Cessna 206 se sedmi lidmi na palubě vyslala brzy ráno 1. května nouzový signál kvůli selhání motoru během cesty z Araracuary v departementu Amazonas do města San José del Guaviare, která je dlouhá 350 kilometrů. Tři dospělí, včetně pilota a matky dětí Magdaleny Mucutui Valencie, při neštěstí zahynuli. Pád podle agentury AFP přežily děti z domorodého kmene ve věku třinácti, devíti a čtyř let a 11měsíční kojenec, které záchranáři v okolí trosek letadla nenašli.
Do pátrací operace s názvem Naděje se v departementu Caquetá zapojila armáda, hasiči, záchranáři, speciálně vycvičení psi a kolumbijský úřad pro civilní letectví. Džungle je v této odlehlé oblasti velmi hustá a nebezpečná a pátrání ztěžují až 40 metrů vysoké stromy, silný déšť i přítomnost divokých zvířat jako jaguáři, pumy a hadi. Pohybují se zde i ozbrojené skupiny, které pašují drogy a terorizují místní obyvatele.
Vrtulníky kolumbijského letectva při pátrání z reproduktorů nad pralesem vysílaly vzkaz dětem od jejich babičky. Ta v nahrávce svým vnoučatům říkala, že po nich bylo vyhlášeno pátrání a žádala je, aby zůstala na místě. Vzdušné síly shodily do pralesa 10 tisíc letáků s instrukcemi. Obsahovaly také rady pro přežití a armáda shazovala dětem balíčky s jídlem a balenou vodou.
"Dospěli jsme k názoru, že jsou naživu"
V polovině května úřady oznámily, že našly osobní věci a slupky ovoce. Poblíž letadla se našla také dětská láhev. Později byl nalezen provizorní přístřešek z klacků, což vyvolalo naději, že alespoň jedno dítě letecké neštěstí přežilo.
Poté kolumbijský prezident Gustavo Petro oznámil na Twitteru, že se děti našly. To ale nebyla pravda a silně kritizovaný prezident informaci později stáhl. A zoufalé pátrání pokračovalo. Mělo za výsledek nález dětských botiček a plen. Představitelé domorodé skupiny Huitoto vyjádřili naději, že znalost ovoce a dovednosti dětí přežít v džungli by jim měly dát větší šanci, že budou nalezeny živé.
Nejnovějším náznakem po neuvěřitelně dlouhém měsíčním pátrání je pak otisk nohy nalezený v bahnité půdě v džungli, o němž se armádní představitelé domnívají, že patří třináctileté Lesly, nejstarší z pohřešovaných dětí. Stopu dítěte zveřejnila armáda, která vedle pro srovnání udělala stopu vojáka, který čtveřici nezletilých pomáhá hledat. "Na základě důkazů jsme dospěli k závěru, že děti jsou naživu," řekl v rozhlasové stanici W Radio vedoucí záchranného týmu generál Pedro Sanchez.
Armáda také umístila v oblasti silné světlomety s dosahem až tři kilometry, "aby se k nám děti mohly přiblížit", řekl člen pátracího týmu plukovník Fausto Avellaneda v televizním pořadu Noticias Caracol. Členové domorodé komunity zase pořádají tradiční obřady, při nichž "promlouvají k džungli" a žádají ji, aby jim děti vydala.
Děti pocházejí z domorodé komunity Huitoto, která je známá tím, že žije v souladu s džunglí. Komunita rozvíjí dovednosti v oblasti lovu, rybolovu a sběru plodin, což mohlo dětem pomoci přežít. Nemoci a asimilace způsobily, že se populace kmene během desetiletí snižuje.