Luanda - Nejvýraznější angolská opoziční strana a bývalá vzbouřenecká skupina Unita uznala výsledky pátečních voleb - a tedy i svou porážku.
Jak informuje britská BBC, Unita zároveň poděkovala Angolanům za účast v prvních celostátních volbách po 16 letech.
Po sečtení asi 80 procent hlasů získala vládnoucí strana Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) 82 procent hlasů a Unita 10,5 procenta hlasů. To by znamenalo, že MPLA například může změnit ústavu.
Volební podvody? Nejsou důkazy
V posledních volbách v roce 1992 Unita odmítla porážku přijmout, což vyústilo v obnovení občanské války, která poté trvala až do roku 2002.
Také po nynějších volbách zprvu Národní svaz za úplnou nezávislost Angoly (Unita) výsledek zpochybnil. Požadoval, aby se v metropoli Luandě volby konaly znovu. Volební komise však požadavek Unity odmítla. Podle ní totiž nejsou důkazy o tom, že by došlo k volebním podvodům.
Pozorovatelé už dříve upozorňovali, že návrat k občanské válce je nyní nepravděpodobný.
Čtěte více: Volby v Angole měly být příkladně demokratické, nebudou
„Navzdory všemu, co se stalo, vedení Unity akceptuje výsledky voleb a doufá, že vítězná strana MPLA bude vládnout v zájmu všech Angolanů," prohlásil lídr Unity Isaias Samakuva, který vládnoucí straně poblahopřál k vítězství.
Jeden z pozorovatelů tamního dění toto prohlášení nazval "zlomovým".
Páteční volby v Angole totiž byly označovány za klíčový test stability a demokratizace země, jež se potýká s následky 27 let trvající občanské války, při které zahynulo asi půl milionu lidí.
Bez násilností, ale chaoticky
Volby proběhly bez násilností, i když v mnoha volebních místnostech hlasování probíhalo chaoticky, s frontami lidí, kteří čekali na odevzdání svého hlasu. Některé volební místnosti vůbec nebyly otevřeny.
Objevila se i podezření, že volby nebyly zcela demokratické. Vládní strana MPLA například spustila před volbami velkou kampaň, podle opozice placenou ze státních peněz. Organizace Human Rights Watch zaznamenala i vyhrožování politickým odpůrcům.
EU dosud nevydala závěrečnou zprávu svých pozorovatelů o průběhu voleb, za neplatné je však neoznačila. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso už nicméně prohlásil, že angolské parlamentní volby „byly krokem pro upevnění demokracie a důležitým prvkem pro mír, stabilitu a socio-ekonomický rozvoj".
MPLA vládne Angole od zisku nezávislosti na Portugalsku v roce 1975. Její hlavní postavou je dlouholetý angolský prezident José Eduardo dos Santos.
Více o volbách v Angole:
První volby po 16 letech. Angola testuje demokracii |
Blog původem angolského faráře o tamních volbách |