Svět stále nedokáže ochránit lidská práva, tvrdí AI

lem, ČTK
23. 5. 2007 12:46
Amnesty International zveřejnila svou výroční zprávu

Londýn - Ochrana lidských práv není ani v 21. století samozřejmostí. Svět nadále mlčky přihlíží pokračujícímu bezpráví, tvrdí dnes zveřejněná výroční zpráva organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Některé vlády a ozbrojené skupiny dokonce záměrně vyvolávají strach mezi lidmi a snaží se svět kvůli vlastním zájmům dohnat ke konfrontaci, tvrdí AI.

Co najdete ve zprávě Amnesty International - FAKTA

Nejlepším příkladem je v tomto ohledu pokračující snaha o rozdělení muslimského a nemuslimského světa v rámci protiteroristického tažení západních zemí. 

V Rusku jsou zase široce rozšířené nenávistné činy vůči cizincům a v celé Evropě segregace a vyloučení Romů ze společnosti, což AI vytýká i ČR a Slovensku.

Segregace Romů pokračuje. Nejen na Slovensku.
Segregace Romů pokračuje. Nejen na Slovensku. | Foto: Reuters

"Politika strachu je živnou půdou pro spirálu porušování lidských práv, v níž žádné právo není svaté a nikdo není v bezpečí," uvedla šéfka AI Irene Khanová v doprovodném textu vydaném u příležitosti zveřejnění zprávy.

Válka s terorismem a zásah v Iráku podle ní přispěly k novému rozdělení světa. "Řešení konfliktů a ochrana civilistů jsou proto těžší," poznamenala.

Rozdělený a nedůvěřivý svět byl údajně loni často bezmocný nebo projevil slabý zájem čelit vážným krizím - a to jak v zapomenutých konfliktech v Čečensku či na Srí Lance, tak v těch živějších na Blízkém východě.

V Palestině jsou civilisté stále vystaveni útokům Izraele i střetům znesvářených skupin.
V Palestině jsou civilisté stále vystaveni útokům Izraele i střetům znesvářených skupin. | Foto: Reuters

Taková byla izraelská válka: Den po dni

Amnesty International připomněla, že OSN trvalo týdny, než se shodla na výzvě k příměří během konfliktu v Libanonu, kde zemřelo více než tisíc lidí. A podobně katastrofálně dopadly také kroky mezinárodního společenství v případě Palestiny, kde byli civilisté stále vystaveni útokům Izraele i střetům znesvářených skupin.

Organizace uvedla, že každý rok se v Asii, v Latinské Americe, v Africe a na Blízkém východě prodají zbraně v průměru za 22 miliard dolarů.  Tato částka by tam přitom zajistila každému dítěti místo ve škole a snížila by do roku 2015 dětskou úmrtnost o dvě třetiny, uvedla AI.

"Dárfúr je krvácející ranou světového svědomí," uvedla Khanová k súdánském regionu sužovanému násilnostmi a humanitární krizí. Svět podle ní není schopen ani chránit civilisty v Afghánistánu.

Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr.
Vojáci Súdánské osvobozenecké armády (SLA) prohlížejí trosky obydlí ve vesnici Barka v regionu Dárfúr. | Foto: Reuters

Súdán zahraniční pomoc Darfúru odmítá

V Iráku pak bezpečnostní síly sektářské násilí spíše přiživují, než aby mu byly schopny zabránit.

Tíživé situace často využívají politici, kteří zneužívají strachu lidí k ospravedlňování tvrdých opatření. V této souvislosti se AI ve zprávě, která zachycuje hlavní loňské události a milníky na poli dodržování lidských práv, zmínila o krocích vůči uprchlíkům v západní Evropě.

"Po světě - od Íránu po Zimbabwe - byla v roce 2006 umlčena řada nezávislých hlasů v oblasti lidských práv," konstatovala Khanová.

Nejprestižnější literární ocenění, Nobelovu cenu, získal Orhan Pamuk, turecký spisovatel i velký kritik své země.
Nejprestižnější literární ocenění, Nobelovu cenu, získal Orhan Pamuk, turecký spisovatel i velký kritik své země. | Foto: Reuters

Svoboda vyjadřování byla na světa potlačována v různých formách - od žalob na autory a aktivisty v Turecku, po vraždy aktivistů na Filipínách, cenzuru v Číně či nové zákony regulující nevládní organizace v Rusku.

Turecko se soudí o svobodu slova

Pět let po 11. září 2001 se loni objevily podle AI i nové důkazy o způsobech, jak americká administrativa bere svět jako jedno velké bojiště pro svou válku s terorismem - tedy o unášení, zatýkání, svévolném zadržování, týrání a převážení vězňů z jedné tajné věznice do jiné přes celý svět.

 

Právě se děje

Další zprávy