Japonsko popravilo tři zločince, Amnesty si stěžuje

Zahraničí Zahraničí
29. 3. 2012 11:47
Šestaosmdesát procent Japonců trest smrti podporuje. Ochráncům lidských práv vadí podmínky vězňů
Místnost v Tokiu, kde Japonci vykonávají trest smrti na odsouzených.
Místnost v Tokiu, kde Japonci vykonávají trest smrti na odsouzených. | Foto: Reuters

Tokio - Jen dvě z osmi nejvyspělejších zemí světa počítají ve svých zákonech s trestem smrti: Spojené státy a Japonsko.

Země vycházejícího slunce ve čtvrtek po bezmála dvouleté přestávce popravovala, čímž opět rozvířila kritiku ze strany ochránců lidských práv.

"Vykonali jsme tři popravy oběšením," oznámil šéf justice Toshio Ogawa. "Splnil jsem svou zákonnou povinnost jakožto ministr spravedlnosti," dodal. Každý z trojice popravených měl podle něj na svědomí několikanásobné vraždy.

Čekání na smrt

Současný ministr spravedlnosti je - na rozdíl od svého předchůdce Keika Chiby - zastáncem trestu smrti.

Chiba v roce 2010 dokonce vpustil na popraviště média, aby rozpoutal o popravách společenskou debatu. Ogawa naproti tomu argumentuje podporou veřejnosti - podle vládního průzkumu z roku 2009 podporuje absolutní trest 86 procent Japonců.

Lidsko-právní organizace jsou jiného názoru. Amnesty International kritizuje Tokio především kvůli podmínkám, v nichž musejí odsouzenci na trest čekat. Mnohdy i několik let doslova prosedí v celách, aniž by znali přesné datum popravy.

V japonských věznicích nyní čeká na popravu ještě 132 vězňů. Třináct z nich jsou členové sekty, která v roce 1995 stála za plynovými útoky v tokijském metru.

Poprav přibývá

Podle nejnovější zprávy Amnesty International počet trestů smrti celosvětově stoupá. Zatímco v roce 2010 bylo popraveno 527 osob, loni se statistika vyšplhala na 676. Jde o 28procentní nárůst.

Nejvíc využívá trestu smrti Čína. Přesná čísla známa nejsou, podle odhadů je tam ale počet poprav vyšší než ve zbytku světa dohromady.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy