Česko vítá barmské uprchlíky, již druhou várku

Naďa Straková
12. 2. 2009 19:14
"Česká republika se hlásí k řešení globálních uprchlických problémů."
"Těšíme se, že dáme našim dětem nový život v této zemi," říká barmská maminka
"Těšíme se, že dáme našim dětem nový život v této zemi," říká barmská maminka | Foto: UNHCR/L.Taylor

Praha - Skupina šestnácti barmských uprchlíků dnes dorazila z Malajsie na pražské ruzyňské letiště.

V pořadí již druhá skupina uprchlíků z Barmy přicestovala do země v rámci přesídlovacího programu, který byl českou vládou přijat v červnu 2008.

Česká republika se tak slovy mluvčí ministerstva vnitra Jany Malíkové „hlásí k řešení globálních uprchlických problémů nejen na národní úrovni, ale také v mezinárodním měřítku".

„Jsme moc rádi, že jsme tady, a už se těšíme, až se potkáme s našimi přáteli, kteří přijeli před několika měsíci," prohlásil jeden z 16 barmských uprchlíků ještě na letišti.

Silná motivace

První skupina barmských uprchlíků čítající 23 lidí přicestovala do Česka na konci října minulého roku a v této chvíli přebývá v integračním středisku, kde se účastní integračních programů. Podle Marty Miklušákové z pražské kanceláře Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se všem daří dobře.

"Pomalu se začínají dorozumívat česky," řekla Marta Miklušáková Aktuálně.cz.

Po dokončení těchto kurzů, které je kromě češtiny učí i českým reáliím, se budou barmští azylanti postupně do života v Česku začleňovat .

Obce, s kterými ministerstvo spolupracuje, pro uprchlíky vyhradí tzv. integrační byty, které si budou novopečení členové české společnosti hradit sami. Tyto obce jsou roztroušeny po celé České republice.

Praha-Ruzyně. Přesídleným Barmáncům začíná nový život
Praha-Ruzyně. Přesídleným Barmáncům začíná nový život | Foto: UNHCR/L.Taylor

„Budou si muset najít práci, což nemusí být jednoduché, už jen ze socio-kulturního hlediska, ale mají silnou motivaci zde začít nový život," reagovala Sabe Soe z Barmského centra Praha, která v Česku žije již dvacet let, na dotaz Aktuálně.cz, zda se o své krajany kvůli probíhající ekonomické krizi neobává.

Ani Marta Miklušáková nemá z nedostatku pracovních příležitostí pro Barmánce strach. „To, čím si prošli a co zažili, je pro ně dostatečně silnou motivací, aby se sami co nejvíce snažili zapojit do života v Česku," vysvětlila.

Rázem nelegální

Všichni uprchlíci z převážně křesťanského etnika Čjinů našli po útěku z vojenským režimem ovládané Barmy přechodné útočiště v Malajsii, která však není signatářem Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a nezajišťuje tak uprchlíkům ochranu základních lidských, sociálních, kulturních a ekonomických práv.

I když barmští Čjinové utekli ze země s jedním z nejrepresivnějších režimů světa, neměli proto na území Malajsie žádný oficiální statut a rázem se z nich stali nelegální přistěhovalci.

Přesídlené Barmánce vybrala výběrová komise českého ministerstva vnitra v červenci 2008. Mezi vybranými azylanty do Česka přicestovala i dvě miminka. „Těšíme se, že našim dětem dáme možnost začít nový život v bezpečném a přátelském místě," řekly obě maminky.

 

Právě se děje

Další zprávy