Hluboký problém Sputniku V. "Slovenská" šarže se k Čechům nesmí dostat, tvrdí manažer

Je velmi těžké říct, co by mohly údajně jiné šarže ruské vakcíny Sputnik V člověku způsobovat. Některé padělky léčiv obsahují jen fyziologický roztok. Ten vám neublíží, ale ani nepomůže. Různé šarže by ale také mohly mít jinou účinnost nebo člověka ohrožovat. Takový lék se pak nesmí k pacientovi dostat, uvádí pro Aktuálně.cz Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Život v pandemii - Jakub Dvořáček o výrobě ruské vakcíny Sputnik V | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Výrobní závody vakcíny Sputnik V proti covidu-19 se podle Dvořáčka v současnosti nachází v Rusku nebo Indii. Moskva už také jedná o dalších výrobních místech v Číně.

"Hodně firem už vyrábí vakcíny na několika kontinentech. Nicméně je to extrémně náročné na udržení kvality," uvádí Dvořáček. "A aby to dobře fungovalo, výrobce musí mít nastavené perfektní mechanismy, které budou garantovat to, že všude bude výroba probíhat ve stejné kvalitě a za stejných standardů," dodává.

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv v minulém týdnu oznámil, že do země dorazily z Ruska vakcíny s patrně jinými vlastnostmi, než které deklarovaly studie. Za takovými dodávkami nemusí podle Dvořáčka stát jen problém ve výrobě v ruských závodech.

"Kvalita výroby je především o čistotě provozu a zabezpečení, že všechny procesy jsou opravdu bezproblémové. Ale pokud má látka jiné složení, tak si myslím, že problém může být mnohem hlubší," míní Dvořáček. "Myslím si, že v momentě, kdy už jsou takto jasné znaky, že tam dochází k určitým pochybením, může být problém takovou vakcínu vůbec registrovat," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Dvořáček také zmiňuje, zda by Rusko bylo schopno vakcínu i po jejím případném schválení Evropskou lékovou agenturou do jednotlivých zemí dodat.

 

Právě se děje

před 30 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy