Zruší Kalifornie trest smrti? Rozhodne referendum

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 4. 2012 16:45
Každá jednotlivá poprava přijde americký stát na 300 milionů dolarů
Křeslo smrti ve věznici San Quentin.
Křeslo smrti ve věznici San Quentin. | Foto: Wikimedia Commons

Sacramento - Kalifornští odpůrci trestu smrti sehnali dostatek podpisů, a vynutili si tak referendum o jeho zrušení.

K petici se přidalo více než 800 tisíc lidí, což pohodlně převýšilo kalifornskou ústavou požadovaných osm procent oprávněných voličů.

Ti k urnám vyrazí v listopadu, a možná tak rozhodnou, že se jejich stát přidá k sedmnácti dalším státům USA, v nichž už je nejvyšší trest zakázaný.

Pokud k tomu skutečně dojde, bude zločincům za nejvážnější provinění - buď obzvlášť kruté či masové vraždy, nebo teroristické činy - v Kalifornii namísto trestu smrti hrozit doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

"Nadešel čas učinit takové rozhodnutí," vysvětlila hlavní organizátorka iniciativy Death Penalty Focus Jeanne Woodfordová pro místní televizi Mercury News.

Woodfordová ví, o čem mluví. Jako dozorkyně v největší kalifornské věznici San Quentin byla u čtyř vykonaných poprav.

Od roku 1978, kdy se v tomto nejbohatším a nejlidnatějším státě USA znovu začalo popravovat, byl hrdelní trest vykonán na třinácti odsouzených. Administrativa a další náklady spojené s každou popravou podle serveru MSNBC dosahují neuvěřitelných 300 milionů dolarů.

A právě finanční úspora je vedle etického hlediska největším argumentem odpůrců trestu smrti.

Tak se žije v přeplněné kalifornské věznici:

Kalifornie má navíc ke zrušení nejpřísnějšího možného trestu dlouhodobě nakročeno. Od roku 2006, kdy jeden z okresních soudů zakázal veškeré popravy pro podezření, že při nich vězni zbytečně trpí, nebyla provedena ani jedna. V prosinci minulého roku se přidal i vrchní soud, který uznal stížnost jednoho z odsouzených, že poprava injekcí může být za určitých okolností bolestivá.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Postoj americké veřejnosti k trestu smrti je navíc podle průzkumů, na něž se odkazuje deník Los Angeles Times, rok od roku negativnější. Počet popravených spíše stagnuje. Ročně je po celých Spojených státech popraveno několik desítek lidí, kteří se dopustili těch nejhorších zločinů.

Zajímavostí je, že už byly popravy v USA jednou plošně zakázány. Došlo k tomu v roce 1972, kdy je pro nehumánnost odporující ústavě zakázal nejvyšší soud. Bez poprav ale Američané vydrželi jen čtyři roky.

Plynová komora v San Quentin.
Plynová komora v San Quentin. | Foto: Wikimedia Commons

Podobně jako v dalších státech, i v Kalifornii se popravovalo různými metodami. Konkrétně čtyřmi - zastřelením, pověšením, již zmíněnou smrtící injekcí a - pro někoho možná překvapivě - také udušením v plynové komoře.

Podle dosud platných zákonů si může odsouzený, tak jako v několika dalších státech, v Kalifornii stále vybrat plynovou komoru.

Počet poprav stejně roste, varuje Amnesty

Jediným americkým státem, kde se od roku 1976 nepopravovalo, je Kansas. Naopak v Texasu soudci od roku 1976 poslali na smrt téměř 500 lidí.

Kromě USA znají trest smrti ještě právní řády ve 23 zemích. Například v Bělorusku, Číně, na Kubě, v Indii, Indonésii, Íránu, Iráku, Japonsku, Malajsii, Mongolsku, KLDR, Pákistánu, Saudské Arábii, na Tchaj-wanu nebo ve Vietnamu.

Přestože proti nejvyšším trestům dlouhodobě bojuje OSN, okolo 60 procent světové populace stále žije v zemích, kde jsou praktikovány. 

Podle nejnovější zprávy Amnesty International dokonce počet trestů smrti celosvětově stoupá. Zatímco v roce 2010 bylo popraveno 527 osob, loni se statistika vyšplhala na 676. Jde o 28procentní nárůst.

Nejvíc využívá trestu smrti Čína. Přesná čísla známa nejsou, podle odhadů je tam ale počet poprav vyšší než ve zbytku světa dohromady. V Česku je trest smrti zakázán od roku 1990. Od roku 1991 jej zapovídá i naše ústava.

 

Právě se děje

Další zprávy