Hluboký problém Sputniku V. "Slovenská" šarže se k Čechům nesmí dostat, tvrdí manažer

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
14. 4. 2021 7:00
Je velmi těžké říct, co by mohly údajně jiné šarže ruské vakcíny Sputnik V člověku způsobovat. Některé padělky léčiv obsahují jen fyziologický roztok. Ten vám neublíží, ale ani nepomůže. Různé šarže by ale také mohly mít jinou účinnost nebo člověka ohrožovat. Takový lék se pak nesmí k pacientovi dostat, uvádí pro Aktuálně.cz Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Život v pandemii - Jakub Dvořáček o výrobě ruské vakcíny Sputnik V | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Výrobní závody vakcíny Sputnik V proti covidu-19 se podle Dvořáčka v současnosti nachází v Rusku nebo Indii. Moskva už také jedná o dalších výrobních místech v Číně.

"Hodně firem už vyrábí vakcíny na několika kontinentech. Nicméně je to extrémně náročné na udržení kvality," uvádí Dvořáček. "A aby to dobře fungovalo, výrobce musí mít nastavené perfektní mechanismy, které budou garantovat to, že všude bude výroba probíhat ve stejné kvalitě a za stejných standardů," dodává.

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv v minulém týdnu oznámil, že do země dorazily z Ruska vakcíny s patrně jinými vlastnostmi, než které deklarovaly studie. Za takovými dodávkami nemusí podle Dvořáčka stát jen problém ve výrobě v ruských závodech.

"Kvalita výroby je především o čistotě provozu a zabezpečení, že všechny procesy jsou opravdu bezproblémové. Ale pokud má látka jiné složení, tak si myslím, že problém může být mnohem hlubší," míní Dvořáček. "Myslím si, že v momentě, kdy už jsou takto jasné znaky, že tam dochází k určitým pochybením, může být problém takovou vakcínu vůbec registrovat," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Dvořáček také zmiňuje, zda by Rusko bylo schopno vakcínu i po jejím případném schválení Evropskou lékovou agenturou do jednotlivých zemí dodat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy