Srbští investigativní novináři v loňském roce upozorňovali na nesrovnalosti v oficiálních číslech o nakažených covidem-19. Podle nich byla mnohem vyšší, než ta, která tamní vláda prezentovala.
"Po nějaké době člen krizového vládního štábu nesrovnalosti přiznal, a to především v Bělehradě," přibližuje situaci v Srbsku Maja Živanovićová, šéfka srbské pobočky Rádia Svobodná Evropa. "Řekl, že čísla ještě jednou zkontroluje. Ale potom jsme opět o žádných zjištěních neslyšeli - a zkrátka o ničem ohledně tohoto tématu," dodává Živanovićová.
Srbové už podle ní své vládě nedůvěřují, oficiální čísla nakažených pro ně nejsou směrodatná a orientují se především podle toho, co se povídá mezi lidmi. Novinářka podle vlastních slov příliš nevěří ani oficiálním číslům hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ačkoliv tamní ministerstvo zdravotnictví denně zveřejňuje aktuální statistiky, komunikace ze strany nemocnic vázne.
V posledních dnech podle oficiálních čísel počty nakažených covidem-19 v Srbsku opět stoupají. Každý den v zemi s necelými sedmi miliony obyvatel přibyde kolem tří tisíc pozitivně testovaných. Podle Živanovićové jsou opět plné nemocnice a novinářka očekává opětovné zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.
V Srbsku, které není členem Evropské unie, očkují vakcínami proti covidu-19 od čtyř výrobců. Vedle vakcín od společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca využívají také ruskou vakcínu Sputnik V i čínskou Sinopharm.
Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde novinářka také popisuje, co se v Srbsku stane, když někoho na ulici upozorní, aby dodržoval protiepidemická opatření.