V Gaze se lidem žije nejhůř za posledních 40 let

mih
6. 3. 2008 16:26
Humanitární organizace kritizují Izrael

Gaza - V Gaze se lidem žije nejhůře za posledních 40 let, tedy od začátku okupace Izraelem v roce 1967. Informovaly o tom významné humanitární organizace, včetně například Amnesty International.

Kritizují izraelskou blokádu Gazy. Podle nich blokáda přispěla k nárůstu chudoby, nezaměstnanosti, zhoršení zdravotní péče a školství.

Organizace označily blokádu za kolektivní trest pro všechny obyvatele Gazy.

Izrael začal s blokádou v půli ledna kvůli raketovým útokům extremistů z Gazy. Chce tím donutit vládnoucí hnutí v Gaze Hamas, aby útoky zastavilo. Izrael uzavřel hraniční přechody a omezil tím zásobování oblasti, zejména potravinami a benzínem.

Čtěte také: Izrael uzavřel Gazu, bombardoval ministerstvo vnitra

Milion lidí potřebuje zahraniční pomoc

Podle humanitárních organizací přitom zablokování hranic nepřispělo k vyšší bezpečnosti. Desetitisíce lidí navíc ztratily práci a více než milion jich je závislých na humanitární pomoci zvenčí.

Organizace také vyzvaly k okamžitému uvolnění blokády. "Pokud blokáda hned neskončí, nebude možné dostat Gazu zpět z pokraje katastrofy a naděje na mír v regionu budou pohřbeny," řekl Geoffrey Dennis z organizace Care International UK.

Izraelští politici oznámili, že jsou v právu, protože se snaží zajistit svému státu bezpečnost.

K dalšímu vyhrocení situace došlo po nedávném útoku Izraele, který byl podle Tel Avivu namířen proti ozbrojencům střílejícím rakety. Zabito bylo zhruba sto lidí, a to včetně civilistů. Palestinci kvůli tomu zastavili jednání o míru.

Čtěte také: Izrael se stáhl z Gazy, nechal za sebou 100 mrtvých

Přinutit k dalšímu setkání se politiky z obou stran nyní snaží americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy