Zpráva OSN: Žadatelů o azyl na Západě stále přibývá

Naďa Straková
25. 3. 2009 10:54
V roce 2008 žádalo o azyl v některé z průmyslově rozvinutých zemí o 12 % lidí víc
Somálští uprchlíci v uprchlickém táboře v Keni musejí každý den čekat dlouhé fronty na pitnou vodu
Somálští uprchlíci v uprchlickém táboře v Keni musejí každý den čekat dlouhé fronty na pitnou vodu | Foto: UNHCR/E.Hockstein

Ženeva - Počty žadatelů o azyl v průmyslově rozvinutých zemích již třetím rokem stoupají.

Dvanáctiprocentní nárůst v loňském roce oproti roku 2007 lze z velké části připsat vyššímu počtu nepokojů a konfliktů ve světě.

Podle poslední zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v loňském roce žádalo o azyl v Evropě a Severní Americe na 383 tisíc lidí. V roce 2007 to bylo 341 tisíc.

Iráčané pořád vedou

Přestože počet žadatelů o azyl z Iráku klesl v minulém roce o 10 %, Iráčané tvoří i nadále v průmyslových zemích nejpočetnější skupinu žadatelů o azyl. V roce 2008 to bylo 40 500 Iráčanů, kteří hledali ve světě nové domovy.

Zatímco z určitých oblastí prchal přibližně stejný počet osob, z jiných míst uprchlo ve srovnání s předchozími lety výrazně více lidí. Mezi země, odkud loni pocházel výrazně vyšší počet uprchlíků, patří Afghánistán (nárůst počtu žádostí o azyl o 85 %), Zimbabwe (nárůst o 82 %), Somálsko (nárůst o 77 %), Nigérie (nárůst o 71 %) a Srí Lanka (nárůst 24 %).

Thajsko si nedávno za neposkytnutí pomoci uprchlíkům z Barmy vysloužilo kritiku ze strany mezinárodního společenství
Thajsko si nedávno za neposkytnutí pomoci uprchlíkům z Barmy vysloužilo kritiku ze strany mezinárodního společenství | Foto: Reuters

Za tímto zvýšením stojí převážně neutěšená situace v těchto zemích. Afghánistán loni opouštělo 18 500 lidí a Somálsko 21 800. Ruská federace zůstává tradičně na předních místech a loni z ní prchalo 20 500 lidí.

Další zemí, odkud lidé tradičně masivně odchází, je Čína. Se svými 17 400 žadateli o azyl se i letos zařadila na přední místa.

Amerika stále zemí vysněnou

I přes silnou vlnu antiamerikanismu, která v posledních letech zasáhla řadu rozvojových zemí, především těch muslimských, zůstávají pro uprchlíky Spojené státy nejčastější destinací.

Přibližně 49 000 nových žádostí, které USA v loňském roce zaregistrovaly, tvoří asi 13 % celkového množství žádostí o azyl podaných v rozvinutých zemích.

Ovšem v porovnání s celkovou populací v USA připadal na 1 000 obyvatel jen jeden žadatel, kdežto v Evropské unii připadalo na stejný počet obyvatel průměrně 2,4 žadatele.

Mezi další nejvyhledávanější cílové země žadatelů o azyl v roce 2008 patřily Kanada (36 900), Francie (35 200), Itálie (31 200) a Velká Británie (30 500).

Vliv přísnější azylové politiky

V důsledku přísnějších azylových politik v tradičních azylových státech se loni také podle zprávy UNHCR rozšířilo "portfolio", kam uprchlíci mířili.

Česko loni přijalo v rámci přesídlovacího programu 39 uprchlíků z Barmy
Česko loni přijalo v rámci přesídlovacího programu 39 uprchlíků z Barmy | Foto: UNHCR/L.Taylor

Například ve Švédsku vedla přísnější azylová politika k tomu, že mezi lety 2007 a 2008 klesl počet iráckých žadatelů o azyl až o 67 %, kdežto v Norsku a Finsku, jejichž imigrační zákony se zatím příliš nezměnily, se počet žadatelů zvýšil dvojnásobně až trojnásobně.

Počet žadatelů o azyl v České republice od vstupu do Evropské unie stabilně klesá. Zatímco v roce 2004 v Česku žádalo o azyl 5 460 uprchlíků, loni to bylo už jen 1 690.

Z pohledu celkového počtu žádostí o azyl v průmyslově rozvinutých zemích byl nejstabilnějším rokem za posledních dvacet let rok 2006. Tehdy o azyl žádalo "pouhých" 307 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy