Zpráva Amnesty: USA i Čína coby vůdci světa selhaly

mih
28. 5. 2008 15:00
Uzavřete Guantanámo, vyzývá Amnesty International
Tibetská protestující křičí po zatčení z policejní dodávky.
Tibetská protestující křičí po zatčení z policejní dodávky. | Foto: Reuters

Londýn - Světové velmoci selhávají v řešení světových krizí a jsou lhostejné k dodržování lidských práv. Ve své výroční zprávě to tvrdí mezinárodní nevládní organizace Amnesty International (AI).

Ve více než polovině ze 150 států, které zpráva hodnotí, dochází podle AI k týrání. V 77 zemích se porušuje svoboda slova.

Co se vytýká Česku? Česko dál diskriminuje Romy, říká Amnesty International

"Rok 2007 lze charakterizovat jako plný neschopnosti a nechutě západních mocností bránit lidská práva v zemích, kde jsou nejvíce potlačována," prohlásila generální tajemnice Amnesty International Irene Khanová.

Podle ní je okamžitě nutné začít řešit porušování lidských práv v oblastech jako Zimbabwe, Dárfúr, Gaza, Irák či Barma.

Celou zprávu AI v angličtině najdete ZDE.

Uzavřete Guantanámo!

Spojené státy AI kritizuje za to, že se vyhýbají povinnosti morálního vůdce světa.

Zpráva dále zmiňuje vysoký počet poprav v USA. Vyzvala, aby Američané uzavřeli věznici Guantanámo, aby byli vězni postaveni před spravedlivý soud a aby byly ukončeny nelidské způsoby vyslýchání osob podezřelých z terorismu.

Khanová také vyzvala, aby nový americký prezident oznámil uzavření Guantanáma 10. prosince - v den 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.

Popravy a pronásledování aktivistů v Číně

Zpráva tvrdě kritizuje i Čínu.

V zemi se podle AI potlačuje svoboda slova, je cenzurován internet. Nechvalně proslula také velkým množstvím politických vězňů, dochází tu k pronásledování aktivistů a diskriminaci etnických menšin i žen.

Amnesty International se nelíbí ani vysoký počet trestů smrti - její odborníci odhadují, že k němu bylo v roce 2007 v Číně odsouzeno 1860 lidí. 

Kritice se nevyhnula ani ruská vláda, protože podle AI potírá opozici a je odpovědná za současný stav zdevastovaného Čečenska.

Polsko se stalo terčem kritiky kvůli diskriminaci homosexuálů, Česku zpráva - podobně jako Slovensku, Itálii, Rumunsku, Bulharsku či Maďarsku - vytýká především přístup k řešení problémů soužití s Romy.

 

Právě se děje

Další zprávy