rakovina prsu zjištěna v ČR u 6498 žen, zemřelo jich 1619.

Základem prevence je dodržování vhodné životosprávy a k včasnému a úspěšnému vyléčení velmi významně přispívá samovyšetřování prsu a pravidelné preventivní prohlídky na mamografu.

Typické pro současné ženy je odkládání mateřství do vyššího věku, matky navíc kojí kratší dobu, aby se mohly věnovat kariéře a dalším zájmům.

Oproti minulosti ženy více kouří a pijí alkohol. Roste míra stresu, častá je nadváha. To vše podle profesora představuje "závaží přikládaná na špatnou misku vah".

Zásady zdravého životního stylu

1. Nekuřte.

2. Sledujte svoji hmotnost, cvičte, choďte na procházky. Vaše tělesná hmotnost by neměla překročit ideální hmotnost pro váš věk a výšku o více než 5 kg. Spočítejte si svůj BMI.

3. Jezte pestrou stravu.

4. Každý den si dopřejte dostatek zeleniny a ovoce, nejlépe v syrovém stavu.

5. Přidávejte do jídla složky s vysokým obsahem vlákniny (snězte denně alespoň 800 gramů různých obilnin, luštěnin nebo brambor).

6. Odstraňte ze svého jídelníčku tučná jídla.

7. Omezte spotřebu cukru.

8. Omezte spotřebu hovězího masa, šunky, slaniny, salámů a dalších uzenin.

9. Jídlo zbytečně nepřesolujte, chuť upravujte raději kořením a bylinkami.

10. Nejezte potraviny, které by mohly být dlouhým skladováním při běžné teplotě kontaminovány plísněmi.

11. Omezte potraviny připravované na dřevěném uhlí nebo na otevřeném ohni. Uzené maso konzumujte jen zřídka, vyhněte se spáleným jídlům.

12. Omezte alkohol.

13. Chraňte kůži před přímým slunečním zářením.

14. Dodržujte předepsanou bezpečnost při práci s chemikáliemi, používejte ochranné prostředky a dodržujte zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Zdroj: www.breastcancer.cz

Žít zdravě, kojit, brzy rodit. A vyšetřovat se

Nejvyšší riziko onemocnění rakovinou prsu mají ženy s mutací genu BRCA1 a BRCA2 a s nezdravým životním stylem. Střední riziko je u žen s časnou první menstruací a pozdní menopauzou, více ohroženy také jsou bezdětné a ty, které rodily po třicítce či užívají hormonální substituci. Riziko naopak snižuje těhotenství před dvacátým rokem věku a kojení.

Jak připomíná profesor Fínek, nádory prsu obvykle mají souvislost s hormony - přitom doba, po kterou žena v průběhu života nekojí, není těhotná, nemenstruuje a je vystavena hormonálním výkyvům, se oproti minulosti prodloužila. Nebezpečí tím roste. Rozvoji nádoru lze zabránit tím, že se aktivita vaječníků utlumí uměle.

U mladých je nemoc agresivnější

Docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice připomněla, že nádory prsu se mohou objevit i u poměrně mladých žen. Tesařová je předsedkyní koordinační skupiny Projektu 35, který se zaměřuje právě na mladé pacientky. V mladším věku jsou jejich vyhlídky horší, nádory bývají velmi agresivní.

Spoluzakladatelka českého screeningového programu Miroslava Skovajsová doplnila, že ženám od 45 let věku hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky vyšetření na mamografu. Pro mladší ženy není vhodné, vyšetřují se magnetickou rezonancí. "Mamografie se pro nižší výpovědní hodnotu provádí u mladých žen jen sporadicky," řekla lékařka.

O rakovině prsu se v poslední době psalo hlavně v souvislosti s vadnými prsními implantáty.
O rakovině prsu se v poslední době psalo hlavně v souvislosti s vadnými prsními implantáty. | Foto: Reuters

_______________________________________________________________________________________________

Screening je celostátní zdravotnický program, který umožňuje časný záchyt zhoubných nádorů prováděním preventivních vyšetření v populaci. Mamografický screening (MG screening) znamená preventivní vyšetřování mléčné žlázy žen, které nepociťují žádné přímé známky přítomnosti nádorového onemocnění prsu (tzv. bezpříznakové ženy).

U žen, které si nahmátly v prsu nějakou zatvrdlinu, bulku apod., u které je podezření, že se jedná o nádor, se provádí tzv. diagnostická mamografie. Toto vyšetření se provádí na kterémkoli mamografickém pracovišti České republiky a je hrazeno ze zdravotního pojištění.

_______________________________________________________________________________________________

Samovyšetření by mělo být součástí osobní hygieny

Nejjednodušší metodou včasného záchytu karcinomu prsu je samovyšetřování prsu. Samovyšetřování je velmi důležitým návykem a mnoha ženám již zachránilo prs a život. Mělo by být zcela běžnou součástí osobní hygieny každé moderní ženy.

Podle doporučení odborníků by si ženy měly prsa samy vyšetřovat pohledem i pohmatem každý měsíc. Pátrá se po bulkách, hrbolcích, změnách ve velikosti prsu nebo uzlin v podpaží, asymetriích, vtažení kůže nebo bradavky a povrchových změnách, jako je šupinatění či pomerančový vzhled kůže. Varovným příznakem je bolest nebo výtok z bradavky.

Ženy, které se samovyšetřováním začínají, by si měly po dobu jednoho měsíce vyšetřovat prsy každý den. Jen tak se naučí znát geografii vlastních prsů. Nejlepší období pro samovyšetřování je druhý nebo třetí den po skončení menstruace, kdy jsou prsy bez napětí. Pro ženy, které nemenstruují, je vhodný kterýkoliv snadno zapamatovatelný den.

Při jakémkoliv nálezu nebo jen pochybnosti navštivte svého lékaře. Jakákoliv nalezená změna neznamená, že jste nemocná, ale je třeba mít jistotu. Podrobný postup samovyšetření je na webu Aliance žen s rakovinou prsu www.breastcancer.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy