Obama přijel do Ruska. Summit G20 ovládne Sýrie

Martin Novák Martin Novák
5. 9. 2013 14:37
V Petrohradu se scházejí státníci nevjlivnějších zemí světa. Ekonomická témata zastíní Sýrie.
Ruský námořník hlídkuje před začátkem summitu G20 v petrohradském přístavu.
Ruský námořník hlídkuje před začátkem summitu G20 v petrohradském přístavu. | Foto: Reuters

Petrohrad - Americký prezident Barack Obama přiletěl ze Stockholmu do Petrohradu, kde začíná večer summit vůdců skupiny vlivných zemí G20.

Obama po příletu do Petrohradu.
Obama po příletu do Petrohradu. | Foto: Reuters

Čeká ho především proholubující se spor s ruským prezidnetem Vladimirem Putinem ohledně Sýrie.

Vůdcové skupiny největších zemí světa G20 měli na summitu v Petrohradu jednat původně hlavně o podpoře globálního ekonomického oživení, ale všechno je jinak.

Ekonomická témata sice pod stůl úplně nespadnou, ale zastíní je válka v Sýrii.

Obama proti syrskému režimu. Plánuje vzdušné údery poté, co z použití nervových plynů obvinil syrskou armádu. Putin nevěří tomu, že plyn nasadila syrská armáda a americkou intervenci označil ve středu v rozhovoru pro agenturu AP za agresi.

"Skupina G20 byla vytvořena pro řešení ekonomických a finančních problémů, ale každý, kdo se chce vyslovit k Sýrii, bude vítán," glosoval program šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

V Petrohradě se očekává zásadní střet. Domácí hostitel Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching budou Asadův režim hájit a snažit se získat ostatní účastníky summitu ke kritice útoku na Sýrii bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Na druhé straně budou hájit útok a líčit Asada v černých barvách Obama a francouzský prezident Francois Hollande.

Obama se s Putinem k bilaterální schůzce vůbec nechtěl sejít. Kvůli kauze uprchlého analytika CIA Edwarda Snowdena, který vyzradil informace o americkém sledování internetu a dostal roční azyl v Rusku.

Dramatický vývoj kolem Sýrie si ale jednání přece jen vyžádá, byť půjde jen o schůzku takzvaně na okraji rozhovorů. Putin řekl ve středu agentuře AP, že intervenci bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN považuje za agresi. Zároveň Rusko do východního Středomoří vysílá další vojenská plavidla.

Obama může v Petrohradu najisto počítat kromě Hollanda a britského premiéra Davida Camerona ještě s ministerskými předsedy Kanady a Turecka a s delegací Saúdské Arábie.

Turecký premiér Recep Erdogan se jednoznačně vyslovil pro útok, a dokonce zatím ani nevyloučil, že by se ho turecká armáda přímo zúčastnila.

"Jsme připraveni stát se součástí jakékoliv koalice. Koalice dobrovolníků," řekl před odjezdem do Petrohradu Erdogan. Moskvu a Ankaru pojí v současnosti dobré vztahy a obě země spolupracují například v energetice, ale otázka Sýrie je zásadně rozděluje. Erdogan chce, aby Asadův režim padl.

Obama má na programu schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ale je nepravděpodobné, že odmítavé stanovisko Pekingu podpořit zásah v Radě bezpečnosti OSN se změní, aniž by změnila názor i Moskva.

Americký prezident se naopak nesetká mezi čtyřma očima s britským premiérem Davidem Cameronem. Analytici v tom vidí gesto, související s rozhodnutím britského parlamentu nezúčastnit se zásahu v Sýrii.

Mimo program summitu se americký prezident sejde se zástupci ruských nevládních organizací a mimoparlamentní opozice. Což jeho vztahům s Vladimirem Putinem na vřelosti jistě nepřidá.

 

Právě se děje

Další zprávy