Z hrdinky vězeňkyní. Slavná syrská uprchlice zachránila životy, v Řecku ji teď zatkli

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 9. 2018 19:41
Sara Mardiniová podle řecké policie spolupracuje s humanitární organizací, která pomáhá převaděčům dostávat ilegální imigranty do Evropy.
Uprchlíci na Lesbu (ilustrační foto).
Uprchlíci na Lesbu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Atény - Sara Mardiniová zachránila život 18 lidem, když v roce 2015 na cestě na řecký ostrov Lesbos selhal jejich člunu motor. Spolu se sestrou tehdy skočily do vody a plavidlo plné vody a syrských běženců navedly ke břehu.

Nyní třiadvacetiletou uprchlici ze Sýrie mnozí považují za hrdinku. Přitom čeká v Řecku ve vazbě a čelí obvinění z pašování lidí, špionáže a členství ve zločinecké organizaci.

To všechno proto, že se na řecké ostrovy vrátila s humanitární organizací, aby dál pomáhala ostatním běžencům. Místní policie ji zatkla na konci srpna na letišti při cestě zpátky do Berlína, kde Sara studuje.

Školu ale nejspíš zmešká. V největší řecké věznici si podle britského deníku The Guardian může na rozsudek počkat až 18 měsíců.

Sara je plavkyně, stejně jako její o tři roky mladší sestra Yusra. Ta se proslavila, když rok poté, co se dostala do Německa, soutěžila na olympiádě v Rio de Janeiru pod olympijskou vlajkou v týmu uprchlíků.

Jejich příběh je jako z pohádky. Utekly do Evropy před občanskou válkou v Sýrii, přežily nebezpečnou cestu a zachránily životy několika běžencům. V Německu dostaly politický azyl a mediální cenu Bambi, která se každoročně uděluje významným a inspirativním osobnostem. Britský režisér Stephen Daldry (autor oceňovaných snímků Billy Elliot nebo Předčítač) o nich teď natáčí celovečerní film. Obvinění z vážných trestných činů je nečekaným zvratem.

Zneužití dobrého jména

Dvacetiletá Yusra je velvyslankyní dobré vůle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Sara jako dobrovolnice dál pomáhala běžencům, kteří uprchli před válkou do Evropy. S řeckou nevládní organizací ERCI (Emergency Response Center International) letos odjela zpátky na Lesbos za lidmi, kteří stejně jako ona před třemi lety překonávají Středozemní moře.

"Nejenže riskovala vlastní život, aby zachránila 18 dalších, ale je zase zpátky, aby se ujistila, že na této nebezpečné cestě nezemřou zbytečně další lidé," psala organizace, když začala se Sarou spolupracovat.

Řecká policie to však vidí jinak. Podle ní Sara a další dobrovolníci napomáhali převaděčům, i když možná jen nevědomky.

"Všechno je možné. Není pochyb o tom, že některé nevládní organizace využily situace. Obvinění policie bylo drsné, ale už dlouho jsem říkal, že tyto organizace nepotřebujeme. Když krize vyvrcholila, tak ano, byli jsme žalostně nepřipravení, ale teď už je to jinak," cituje britský list starostu ostrova Spyrose Galinose.

Organizaci ERCI místní policie vyšetřovala několik měsíců. Podezření padlo poprvé letos v únoru, kdy strážníci zastavili Saru a další dobrovolníky v bývalém armádním džípu s falešnou poznávací značkou. Policie má údajně důkazy, že organizace spolupracovala s pašeráky za účelem dostat do Řecka přes ostrovy v Egejském moři nelegální migranty.

Jen jsem pomáhala

V současné době pracuje na řeckém Lesbu přes sto nevládních organizací a asi 7300 dobrovolníků. Pomáhají zhruba deseti tisícům běženců a místní úřady je obviňují z toho, že svou prací lákají další.

"Nic jsme neudělali. Jen jsme pomohli ostatním lidem," tvrdí Sara, se kterou se po telefonu do vězení spojil německý deník Der Spiegel. "Svěřila bych ERCI vlastní život. Máme velmi přísná pravidla, úzce jsme spolupracovali s místními úřady," sdělila novinářům. "Všichni na Lesbu nás znají."

Sama humanitární organizace po jejím zatčení popřela všechna obvinění. Přímo k Saře se však nevyjádřila.

Podle britského listu The Guardian může jít o další případ, kdy je humanitární práce organizací, které pomáhají běžencům, neprávem interpretována jako kriminální činnost. S rostoucími obavami z toho, jak některé evropské země zvládnou nápor přistěhovalectví, rostou také protiimigrační nálady. Například v Maďarsku platí od letošního léta zákon, který zakazuje nevládním organizacím pomáhat imigrantům.

Video: Uprchlický tábor na severu Iráku

Reportáž z iráckého uprchlického tábora Esyan, kde v bídných podmínkách žije až 14 tisíc lidí | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

Další zprávy