OSN má zřejmě důkaz, že Írán vyvíjí jaderné zbraně

ČTK ČTK
7. 11. 2011 5:30
Irán údajně vytvářel počítačové modely bojové hlavice s jadernou náloží
Iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád
Iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Vídeň - Irán údajně pracuje na vývoji jaderných zbraní. Podle serveru BBC News zveřejní v pondělí nebo nejpozději do středy Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve své zprávě důkazy.

Server se odvolává na diplomatické zdroje. Pravidelná čtvrtletní zpráva o Íránu údajně obsahuje informace od výzvědných služeb dokazující, že Teherán vytvářel počítačové modely bojové hlavice s jadernou náloží.

Zpráva obsahuje rovněž satelitní záběry velkého ocelového kontejneru, jenž je podle MAAE využíván na testy výbuchů souvisejících s jadernými zbraněmi.

Írán zprávu odmítá

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí již označil zprávu za výmysl a součást americké propagandy proti jeho zemi. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je zacílen výhradně na civilní využívání energie.

Izrael naopak v poslední době tvrdí, že by se mělo reálně uvažovat i o vojenském zásahu proti Íránu s cílem zabránit mu v získání jaderných zbraní.

Útok mocností na Írán je podle izraelského prezidenta Šimona Perese "stále pravděpodobnější". Zdůvodnil to podle agentury AFP znepokojivými poznatky zpravodajských služeb o íránském jaderném programu.

"Dohlížející zpravodajské služby různých zemí jsou znepokojeny a tlačí na své vedoucí představitele, aby zabránili připravenosti Íránu získat jadernou zbraň," řekl Peres podle izraelských médií v televizním rozhovoru.

Experti se domnívají, že Írán je od získání jaderné zbraně vzdálen ještě několik let.

Tvrdá kritika

Podle izraelských novinářů bude zpráva vůči Íránu netvrdší ze všech, které MAAE od roku 2003 zveřejnila. Jasné ale není, zda v ní bude jasně řečeno, že je Írán schopen jadernou zbraň vyrobit. Bude v ní ale zdůrazněno, že Írán od roku 2004 pokračoval v aktivitách směřujících k výrobě jaderné zbraně, což je v rozporu se zprávou amerických rozvědek z roku 2007.

Íránci prý testovali sílu jaderného výbuchu a snaží se získat technologii k výrobě, testům a simulacím s cílem minimalizovat velikost zbraně tak, aby mohla být umístěna do hlavice střely. Většina zkoušek se prováděla na vojenské základně Paršín, vzdálené 30 kilometrů od Teheránu. Jelikož jde o vojenské zařízení, inspektoři MAAE do něj neměli přístup.

Rada guvernérů se sejde k diskusi asi týden po zveřejnění zprávy. Očekává se, že USA a další západní země požádají o schůzku Rady bezpečnosti OSN a o zavedení dalších protiíránských sankcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy