Věčně na útěku. V Thajsku zadrženi další Rohingyové

Naďa Straková
27. 1. 2009 14:57
Thajská vláda čelí obviněním, že s uprchlíky z Barmy zachází nelidsky
Fyzicky, jazykově a kulturně jsou Rohingyové nejvíce příbuzní Bengálcům. Původ názvu Rohingya je však neznámý.
Fyzicky, jazykově a kulturně jsou Rohingyové nejvíce příbuzní Bengálcům. Původ názvu Rohingya je však neznámý. | Foto: Reuters

Bangkok - V Thajsku byl zadržen člun vezoucí celkem 78 osob původem z Barmy, kteří si říkají Rohingyové. Někteří z nich měli na tělech tržné rány, popáleniny a zranění, které jim podle jejich slov způsobili barmští vojáci. V úterý o tom oficiálně informovaly thajské úřady a thajská státní televize.

Vratkou loď s migranty spatřila thajská námořní hlídka u jihozápadního thajského pobřeží v Andamanském moři. Podle plukovníka Manata Kongpana, šéfa Oddělení pro vnitřní bezpečnost v provincii Ranong, měla kocábka rozbitý motor. Migranti byli vzati do policejní vazby, ale podle thajských úřadů budou z Thajska vyhoštěni. 

Islám vyznávající Rohingyové žijící na severu státu Rakhine (dříve Arakan) v severozápadní výspě Myanmarského svazu (oficiální název státu, který ale některé západní vlády a demokratická opozice neuznávají) jsou přistěhovalci z bengálské oblasti (dnešní Bangladéš), kteří do Barmy přišli za obchodem již v 7. století. Ze strany barmské vlády čelí permanentní diskriminaci a většina z nich oficiálně nemá barmskou státní příslušnost.

Rohingyové, kteří byli zadrženi v pondělí, řekli thajským úřadům i novinářům, že četná zranění jim způsobili barmští vojáci.

Kruté zacházení

Do médií se neutěšená situace Rohingyů, kteří z Barmy utíkají před perzekucí ze strany tamního vojenského režimu, systematicky porušujícího práva národnostních menšin, po delší odmlce znovu dostala na sklonku loňského roku.

Plukovník Manat Khongpan dohlíží nad rohingskými uprchlíky na ostrově Koh Sai Baed. Tato fotografie byla pořízena v prosinci 2008, ale oficiálně zveřejněna až 19.ledna 2009.
Plukovník Manat Khongpan dohlíží nad rohingskými uprchlíky na ostrově Koh Sai Baed. Tato fotografie byla pořízena v prosinci 2008, ale oficiálně zveřejněna až 19.ledna 2009. | Foto: Reuters

Tehdy thajské námořní hlídky údajně dvakrát zachytily lodě s rohingskými uprchlíky, které nejprve krátce zadržovaly na jednom z ostrůvků, aby je následně odvlekly zpět na otevřené moře a zanechaly je tam bez pomoci. Několik stovek Rohingyů na moři následně zemřelo vyčerpáním nebo se utopilo.

Nařčení z nelidského zacházení s uprchlíky však představitelé thajského námořnictva opakovaně popírají.

Muž, jenž pro námořnictvo pracuje a jenž chtěl zůstat v anonymitě, však televizní stanici Al Džazíra potvrdil, že thajští námořníci loď s Rohingyi zpět na otevřené moře skutečně odtáhli.

"Vzali jsme jim motory, jinak by se zase vrátili," uvedl dotyčný. "Vítr je měl odnést k Indii nebo tam někam," popsal pracovník thajského námořnictva zvolený postup, který podle ochránců lidských práv porušil mezinárodní konvenci o poskytnutí pomoci uprchlíkům.

Podobné svědectví doplněné o fotografie jednoho takového "odtahu" zveřejnila i televize CNN.

Thajsko zachraňuje svou image

Mapa oblasti
Mapa oblasti | Foto: Bleskově

Pro Thajsko znamená celý případ další negativní publicitu, kterou v těžkých časech, kdy země zápasí s odlivem příjmů z cestovního ruchu po nedávných nepokojích v Bangkoku, nemůže potřebovat. 

Je proto výmluvné, že se pondělní případ zadržené lodi s rohingskými uprchlíky tentokrát dostal do thajské státní televize, která ukazovala thajské vojáky poskytující jídlo a pití vyčerpaným uprchlíkům. Podle některých se tak nyní thajské úřady zjevně snaží pověst poškozenou předchozím krutým zacházením s migranty vylepšit.

Thajský premiér Abhisit Vejjajiva také prohlásil, že nechá podezření na kontroverzní zacházení s uprchlíky prošetřit.

Mezi rohingskými migranty jsou i nezletilí chlapci.
Mezi rohingskými migranty jsou i nezletilí chlapci. | Foto: Reuters

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) však zatím marně čeká na kladné vyřízení své žádosti o zprostředkování přístupu k více než stočlenné skupině Rohingyů zadržovaných v blíže nespecifikovaném thajském detenčním středisku.

Premiér místo toho navrhuje, aby bylo vytvořeno regionální fórum, kde by se ožehavá otázka etnických Rohingyů řešila za účasti všech zemí regionu, jichž se problém týká, tedy Thajska, Barmy, Bangladéše a Indie.

V bangladéšských uprchlických táborech žije odhadem 28 tisíc Rohingyů. Za lepším živobytím a před diskriminací ze strany barmské junty jich odešlo při sčítání lidu v roce 1978 do Bangladéše na 200 000. V letech 1991 a 1992 odešlo dalších 250 000.

Na území převážně buddhistické Barmy žijí oficiálně 4 procenta muslimů. Za vlády Britů do země přišli indičtí muslimové, kteří v současné době převažují nad muslimy barmského původu. Převážnou část tamních muslimů tvoří sunnité. Rohingyové patří ke skupině původních barmských muslimů.

 

Právě se děje

Další zprávy