Podle poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jakea Sullivana je naprosto klíčové, aby světová veřejnost dostala zprávy o začátcích pandemie "bez úprav ze strany čínské vlády".
Mise Světové zdravotnické organizace, která strávila čtyři týdny v říši středu, aby tam pátrala po původu pandemie covidu-19, tento týden uvedla, že se dopodrobna nezabývala otázkou, zda koronavirus mohl uniknout z tamních laboratoří. Dodala ale, že je to podle ní velmi nepravděpodobné.
Washington dal ovšem najevo, že by rád přezkoumal data, která mise získala. "Jsme silně znepokojeni způsobem, jakým byly zveřejněny počáteční poznatky z vyšetřování původu covidu-19, a otázkami ohledně procesu, jak jich bylo dosaženo," uvedl Sullivan.
Čínské úřady odmítly odborníkům ze Světové zdravotnické organizace poskytnout primární data o prvních případech nákazy koronavirem, která by mohla pomoci určit, jakým způsobem a kdy se koronavirus poprvé začal v Číně šířit.
"Abychom lépe pochopili současnou pandemii a připravili se na další, musí Čína zpřístupnit svá data z prvních dnů, kdy se nákaza objevila," vyzval Sullivan.
Na základě primárních dat čínští úředníci vytvořili rozsáhlé přehledy a analýzy týkající se prvních zaznamenaných případů nového koronaviru. Ty odborníkům Světové zdravotnické organizace předali, primární informace ovšem ne. Členské státy přitom obvykle potřebná data organizaci poskytují.
Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus proto prohlásil, že všechny hypotézy ohledně původu onemocnění považuje stále za otevřené.