Rangún - Zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva Paulo Sergio Pinheiro dnes dorazil do Barmy, aby se zde pokusil vyšetřit okolnosti krvavého zásahu tamního vojenského režimu proti pokojným demonstracím za obnovení demokracie z konce září.
Jde o jeho první návštěvu Myanmaru, jak zní oficiální, avšak opozicí a některými státy neuznávaný název země, za poslední čtyři roky. Všechny jeho předchozí žádosti o udělení víza byly barmskými úřady zamítnuty.
Utajovaný itinerář
Podle představitelů OSN v Ženevě, kde brazilský profesor práva trvale působí, Pinheiro svým hostitelům předložil seznam vězeňských zařízení a detenčních center, která chce během své pětidenní mise navštívit.
Přesný itinerář cesty nechtěl tento vyhlášený kritik barmské junty reportérům sdělovat, podle diplomatických zdrojů měl nicméně v plánu zamířit z Rangúnu do města Bago asi 50 kilometrů na sever, kde by se měl sejít s představiteli jednoho z tamních buddhistických klášterů, který se stal terčem razií.
Infobox
- Barmští mniši se po měsíci ticha vrací do ulic
- Svobodu pro Su Ťij, volají aktivisté ve 12 městech
- Barmská junta ignoruje nátlak zvenčí a dál zatýká
- V Barmě se dál umírá. Mrtvý je jeden z vůdců opozice
- Krev a hrůza. Svědci popisují represe v Barmě
- Co se děje v Barmě? Vědci ukazují vypálené vesnice
- Masakr v Barmě: státní televize přiznává 9 mrtvých
Podle jednoho z Pinheirových poradců dosud barmské úřady projevují "ochotu spolupracovat". Už samotný fakt, že Pinheiro dostal oficiální pozvání, lze označit za krok vpřed. Podle pozorovatelů jde o výsledek mezinárodního tlaku, jemuž junta po zářijovém krveprolití čelí.
Barmská státní média vyčlíslila počet obětí zářijových nepokojů na deset, mezinárodní organizace se však obávají, že skutečný počet zabitých může být mnohonásobně vyšší.
Pinheiro, který před zahájením cesty vyhrožoval, že svou misi neprodleně ukončí, pokud úřady nebudou dostatečně spolupracovat, má se závěry svého vyšetřování seznámit mezi 10. a 14. prosincem Výbor OSN pro lidská práva.
Bezprostředně po zakončení cesty by měl ale 16. listopadu vystoupit na tiskové konferenci v Bangkoku.
Nebývalý optimismus
Pinheiro do Barmy přijíždí pouhé tři dny poté, co odtamtud odletěl hlavní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro tuto zemi, Ibrahim Gambari.
Jeho druhá návštěva v Barmě od potlačení protestů přinesla naděje na brzké zahájení dialogu vojenského režimu o politických reformách s vězněnou opoziční vůdkyní Aun Schan Su Ťij.
ČTĚTE VÍCE: Aun Schan Su Ťij je připravena jednat s juntou
Držitelka Nobelovy ceny míru, jež strávila plných 12 z posledních 19 let za mřížemi nebo v domácím vězení, se v pátek poprvé za poslední tři roky směla setkat s vedením Národní ligy pro demokracii (NLD), kterou v roce 1989 zakládala a s níž v roce 1990 zvítězila v posledních svobodných volbách (jejich výsledky junta nikdy neuznala).
Podle stranických představitelů zněla na schůzce optimisticky. Generálové jsou podle ní tentokrát "skutečně odhodláni pracovat na národním usmíření".