Porazil Islámský stát, ve volbách to ale nemusí stačit. Hrdina Abádí bojuje o hlasy Iráčanů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
11. 5. 2018 21:02
Irák čekají v sobotu první volby od porážky teroristů z Islámského státu. Současný premiér Hajdar Abádí nemá vítězství vůbec jisté.
Premiér Hajdar Abádí.
Premiér Hajdar Abádí. | Foto: Reuters

BagdádIrácký premiér Hajdar Abádí je mnohými považován za hrdinu. Bojuje proti šíitskému a sunnitskému sektářství, potlačil Kurdy na severu země a hlavně porazil takzvaný Islámský stát (IS).

V sobotu se ukáže, jestli to stačí k vítězství v prvních volbách, které Irák po pádu Islámského státu čekají.

Abádí je premiérem od roku 2014 a do úřadu nastoupil v době, kdy islamisté na území Iráku vyhlásili svůj chalífát. Za relativně krátkou dobu v čele irácké vlády se mu podařila důležitá věc: mohl vyhlásit porážku islamistů a jejich vyhnání z Iráku. Ve čtvrtek navíc americký prezident Donald Trump oznámil, že irácké síly zadržely pět nejhledanějších vůdců IS.

Popularitu mezi Iráčany si ale Abádí vydobyl teprve ve chvíli, kdy se vypořádal s povstáním Kurdů na severu země, kde se loni konalo referendum o vytvoření nezávislého kurdského státu.

Oblíbený je navíc také u dvou hlavních spojenců Iráku v boji proti IS: Íránu a Spojených států. Americký prezident Trump ho loni dokonce přivítal v Bílém domě.

Jednotní šíité i sunnité

Hajdar Abádí je původní profesí elektroinženýr. Do politiky vstoupil v roce 2003 po svržení Saddáma Husajna, za jehož vlády byl v dobrovolném vyhnanství ve Velké Británii.

Stejně jako všichni předchozí novodobí iráčtí premiéři je i on šíitským muslimem. Šíité tvoří v Iráku většinu populace, tentokrát však do voleb nevstupují jednotně, ale rozděleni do pěti velkých koalic. Abádí se tak nemůže jednoduše spoléhat na hlasy šíitských voličů.

Za jeho Vítěznou koalici, která má kandidátky ve všech obvodech napříč Irákem, navíc kandidují i sunnité.

"Tohle je první listina od roku 2003 ve všech 18 provinciích, na které jsou sunnité, šíité, Kurdové, křesťané a jezídové," popsal Badr al-Fahl, sunnitský poslanec, který se v barvách Vítězné koalice pokouší potvrdit svůj mandát. Podle něj dostaly sunnitské provincie zcela volnou ruku v tom, koho do voleb pošlou. V některých z nich jsou tak pouze sunnitští kandidáti.

"Abádí nepoužívá sektářskou rétoriku a chce budovat tuto zemi. Další fází je rekonstrukce," cituje ho agentura Reuters.

Vítěze čeká obnova válkou zničené země

Právě vyrovnání se s následky války s Islámským státem bude hlavním úkolem nové irácké vlády. Podle americké stanice CNN Bagdád odhaduje, že na vybudování měst zničených bombardováním bude potřeba 90 miliard dolarů (téměř dva biliony korun).

Navíc přes dva miliony obyvatel zůstává kvůli válce stále mimo svůj domov a iráckou metropoli nepřestávají terorizovat sebevražední atentátníci.

Hadi Al-Amiri, který ve volbách bojuje o hlasy Iráčanů.
Hadi Al-Amiri, který ve volbách bojuje o hlasy Iráčanů. | Foto: Reuters

Vítězství nemá Hajdar Abádí v sobotu vůbec jisté. Má dva hlavní soupeře: stojí proti němu bývalý premiér Núrí Málikí a Hadi al-Amiri, vojenský velitel a válečný hrdina.

O 329 křesel v parlamentu se bude ucházet bezmála 7000 kandidátů. Velké změny v jeho složení se po volbách ale neočekávají, stejně jako není pravděpodobné, že by jeden politický subjekt získal většinu postů.

Vybrat premiéra bude pro nový parlament zřejmě záležitost na několik měsíců. I současná vláda je natolik rozdělená, že je pro ni takřka nemožné schvalovat zákony.

Video: Mosul je po vysvobození od Islámského státu stále v troskách

I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann
 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy