Živě: Šef NATO lituje rozporů, které brání akci v Sýrii

Přenos skončil
Dění kolem případné intervence v Sýrii sledujeme v průběžné online reportáži.
Ruce pryč od Sýrie! Protiamerická demonstrace ve filipínské metropoli Manile.
Ruce pryč od Sýrie! Protiamerická demonstrace ve filipínské metropoli Manile. | Foto: Reuters

Damašek/Washington/Petrohrad - Amerického prezidenta Baracka Obamu čeká zřejmě jeden z nejhektičtějších dnů poslední doby.

V Petrohradu začíná summit G20, jehož ústředním tématem se navzdory předpokladům zřejmě stane případná vojenská intervence v Sýrii. Zda se nakonec sejde se svým protějškem Vladimirem Putinem, není jisté.

V Damašku pro změnu jedná šéfka humanitárních operací OSN

Dění kolem Sýrie sledujeme v online reportáži:

Přenos skončil
21:01

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen prý "hluboce lituje" rozporů v mezinárodním společenství ohledně toho, jak zareagovat na použití chemických zbraní v Sýrii. Šéf NATO se tak vyjádřil na úvod neformální schůzky ministrů obrany Evropské unie, která začala ve Vilniusu. "Myslím, že je nejvyšší čas překonat rozpory, protože posílají velmi nebezpečnou zprávu diktátorům - mohou si myslet, že mohou používat chemické zbraně a možná i jiné zbraně hromadného ničení, aniž by na to mezinárodní společenství reagovalo," dodal.

Vojenská akce proti Sýrii by mohla poškodit celosvětovou ekonomiku, v Petrohradě to před setkáním představitelů zemí G20 prohlásil vysoký čínský funkcionář Zhu Guangyao. Uvedl, že případný útok vytlačí nahoru ceny ropy. Zhu zároveň pobídl k vyjednávání.

Radikální fronta An-Nusra, teroristická organizace nerozeznatelná od irácké odnože Al-Káidy, zaútočila na historickou obec Malúla, kterou kontroluje Asadova armáda. Útok začal sebevražedným atentátem, boje trvaly celou noc, informovala syrská exilová organizace.

Křesťanská Malúla, ležící asi 60 kilometrů od Damašku, je jedním z posledních míst, kde se používá biblická aramejština, tedy jazyk, jímž hovořil Ježíš. Vše se odehrálo nedlouho poté, co americký ministr zahraničí John Kerry hovořil o tom, že Al-Káida v Sýrii nepůsobí.

Na severu Sýrie byl zabit lékař pracující pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic (MSF). Tělo 28letého Syřana Muhammada Abyada bylo podle prohllášení nalezeno v úterý v provincii Aleppo.

Do Petrohradu už se sjela většina účastníků summitu G20. Kromě Baracka Obamy už v někdejší carské metropoli pobývají Francois Hollande či David Cameron. Samozřejmě nechybí zdejší rodák a hostitel Vladimir Putin, který už jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Vatikán stupňuje své diplomatické úsilí. Po opakovaných výzvách k míru z minulých dnů se papež František obrátil přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina. V dopise zdůraznil, že svět nesmí ustat v hledání mírového řešení, a postavil se proti vojenskému zásahu v Sýrii. V jiném případě hrozí "masakr, k němuž by došlo".

Írán bude Sýrii podporovat "až do konce" i tváří v tvář možnému Američany vedenému útoku, cituje AFP s odvoláním na média šéfa íránské speciální jednotky podléhající ajatolláhu Chameneímu. "Cílem Spojených států není ochraňovat lidská práva…ale zničit frontu odporu (proti Izraeli)," uvedl velitel Kásim Sulejmání.

Íránský ministr obrany mezitím vyslání jednotek i zbraní do Sýrie vyloučil. Syřané podle něj nepotřebují íránské zbraně, protože mají obranný protiletadlový systém.

 

Spojené státy musejí v Sýrii podporovat takové skupiny, které budou schopny prosadit v okamžiku příznivé změny poměru sil své vlastní i americké zájmy. Je o tom přesvědčen šéf amerického sboru náčelníků štábů Martin Dempsey. "Taková situace dnes v Sýrii není," varoval v dopise kongresmanům ještě před srpnovým útokem.

Na summit G20 do ruského Petrohradu míří i zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Společně s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem se účastníky pokusí přesvědčit o nutnosti uspořádat mírovou konferenci, která by měla 30měsíční konflikt ukončit. Jakékoliv dosavadní pokusy ale skončily fiaskem.

Od chemického útoku, který 21. srpna připravil v Damašku o život minimálně stovky lidí, uplynuly dva týdny. Západní rozvědky se shodují v názoru, že se jednalo o mezinárodně zakázané látky a že je nasadila armáda prezidenta Bašára Asada. Názor, že za útokem stojí povstalci, hájí Rusko a sám syrský režim. Projděte si, kdo co tvrdí a čím argumentuje. Při vědomí, že stoprocentně toho víme málo.

Vladimir Putin ho obvinil ze lži, teď to šéf americké diplomacie John Kerry schytal i od zpravodajských expertů. Kritiku si vysloužil svými výroky, že na straně syrské opozice nepůsobí bojovníci Al-Káidy a že na síle naopak nabírají umírnění.

Analytici zpravodajských služeb to ale označuji za "přehnaně optimistické". Islamisté podle nich v Sýrii zůstávají zdaleka nejbojovnější a nejlépe organizovanou bojovou skupinou.

Do syrské metropole Damašku ve čtvrtek přicestovala šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Podle agentury AFP bude se špičkami režimu prezidenta Bašára Asada jednat o situaci uprchlíků. Občanská válka totiž z domovů vyhnala už sedm milionů lidí, tedy bezmála třetinu všech Syřanů.

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 5. 9. 2013 21:01
 

Právě se děje

Další zprávy