Obhájci Saddáma bojkotují soud

lem, ČTK, Reuters
10. 7. 2006 16:20
Bagdád - Soud, před nímž stojí bývalý irácký prezident Saddám Husajn a dalších sedm osob, by mohl skončit již v září, obhajoba však žádá odklad.
Obžaloba přednesla soudu svou závěrečnou řeč minulý měsíc a požaduje trest smrti.
Obžaloba přednesla soudu svou závěrečnou řeč minulý měsíc a požaduje trest smrti. | Foto: Reuters

Dnešní závěrečná řeč obhájců je posledním krokem před skončením procesu a vynesením rozsudku. 

Kvůli nedávné vraždě jednoho z obhájců, Chámise Ubajdího, se však před soud dostavil pouze jediný. Saddámovi obhájci v prohlášení, které vydali několik hodin po začátku dnešního stání, pohrozili, že budou proces bojkotovat, dokud nebudou splněny jejich požadavky. 

Obhájci žádají vyšetření vraždy Ubajdího

Mezi ně patří lepší zajištění bezpečnosti a vyšetření vraždy Ubajdího, jenž je od začátku procesu v říjnu již třetím zavražděným obhájcem.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Saddám u soudu: Držíme hladovku
  • Grafologové: Saddám podepsal masakr
  • Důkazů proti Saddámovi přibývá

Předseda soudu Raúf Rašíd Abdar Rahmán sice vyjádřil politování nad vraždou a odsoudil jakýkoli útok na právníky i zaměstnance soudu, ale na odklad procesu, navrhovaný obhájci, nepřistoupil.

Obhajoba rovněž kritizovala předsedu vlády Núrí Malikího za "do očí bijící vměšování do soudních otázek", když dříve v červenci v žertu prohlásil, že by rád viděl Husajna popraveného co nejdřív.

Obžaloba přednesla soudu svou závěrečnou řeč minulý měsíc a požádala pro samotného Saddáma Husajna i spoluobžalované o nejvyšší možné tresty.

  • V Bagdádu nalezeno tělo obhájce Ubajdího - NAJDETE ZDE

Pro bývalého iráckého prezidenta to může znamenat i trest smrti, bude-li v souvislosti s masakrem šíitů ve vesnici Dudžail uznán vinným ze zločinu proti lidskosti. Právě pro něj předepisuje irácký právní řád trest smrti.

Slyšení svědků ukončeno

Předseda soudu Rahmán ukončil začátkem června slyšení svědků obhajoby i přes protesty obhájců, kteří tvrdili, že mají ještě další svědky.

Předsedající soudce Rašíd Abdar Rahmán.
Předsedající soudce Rašíd Abdar Rahmán. | Foto: Reuters

"Vy jste jen v zájmu vašeho klienta předvolal 26 svědků. Jestliže to není pro objasnění vašeho případu dost, pak by k tomu nepřispělo ani vyslyšení 100 svědectví," řekl tehdy Rahmán obhájci Chámisovi Ubajdímu.

Osm osob, které stojí před soudem, je obžalováno z vraždy téměř 150 šíitů popravených kvůli atentátu na Saddáma. V roce 1982 se o něj u Dudžailu pokusilo šíitské  komando a vláda pak zakročila proti celému městu.

Proces se blíží ke konci

Proces byl zahájen loni v říjnu a od prosince do dubna byli předváděni svědci obžaloby. Popisovali masové zatýkání, které zahrnovalo ženy i děti, a mučení ve vězení. Často se báli k soudu přijít, mnozí svědčili za zástěnou. Vyslýcháni byli s přestávkami až do dubna.

Obhajoba začala své svědky předvádět v květnu. Stavěla na tom, že vláda měla právo zasáhnout proti pachatelům pokusu o atentát na nejvyššího představitele státu.

Foto: Reuters

Tři ze svědků v květnu tvrdili, že několik ze 148 odsouzených k smrti v případu Dudžail je stále naživu. Rahmán nechal tuto trojici svědků zatknout pro křivé svědectví.

Zatčen byl i svědek, který tvrdil, že se ho nynější prokurátor pokoušel v minulosti podplatit za svědectví proti Saddámovi. Později někteří z nich uvedli, že ke křivé výpovědi byli donuceni výhrůžkami Saddámových stoupenců, jiní, že svědčili za finanční odměnu.

Nikdo z obžalovaných vinu v kauze Dudžail nepřiznal, přestože jim hrozí tresty smrti.

I po vynesení rozsudku by případný trest smrti musel být odložen, neboť bývalý prezident bude zřejmě čelit ještě řadě dalších žalob. Koncem srpna čeká Husajna i jeho nejvyšší vojenské velitele soud kvůli masakru desetitisíců Kurdů v roce 1988.

 

Právě se děje

Další zprávy