Drama v Belbeku. Základnu drží Rusové, Ukrajinci vzdorovali

Přenos skončil
Aktuální dění kolem Ukrajiny a Krymu jsme sledovali v online reportáži.
Ukrajinci otočení zády k Rusům. Sobotní záběry ze základny Belbek.
Ukrajinci otočení zády k Rusům. Sobotní záběry ze základny Belbek. | Foto: Reuters

Brusel/Kyjev/Moskva - Rusko v sobotu oficiálně převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem.

Ruská vlajka podle moskevského ministerstva obrany vlaje ve zhruba 150  - až dosud ukrajinských - armádních zařízeních.

Připojení Krymu k Rusku platí i formálně: ústavní proceduru už v pátek ukončily ratifikace v horní komoře ruského parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina.

Dramatická byla v sobotu situace na krymské základně Belbek u Sevastopolu. Ruské jednotky ji nejprve obklíčily, pak jejich obrněný transportér prorazil bránu.

Večer už byla letecká základna zcela v rukou ruských ozbrojených sil.

Další expanze Ruska se bojí nejen Ukrajina, ale celá východní Evropa. Polsko vyzvalo Spojené státy, aby sem poslaly více amerických vojáků.

Aktuální dění na Ukrajině a Krymu jsme sledovali online

Přenos skončil

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo, že jeho vojáci vyklidili základnu Belbek. Informovalo také o dvou zraněných - novináři a ukrajinském vojákovi.

Ruské jednotky už na začátku anexe Krymu zabraly přistávací dráhu na Belbeku a vojenská letadla. Pozemky obsazené v sobotu zahrnují kasárna, skladiště zbraní a velitelskou budovu, napsala agentura Reuters.

Ruský a ukrajinský voják na základně Belbek u Sevastopolu.
Ruský a ukrajinský voják na základně Belbek u Sevastopolu. | Foto: Reuters

Kdo je Petro Porošenko? Muž, který v průzkumech před prezidentskými volbami na Ukrajině šlape na paty Kličkovi i Tymošenkové.

Více se dozvíte ZDE.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters

Definitivně dobytá je i druhá ukrajinská vojenská základna Novofedorivka, která leží asi 50 kilometrů od Simferopolu. Vojáci se útočníky snažili zahnat dýmovnicemi, ale marně.

Některé moskevské restaurace vyhlásily "sankce" vůči americkému prezidentu Baracku Obamovi. Obama má u nich "zákaz vstupu", píše ruský Interfax.

Stále více Ukrajinců se - v obavě z vojenského útoku Ruska - učí zacházet se zbraněmi. Účastní se například speciálních kurzů na odlehlých střelnicích. Dokonce i ti, kteří mají "modrou knížku".

Více se dozvíte v článku Alexandry Malachovské "Ukrajinci sahají po zbraních. I ti s 'modrou knížkou'.

Foto: Ivo Dokoupil

Kontroverzní ukrajinské polovojenské hnutí Pravý sektor se přeměnilo v politickou stranu, která pohltila i další nacionalistická uskupení.

"Dnes vznikla politická strana Pravý sektor," oznámil na videu umístěném na YoutTube jeden z čelních představitelů strany Andrij Děnisenko.

Zakládající kongres strany se z bezpečnostních důvodů uskutečnil za zavřenými dveřmi. "Strana bude v politické sféře stejným nástrojem, jako je kalašnikov ve sféře vojenské," řekl Děnisenko.

Demonstranti tvrdí, že nechtějí návrat starých jmen, ale příchod nových.
Demonstranti tvrdí, že nechtějí návrat starých jmen, ale příchod nových. | Foto: Reuters

Krymský premiér Sergej Aksjonov oznámil, že letecká základna Belbek "byla dnes osvobozena od zahraničních vojsk".

Zraněným z Belbeku podle posledních informací není voják, ale novinář.

Ukrajinská pohraniční stráž údajně uzavřela přechod z Ukrajiny na Krym. Píše to ruská agentura Interfax s odvoláním na krymské úřady

Hranice je uzavřená od 18 hodin Moskevského času, tvrdí.

Lidé, kteří se snaží přejít z Krymu na Ukrajinu (včetně odcházejících ukrajinských vojáků z obsazených základen), se tak nemohou dostat do země.

V Belbeku byla odpojena webová kamera, která umožňovala sledovat, co se na základně děje. Píše to několik uživatelů na Twitteru. Posledním záběrem je ozbrojený voják, který se ke kameře blíží…  

Ukrajinská policie našla při prohledávání bytu bývalého ministra energetiky Eduarda Stavického 42 kilogramů zlata a 4,8 milionu dolarů v hotovosti. Oznámil to prozatímní ministr vnitra Arsen Avakov.

K domovní prohlídce podle něj došlo kvůli vyšetřování korupce v energetickém sektoru.

"Zpráva, kterou jsem dnes dopoledne dostal, mi vyrazila dech. Kolik je potřeba ukrást na to, aby si člověk mohl nechávat tyto 'drobné' doma jako kapesné," napsal na Facebooku.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Podle zpráv na Twitteru nařídil velitel základny Belbek Julij Mamčur mužům nestřílet. Poté, co zazněla ukrajinská hymna, vystoupil s emotivním projevem.

Mamčur rovněž podle Reuters potvrdil, že jeden ukrajinský voják utrpěl zranění a že jeho samého Rusové převezli na neznámé místo k rozhovorům.

Posádka podle něj dává všechny zbraně do skladu na základně.

Webová kamera podle agentury AP ukazuje, že na pozemku základny Belbek jsou dva tanky a jedna sanitka. Zatím není jasné, jestli jsou nějaké oběti.

AFP hlásí: v Belbeku je první zraněný. Zranění utrpěl nejméně jeden Ukrajinec, když plot kolem pozemku základny prorazil ruský obrněný vůz a dovnitř vtrhli ruští ozbrojenci.

Rusové u základny Belbek.
Rusové u základny Belbek. | Foto: Reuters

Velitele základny Belbek odvádějí Rusové. Prý "na rozhovory".

Na pozemek letecké základny v Belbeku u Sevastopolu pronikl ruský obrněný transportér, píše agentura Reuters. Ruští vojáci se zbraněmi Ukrajince vyzývají, aby se vzdali.

Neozbrojení ukrajinští vojáci se postavili před ruské jednotky do řady a obrátili se k nim zády.

Ze základny Belbek se podle svědků ozývají výstřely.

V Doněcku na východě Ukrajiny znovu demonstrovalo asi 5000 lidí, kteří si po vzoru Krymu přejí vyhlášení referenda o připojení tohoto regionu k Rusku

Kandidát na ukrajinského prezidenta Vitalij Kličko chválí Poláky. "Polsko je příklad toho, že se sny mohou splnit," řekl na sjezdu Občanské platformy ve Varšavě. A zopakoval: jeho snem je evropská Ukrajina.

 

Foto: Reuters

Doporučujeme komentář šéfredaktora polského deníku Gazeta Wyborcza, historika Adama Michnika. "Jeden dějinný kruh se nyní uzavřel. Anexe Krymu je jeho skutečný konec – konec snů o světě, v němž vládnou demokratické hodnoty," píše.

Přečíst si ho můžete ZDE.

Foto: ČTK

Ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková tvrdí, že Ukrajina získá Krym zpátky. Ukrajinská vláda teď podle ní musí zabránit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby obsadil další části Ukrajiny. Tymošenková to řekla v prvním velkém televizním rozhovoru, který poskytla od od svého propuštění z vězení.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Velitel ukrajinské flotily kontraadmirál Sergej Hajduk oznámil, že zásoby potravin na zablokovaných ukrajinských lodích v krymském zálivu Donuzlav stačí pouze na deset dní. Odpověď na otázku, co budou námořníci dělat pak, podle agentury Forbes neuvedl.

Podle Hajduka je v současné době obsazena polovina bojeschopných lodí Ukrajiny, z toho 30 procent na Krymu, ostatní se nacházejí mimo pobřeží poloostrova.

Ze zálivu se plavidla nemohou dostat, protože ruská armáda u jeho vjezdu nechala potopit několik svých lodí. Ty tak blokují výjezd do moře.

Foto: Reuters

Reuters cituje zástupce velitele obklíčené základny Belbek u Sevastopolu. Ukrajinští vojáci se podle něj budou převzetí základny bránit. "Nikam nepůjdeme," řekl Oleg Podovalov.

Ukrajinští vojáci na krymské základně Belbek.
Ukrajinští vojáci na krymské základně Belbek. | Foto: Reuters

Připomeňte si milníky ukrajinské krize obrazem. Připravili jsme pro vás přehlednou fotogalerii. Od momentu, kdy Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU, až po summit, kde ji podpisem stvrdil současný premiér Jaceňuk.

Agentura AFP přišla s detaily k útoku u města Saki na východě Krymu: Proruské síly tam dnes napadly ukrajinskou leteckou základnu Novofedorivka. Asi dvě stovky mužů beze zbraní pronikly do areálu, kde začaly rozbíjet okna. Ukrajinští vojáci se opevnili uvnitř jedné z budov a pokoušejí se útok odrazit.

 

Krym se loučí se dvěma muži (ukrajinským vojákem a proruským milicionářem), kteří byli v úterý zabiti při přestřelce na vojenské základně v Simferopolu na Krymu. Podle šéfa tamní ruské milice Michajla Šeremeta se stali oběťmi "provokace". Okolnosti jejich smrti vyšetřují úřady.

Ruské jednotky podle ukrajinských zdrojů obkličují leteckou základnu Belbek na Krymu. Ukrajinským vojákům prý daly ultimátum.

Ukrajinští vojáci opouštějí letiště Belbek na Krymu, 4. března 2014.
Ukrajinští vojáci opouštějí letiště Belbek na Krymu, 4. března 2014. | Foto: Reuters

Bojíme se války s Ruskem, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předsedkyně volyňských Čechů Ema Snidevyčová. Na Ukrajině už prý pro ně není bezpečno.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

"Z Ukrajiny zní, že vojáci vracející se z Krymu jsou hrdinové a ne dezertéři," píše na Twitteru AFP.

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak žádá více amerických vojáků ve východní Evropě. Vláda ve Washingtonu se tomu podle něj nebrání, o detailech se ale ještě bude jednat.

Jaceňuk diskutoval i s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem. Mluvili mimo jiné o tom, že Německo pomůže Ukrajině modernizovat a posílit její ozbrojené síly.

"Mezinárodní společenství nesmí dopustit, aby ukrajinsko-ruská krize vedla k novému rozdělení Evropy," prohlásil Steinmeier.

Steinmeier dnes navštíví východní Ukrajinu. Odpoledne by měl dorazit do Doněcku, kde je ohlášena velká demonstrace příznivců Ruska.

Foto: Reuters

Ukrajina bude potřebovat více surovin od Evropské unie, aby si zajistila energetickou bezpečnost a vyrovnala se s výpadkem dodávek z Ruska, prohlásil dočasný ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Od Ruska země nyní odebírá více než polovinu potřebné ropy a zemního plynu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters

Co tedy Rusové na Krymu kontrolují? Podle ruského ministerstva 147 armádních zařízení a většinu ukrajinské námořní flotily.

Celkem Rusko obsadilo 54 ze 67 ukrajinských lodí a jednu ponorku.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil velení černomořské flotily, aby všem ukrajinským vojákům, kteří chtějí Krym opustit, zajistila bezpečný eskort k ukrajinským hranicím.

Ruské námořnictvo obsadilo jedinou ukrajinskou ponorku Zaporižžja (Záporoží), která kotvila v zátoce Streleckaja poblíž černomořského přístavu Sevastopol.

V sobotu to potvrdil velitel ruských ponorkových sil černomořské flotily Anatolij Varočkin. Na ponorce Zaporižžja už podle něj vlaje bílomodrá vlajka ruského námořnictva

Rusko oficiálně převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem. Informovala o tom agentura DPA.

Ruská vlajka podle moskevského ministerstva obrany vlaje ve 147 - až dosud ukrajinských - armádních zařízeních.

Z 18 000 ukrajinských vojáků na Krymu se pouze 2000 nepřipojily k ruským silám a chtějí poloostrov opustit.

Dobrý den, nabízíme vám znovu průběžné zpravodajství z krizí zmítané Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2014 23:50
 

Právě se děje

Další zprávy