Granada - Desetitisíce protestujících ve Španělsku porušily vládní zákaz demonstrací před volbami a tábořily přes noc na náměstí hlavního města Madrid.
Po ránu se sice velká část davu rozešla, protesty se ale mezitím rozšířily do celé země a s menší účastí pokračovaly i v sobotu.
Nabízíme vám čerstvé postřehy naší dopisovatelky Romany Rodriguezové ze španělské Granady, čtvrtmilionového města ve stejnojmenné provincii v Andalusii. S příběhem její rodiny jsme vás seznámili vloni v srpnu.
Protest proti všeobecné bezvýchodnosti
"Protesty nejsou ani tak kvůli vládním škrtům, to už jsme snad strávili, teď je to kvůli všeobecně bezvýchodné situaci, protestuji hlavně mlaďoši, dredáči a psi," napsala deníku Aktuálně.cz Rodriguezová.
"Lidi kempují před radnicemi, na hlavních náměstích, podávají informace kolemjdoucím. Všude jsou okopírované články Ústavy - právo na svobodné shromaždovaní beze zbraní, právo na práci a střechu nad hlavou,“ dodává Romana Rodriguez.
Připomíná, že protesty byly sice kvůli nedělním municipálním volbám zakázány, jsou ale mírumilovné, takže policie si netroufne zasáhnout.
Budoucnost je "En blanco“
"Demonstranti nabádají volit ‚En blanco‘ - prostě vhodit prázdný volební lístek - nebo dát hlas menšinovým stranám jako Izquierda Unida (Jednotná levice). Hlavně radí nevolit dvě nejsilnější strany, tedy PSOE a PP (Partido Socialista Obrero Español, což jsou socialisté stávajícího premiéra Zapatera, která je u moci teď a Partido Popular, neboli Lidovou stranu, která podle všeho vyhraje příští rok ve všeobecných volbách, pozn. red.).
Sama se protestů neúčastní. Ne proto, že by s nimi nesouhlasila. Po letech marného shánění práce teď ale patří k těm šťastnějším, kteří mají zaměstnání a na demonstrace nemá čas.
"Vstávám v šest ráno, abych byla v rachotě na osm, domů chodím v noci, takže sotva uložím dceru. Zprávy jsem neviděla ani nepamatuju, co říkají ve zprávách a v tisku, fakt nevím," přiznává Romana. Problémy Španělska přesto cítí, i její zaměstnavatel má teď podle ní vážné potíže.
Mladých bez práce je skoro polovina
Nezaměstnaných je ve Španělsku už 4,9 milionu, což je 21,3 procenta - nejvyšší podíl v celé EU. Mladých bez práce je skoro polovina - celkem 45 procent.
Náměstí v Madridu obléhali nespokojení mladí Španělé po celý týden. Zahraniční agentury očekávají, že demonstrující se navzdory zákazu začnou znovu scházet v sobotu podvečer.