V Gaze se lidem žije nejhůř za posledních 40 let

mih
6. 3. 2008 16:26
Humanitární organizace kritizují Izrael

Gaza - V Gaze se lidem žije nejhůře za posledních 40 let, tedy od začátku okupace Izraelem v roce 1967. Informovaly o tom významné humanitární organizace, včetně například Amnesty International.

Kritizují izraelskou blokádu Gazy. Podle nich blokáda přispěla k nárůstu chudoby, nezaměstnanosti, zhoršení zdravotní péče a školství.

Organizace označily blokádu za kolektivní trest pro všechny obyvatele Gazy.

Izrael začal s blokádou v půli ledna kvůli raketovým útokům extremistů z Gazy. Chce tím donutit vládnoucí hnutí v Gaze Hamas, aby útoky zastavilo. Izrael uzavřel hraniční přechody a omezil tím zásobování oblasti, zejména potravinami a benzínem.

Čtěte také: Izrael uzavřel Gazu, bombardoval ministerstvo vnitra

Milion lidí potřebuje zahraniční pomoc

Podle humanitárních organizací přitom zablokování hranic nepřispělo k vyšší bezpečnosti. Desetitisíce lidí navíc ztratily práci a více než milion jich je závislých na humanitární pomoci zvenčí.

Organizace také vyzvaly k okamžitému uvolnění blokády. "Pokud blokáda hned neskončí, nebude možné dostat Gazu zpět z pokraje katastrofy a naděje na mír v regionu budou pohřbeny," řekl Geoffrey Dennis z organizace Care International UK.

Izraelští politici oznámili, že jsou v právu, protože se snaží zajistit svému státu bezpečnost.

K dalšímu vyhrocení situace došlo po nedávném útoku Izraele, který byl podle Tel Avivu namířen proti ozbrojencům střílejícím rakety. Zabito bylo zhruba sto lidí, a to včetně civilistů. Palestinci kvůli tomu zastavili jednání o míru.

Čtěte také: Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

Přinutit k dalšímu setkání se politiky z obou stran nyní snaží americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy