Zažily nepopsatelné hrůzy. Navštívili jsme jezídky, jako je nobelistka Muradová

Jezídka Nadia Muradová získala Nobelovu cenu míru. V červnu deník Aktuálně.cz hovořil s Iráčankami, které od bojovníků Islámského státu zažily podobné hrůzy.
Jezídi v uprchlickém táboře v Iráku | Video: Simona Fendrychová

Oslo/Mosul - Kolem sedmi tisíc jezídských žen unesli, zotročili a sexuálně zneužívali bojovníci takzvaného Islámského státu (IS). Nesou si trauma, o kterém mnohé nedokážou mluvit a které jim brání zařadit se zpátky do společnosti.

Ta nejvýraznější z nich, Nadia Muradová, letos získala Nobelovu cenu za mír. Výbor ocenil její boj proti sexuálnímu násilí. Teror Islámského státu zažila na vlastní kůži. V devatenácti letech ji unesli a stejně jako stovky dalších jezídských žen a dívek z její vesnice odvlekli do islamisty ovládaného Mosulu. Tady sloužila několik měsíců jako sexuální otrokyně.

Nadia Muradová.
Nadia Muradová. | Foto: Reuters

Jezídky, které zažily podobné hrůzy jako Muradová, před čtyřmi měsíci navštívila reportérka deníku Aktuálně.cz. Ženy redakci popsaly, jak se k nim bojovníci Islámského státu chovali.

"To, co se stalo jí, se přesně stalo i nám," odpovídaly teprve náctileté sestry v uprchlickém táboře Esyan na severu Iráku. Když je islamisté unesli, bylo nejmladší z nich teprve třináct let. To, co prožily, vyprávěly jenom sami sobě navzájem. Detailům o mučení a sexuálním násilí se vyhýbají. Být manželkou islamistů je pro ně už tak velké stigma.

"Chovali se k nám jako ke zvířatům," vzpomínaly. "Rozdělili si nás, každý si vzal jednu, po měsíci si nás zase vyměnili, prodávali nás jako otrokyně. Znásilňovali nás a bili. Znásilňovali všechny dívky, kterým bylo alespoň sedm let."

Oceněná Muradová se stala jezídskou mluvčí. Je jednou z mála dívek, které o sexuálním násilí promluvila otevřeně. Od svého útěku v roce 2014 na půdě OSN promlouvá o genocidě, kterou radikálové na jezídském obyvatelstvu páchají. Jezídky, které ze spárů islamistů uprchly, mají cejch "nevěst Islámského státu".

Zapomenuté otrokyně

V rodinách vojáků IS fungovaly tehdy náctileté dívky jako otrokyně. Vařily, uklízely, a protože je islamisté pojali za manželky, musely plnit všechny manželské povinnosti. Když neuposlechly, zbili je.

Dávali jim zbraně a nutili je bojovat po jejich boku. A zabíjely? "Samozřejmě," odpovídaly Aktuálně.cz. "Musely jsme," opakovaly. "Kdybychom neuposlechly, zabili by nás."

O válce a islamistické ideologii, kterou se jim snažili nacpat do hlavy, mluví dívky mnohem otevřeněji. Jezídové nejsou muslimové, mají vlastní náboženství, a tak islamisté nutili unesené jezídky konvertovat. "Snažili se nám vymýt mozky. Dávali nám drogy a snažili se z nás udělat sebevražedné atentátnice. Kdyby nepřišla armáda a nezachránila mě, udělala bych to. Byla jsem připravená se odpálit," řekla sedmnáctiletá Wiam.

Wiam jako jednu z mála loni v Mosulu osvobodila irácká armáda. Její sestry musela z rukou vojáků vykoupit jejich rodina. "S Islámským státem jsme neskončili, dokud všichni naši bratři z jezídské komunity nebudou zachráněni. Až se to stane, teprve potom budeme oslavovat vítězství," popsal její otec rok po vyhnání IS z Iráku. "Protože jsme jezídi, nikdo pro nás nic neudělá."

Z vyprávění jezídů v uprchlických táborech na severu Iráku je ze všeho nejvíce cítit křivda. "My jsme zažily to, o čem všichni ve světě mluví. My víme, jaké to je žít pod nadvládou Islámského státu jako ženy. Proč to nikoho nezajímá?" ptaly se.

A to se právě Nobelovou cenou míru ověnčená Nadia Muradová snaží změnit. Na půdě OSN mluví o genocidě jezídského etnika a s pomocí právničky Amal Cloony se snaží dostat představitele IS před Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Prestižní cenu spolu s Muradovou v pátek získal i lékař z Konga Denis Mukwege, který ve válkou zmítané zemi pomáhá obětem sexuálního násilí.

Zbavte se Islámského státu, prohlásila Nadia Muradová v roce 2015 v Radě bezpečnosti OSN | Video: Reuters


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy