V Gaze se lidem žije nejhůř za posledních 40 let

mih
6. 3. 2008 16:26
Humanitární organizace kritizují Izrael

Gaza - V Gaze se lidem žije nejhůře za posledních 40 let, tedy od začátku okupace Izraelem v roce 1967. Informovaly o tom významné humanitární organizace, včetně například Amnesty International.

Kritizují izraelskou blokádu Gazy. Podle nich blokáda přispěla k nárůstu chudoby, nezaměstnanosti, zhoršení zdravotní péče a školství.

Organizace označily blokádu za kolektivní trest pro všechny obyvatele Gazy.

Izrael začal s blokádou v půli ledna kvůli raketovým útokům extremistů z Gazy. Chce tím donutit vládnoucí hnutí v Gaze Hamas, aby útoky zastavilo. Izrael uzavřel hraniční přechody a omezil tím zásobování oblasti, zejména potravinami a benzínem.

Čtěte také: Izrael uzavřel Gazu, bombardoval ministerstvo vnitra

Milion lidí potřebuje zahraniční pomoc

Podle humanitárních organizací přitom zablokování hranic nepřispělo k vyšší bezpečnosti. Desetitisíce lidí navíc ztratily práci a více než milion jich je závislých na humanitární pomoci zvenčí.

Organizace také vyzvaly k okamžitému uvolnění blokády. "Pokud blokáda hned neskončí, nebude možné dostat Gazu zpět z pokraje katastrofy a naděje na mír v regionu budou pohřbeny," řekl Geoffrey Dennis z organizace Care International UK.

Izraelští politici oznámili, že jsou v právu, protože se snaží zajistit svému státu bezpečnost.

K dalšímu vyhrocení situace došlo po nedávném útoku Izraele, který byl podle Tel Avivu namířen proti ozbrojencům střílejícím rakety. Zabito bylo zhruba sto lidí, a to včetně civilistů. Palestinci kvůli tomu zastavili jednání o míru.

Čtěte také: Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

Přinutit k dalšímu setkání se politiky z obou stran nyní snaží americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy