Japonsko popravilo tři zločince, Amnesty si stěžuje

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2012 11:47
Šestaosmdesát procent Japonců trest smrti podporuje. Ochráncům lidských práv vadí podmínky vězňů
Místnost v Tokiu, kde Japonci vykonávají trest smrti na odsouzených.
Místnost v Tokiu, kde Japonci vykonávají trest smrti na odsouzených. | Foto: Reuters

Tokio - Jen dvě z osmi nejvyspělejších zemí světa počítají ve svých zákonech s trestem smrti: Spojené státy a Japonsko.

Země vycházejícího slunce ve čtvrtek po bezmála dvouleté přestávce popravovala, čímž opět rozvířila kritiku ze strany ochránců lidských práv.

"Vykonali jsme tři popravy oběšením," oznámil šéf justice Toshio Ogawa. "Splnil jsem svou zákonnou povinnost jakožto ministr spravedlnosti," dodal. Každý z trojice popravených měl podle něj na svědomí několikanásobné vraždy.

Čekání na smrt

Současný ministr spravedlnosti je - na rozdíl od svého předchůdce Keika Chiby - zastáncem trestu smrti.

Chiba v roce 2010 dokonce vpustil na popraviště média, aby rozpoutal o popravách společenskou debatu. Ogawa naproti tomu argumentuje podporou veřejnosti - podle vládního průzkumu z roku 2009 podporuje absolutní trest 86 procent Japonců.

Lidsko-právní organizace jsou jiného názoru. Amnesty International kritizuje Tokio především kvůli podmínkám, v nichž musejí odsouzenci na trest čekat. Mnohdy i několik let doslova prosedí v celách, aniž by znali přesné datum popravy.

V japonských věznicích nyní čeká na popravu ještě 132 vězňů. Třináct z nich jsou členové sekty, která v roce 1995 stála za plynovými útoky v tokijském metru.

Poprav přibývá

Podle nejnovější zprávy Amnesty International počet trestů smrti celosvětově stoupá. Zatímco v roce 2010 bylo popraveno 527 osob, loni se statistika vyšplhala na 676. Jde o 28procentní nárůst.

Nejvíc využívá trestu smrti Čína. Přesná čísla známa nejsou, podle odhadů je tam ale počet poprav vyšší než ve zbytku světa dohromady.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy