Živě: Senátoři udělali první krok k úderu v Sýrii

Přenos skončil
Dění kolem chystané intervence v Sýrii sledujeme v online reportáži
Foto: Reuters

Damašek/Washington/Moskva - Americký prezident Barack Obama dnes dosáhl prvního vítězství ve své snaze o získání podpory Kongresu USA pro trestný úder proti syrskému režimu.

Navrženou rezoluci schválil zahraniční výbor Senátu, horní kongresové komory. Obama, který je na návštěvě Švédska, předem neskrýval naději, že ho zákonodárci podpoří.

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé nevyloučil možnost, že Moskva v Radě bezpečnosti OSN nebude blokovat vojenskou akci proti Damašku - ovšem pouze v případě, že budou předloženy jasné důkazy, že syrský režim má na svědomí chemický útok. Rusko zatím o Asadově vině není přesvědčeno a dál posiluje své námořní síly v citlivém regionu východního Středomoří.

Podle Putina by vojenský zásah v Sýrii bez mandátu OSN byl agresí a otevřel by možnost nových ruských zbrojních dodávek Asadovi.

Rezoluce navržená Bílým domem mimo jiné předpokládá, že do akce nebudou nasazeny pozemní jednotky. Obě komory Kongresu - Senát a Sněmovna reprezentantů - budou o dokumentu v plénech jednat patrně příští týden.

Francie mezitím dál shání po boku USA spojence pro podporu útoku v Evropě. Konečnou bilanci stoupenců a odpůrců zásahu by francouzská diplomacie mohla učinit o víkendu během neformální schůzky ministrů zahraničí Evropské unie v litevském Vilniusu.

Nejnovější zprávy navíc hovoří o tom, že syrská vláda proti rebelům používá nebezpečné kazetové bomby.

Dění průběžně sledujeme v online reportáži:

Přenos skončil
22:03:00

Americký ministr obrany Chuck Hagelv zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů prohlásil, že úder nebude "bodnutím špendlíku", ale že půjde o razantní akci, která omezí Asadovy vojenské možnosti. Odhadl, že útok bude stát "desítky milionů" dolarů (stovky milionů korun).

"Uvažujeme o různých nákladech v souvislosti s odlišnými možnosti," řekl Hagel. "Bude to v desítkách milionů dolarů, v takovémto rozsahu."

Pentagon dosud žádné odhady nákladů nezveřejnil, mluvčí ministerstva obrany řekla, že resort by zřejmě úder financoval ze stávajících zdrojů, takže by o dodatečné přidělení peněz nežádal.

21:38:00

Zahraniční výbor amerického Senátu podpořil vojenský úder proti režimu syrského autokrata Bašára Asada. Pro bylo deset senátorů, sedm hlasovalo proti. Hlasování předcházely spory o formulaci rezoluce. O dokumentu bude ještě jednat v pondělí plénum Senátu a také Sněmovna reprezentantů. Zásah podpořil i McCain.

"Oceňujeme Senát za rychlé kroky a za práci napříč politickými stranami pro státní bezpečnost," uvedl v prohlášení mluvčí Bílého domu Jay Carney.

21:11:00

Zahraniční výbor amerického Senátu dnes zřejmě nebude hlasovat o rezoluci navržené prezidentem Barackem Obamou, která by podpořila vojenský úder proti režimu syrského autokrata Bašára Asada. S formulací textu totiž nesouhlasí mimo jiné republikánský senátor John McCain, který žádá důraznější úder. O zásahu v Sýrii dnes jedná také zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu.

Zda se skutečně hlasování v senátním výboru dnes odloží, zatím není jasné. Jednání senátorů se protahuje, ale hlasování je podle tiskových agentur stále plánováno později během dne.

Republikánský senátor Bob Corker ale podle serveru usatoday.com naznačil, že práce senátního výboru se může protáhnout i na víkend. Dodal ale, že pracuje na tom, aby vyvrátil obavy svých kolegů z dosavadní formulace textu.

19:33

Syrská opozice dnes oznámila, že bývalý syrský ministr obrany a prominentní člen vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada generál Alí Habíb Mahmúd uprchl do Turecka. Habíb je členem menšinové muslimské sekty alávitů, o kterou se režim opírá.

Informaci o útěku sdělil člen syrské exilové opozice Kamál Labvání. "Alímu Habíbovi se podařilo uniknout ze spárů režimu a teď je v Turecku. To ale neznamená, že se připojil k opozici," řekl Labvání z Paříže s tím, že byl informován západním diplomatem.

Syrská státní televize vzápětí tuto zprávu popřela. "Není pravda, jak některá média informovala, o cestě bývalého ministra obrany Alího Habíba Mahmúda ze Sýrie. Je stále u sebe doma," oznámila později.

17:29

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault řekl, že pokud by chemický útok v Sýrii zůstal bez odezvy, šlo by o nesprávné poselství pro Írán a jeho kontroverzní jaderný program. Západ podezírá Teherán podezírá ze snahy o sestrojení jaderné bomby.

"Nečinnost by ohrozila mír a bezpečnost v celém regionu. Oč by se opírala důvěryhodnost našich mezinárodních závazků ohledně zabránění šíření zbraní hromadného ničení, včetně jaderných zbraní?" prohlásil Ayrault na zvláštním zasedání francouzského parlamentu, který o syrské otázce jedná. "Jaké poselství bychom vyslali jiným režimům, mám na mysli Írán a Severní Koreu. Vzkaz by byl jasný: Můžete pokračovat," dodal.

16:09

John McCain dlouhé měsíce volá po vojenském zásahu v Sýrii. Nyní vlivný republikánský senátor překvapivě oznámil, že nepodpoří vyjednanou rezoluci, která má intervenci proti Bašáru Asadovi posvětit.

"Spoustu lidí to nepotěší," komentoval své rozhodnutí na washingtonském Capitol Hillu. On sám volá po tvrdším postupu, než je ostřelování z moře. Podle něj by měl úder vést ke svržení současného režimu.

15:59

Bašáru Asadovi zběhnul další blízký spolupracovník. Hranice s Tureckem podle agentury Reuters překročil bývalý ministr obrany Alí Habíb Mahmúd. Pokud by se informace potvrdila, šlo by o nejvlivnějšího člena šíitské sekty alavitů, který utekl.

Alí Habíb má za sebou bohatou vojenskou kariéru. Na počátku 90. let vedl v Kuvajtu syrské jednotky, které po boku USA zasahovaly proti Saddámu Husajnovi.

15:43

Švédsko upřednostňuje zásah OSN před operací USA. Po setkání s Barackem Obamou to ve Stockholmu prohlásil švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Zároveň si je ale podle vlastních slov vědom následků, pokud by svět na násilí v Sýrii nezareagoval.

"Jsme velmi silně přesvědčeni, že byly použity chemické zbraně a že původcem (útoku) byl Asad," slyšel od šéfa Bílého domu.

15:40

Zásah v Sýrii je podle britského ministerského předsedy nezbytný. "Pokud by Spojené státy ustoupily, jsem přesvědčen, že syrská vláda by proti vlastním lidem znovu použila chemické zbraně," prohlásil David Cameron.

Ten minulý týden utrpěl v parlamentu porážku, když poslanci zamítli účast Spojeného království na vojenské operaci. K opozici se přitom přidala i část jeho konzervativců.

15:07

Německou a Spojené arabské emiráty přislíbily syrské opoziční Národní koalici finanční pomoc ve výši 13 milionů dolarů. Peníze poputují do svěřeneckého fondu a mají pomoci lidem, které válka zasáhla nejvíce.

14:41

Čeští politici jsou ve vyjádřeních k situaci v Sýrii převážně zdrženliví. Někdejší premiér Jiří Paroubek se ale zostra pustil do zamýšlené intervence.

"Prezident Obama, nositel Nobelovy ceny míru, ustupuje na celé čáře tlaku vojensko-průmyslového komplexu a vede svou zemi na válečnou stezku," napsal. "Vše nasvědčuje tomu, že ´chemický útok´ z 21. srpna, kterým je intervence zdůvodňována, není ničím jiným nežli jednou velkou provokací."

A ptá se, proč by syrská vláda "útočila chemickými zbraněmi na území, které sama - jak se zdá - vojensky kontroluje". Zmíněná předměstí Damašku jsou ovšem ovládána protiasadovskou opozicí. Sám Paroubek Sýrii navštívil coby předseda ČSSD v únoru 2008 a dostalo se mu vřelého přijetí.

13:24

Před necelým měsícem Barack Obama kvůli ruskému azylu pro whistleblowera Edwarda Snowdena zrušil plánovanou schůzku s Vladimirem Putinem. Nyní se ale zdá, že si nakonec na summitu G20 v Petrohradu přeci promluví mezi čtyřma očima. Den před začátkem summitu o tom alespoň spekulují ruská média.

13:23

"Daleko od reality" je podle ruského ministerstva zahraničí tvrzení šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, že chemické zbraně, které v srpnu zabily civilisty v Damašku, pocházejí ze sovětských dodávek. V oficiální reakci dnes odmítlo návrh Varšavy, aby se teď Rusko o syrské arzenály postaralo.

"Není nic vzdálenější od reality," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Zdůraznilo, že základem pro syrský chemický průmysl v 70. a 80. letech se staly "nikoli sovětské, ale západní technologie".

Více o rusko-polské slovní přestřelce čtěte zde:  Sarin je z dob SSSR. Ať ho zajistí Rusko, volají Poláci

12:45

Do Středozemního moře míří další ruské válečné lodě. Z černomořské flotily vyplula výsadková loď Novočerkassk. A podle informací ruského tisku se do čela flotily v příštích dnech postaví raketový křižník Moskva.

12:39

Poslední z trojice unesených německých humanitárních pracovníků je po čtyřech měsících na svobodě. V minulých dnech přešel hranici do Turecka, oznámila v Berlíně organizace Grünhelme (Zelené přilby), pro niž muži pracovali. O jejich únoscích není veřejně nic známo.

12:35

Vzorky, které v Damašku odebrali inspektoři OSN, se budou částečně analyzovat v Německu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) pověřila analýzou hned několik vědeckých institucí, například Vojensko-vědecký ústav pro ochranné technologie (WIS) v německém Munsteru.

11:45

Syrská armáda nasadila proti povstalcům v "masivním měřítku" nebezpečné kazetové bomby. Ty obsahují množství menších bomb, které se po pádu na zem rozptýlí. Některé z nich okamžitě explodují, účinek jiných je zpožděný a stávají se prakticky protipěchotními minami.

Napsala to agentura AFP s odvoláním na hodnotící zprávu o plnění mezinárodní konvence o kazetové munici. Sýrie ale není signatářem dohody.

11:42

Francie si od odvety za údajný chemický útok slibuje změnu poměru sil na syrských bojištích, kde v posledních týdnech získává navrch Asadova armáda prezidenta Bašára Asada. V rozhovoru pro francouzskou televizi to prohlásila mluvčí francouzské vlády Najat Vallaudová-Belkacemová.

11:41

Je jich sedm milionů, z toho dva prchly za hranice. Syrští uprchlíci se po tisících přesouvají do okolních zemí. Nyní Švédsko - jako první země Evropské unie - oznámilo, že poskytne azyl všem syrským běžencům, kteří o něj požádají.

"Úřad nyní přijal toto opatření, protože je přesvědčený, že násilí v Sýrii v dohledné době neskončí," vysvětlila rozhodnutí mluvčí švédského úřadu pro migraci.

11:40

Zásah v Sýrii je nepřípustný bez souhlasu OSN. A Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokuje jakoukoliv snahu o schválení, pokud budou jen sebemenší pochybnosti o tom, že za srpnovým chemickým útokem stojí současný režim, oznámil šéf Kremlu Vladimir Putin.

11:39

Šedesát dní, nanejvýš devadesát. A žádné nasazení pozemních sil. Takové jsou podmínky, za nichž je Senát ochoten dát zelenou vojenské intervenci proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Hlasování v zahraničním výboru se přitom čeká už ve středu. A zákonodárci by se návrhem měli zabývat začátkem příštího týdne.

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 4. 9. 2013 23:53
 

Právě se děje

Další zprávy