Čokoládový král Ukrajiny si razí cestu do křesla prezidenta

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
22. 3. 2014 23:11
Kdo je Petro Porošenko, jenž v průzkumech před prezidentskými volbami šlape na paty Kličkovi i Tymošenkové?
Petro Porošenko ukázal, že se domluví s kýmkoliv.
Petro Porošenko ukázal, že se domluví s kýmkoliv. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský miliardář Petro Porošenko by mohl výrazně zahýbat s tamní politickou rošádou.

Oligarcha, známý jako "čokoládový král", je považovaný za žhavého kandidáta v předčasných prezidentských volbách, jež se po sesazení bývalé hlavy státu mají konat letos koncem května.

Přestože má za sebou vazby na svržený režim Viktora Janukovyče, pozorovatelé mu předpovídají slušné vyhlídky.

Sociologické průzkumy mu přisuzují dokonce možné vítězství.

Od Juščenka k Janukovyčovi

Porošenko, který podle časopisu Forbes patří s majetkem v hodnotě 1,6 miliardy dolarů mezi desítku nejbohatších Ukrajinců, vystřídal členství v různých politických strukturách, včetně Janukovyčovy Strany regionů.

Viktor Juščenko a Julija Tymošenková.
Viktor Juščenko a Julija Tymošenková. | Foto: Reuters

Před deseti léty byl jedním z "investorů" Oranžové revoluce a stal se aktivním spojencem tehdejšího prezidenta Viktora Juščenka. Působil jako ministr zahraničí v kabinetu Julije Tymošenkové, avšak po změně režimu se nechal angažovat ve vládě jejího politického rivala.

Jako ministr ekonomického rozvoje a obchodu pracoval ve vládě Mykoly Azarova, který rezignoval pod tlakem protirežimních protestů.

Spolu s opozičními předáky se objevoval na kyjevském Majdanu a údajně rozdával demonstrantům čokoládu. Díky zásobování Majdanu jídlem, vodou a dřívím si prý získal pověst "generálního ředitele revoluce".

Janukovyč padl, vystřídat ho může někdejší spojenec.
Janukovyč padl, vystřídat ho může někdejší spojenec. | Foto: Reuters

Již v době oranžové revoluce před deseti léty Porošenko financoval vznik televize 5 kanal, která byla jedním z hlavních informačních zdrojů opozice.

Také v době letošních protestů se výrazně angažoval v mediální podpoře opozice. Vlastní několik tištěných i internetových médií.

Kličko... Tymošenková... Porošenko...

Po zrušení ukrajinské redakce ruského listu Kommersant nabídl práci jejím zaměstnancům. "Něco vymyslíme," napsal na své stránce ve Facebooku. "Zrušení Kommersantu-Ukrajina je dalším signálem, že informační válka proti Ukrajině se dostala do aktivní fáze."

V únorovém průzkumu sociologického střediska Socis se pro Porošenka ve funkci prezidenta vyslovilo 21,2 procenta respondentů. Přestože sám dosud nedal najevo, zda se bude voleb účastnit, výrazně předběhl své potenciální konkurenty.

Vitalij Kličko, jedna z hlavních tváří kyjevského Majdanu, v průzkumu získal 14,6 procenta hlasů a Julija Tymošenková, z vězení nedávno propuštěná expremiérka, jen s 9,7 procenta.

Politologové přiznávají, že za současné překotné situace na Ukrajině se nálady ve společnosti rychle mění. "Mohou se objevit nové, nečekané osobnosti," uvedl politolog Kosťantyn Bondarenko. Porošenko by ale podle něj mohl mít šance jako kompromisní kandidát.

Čerstvý březnový průzkum střediska Sociální monitoring ukazuje, že pro Tymošenkovou je 15,5 procenta a pro Klička 14,2 procenta respondentů. Porošenko jim však opět "šlape na paty" se 13,7 procenta.

Mezi Willym Wonkou a Che Guevarou

V době protestů se Porošenko držel spíš v pozadí politických vůdců. Zároveň se mihl přímo mezi demonstranty v době uličních střetů v Kyjevě, a později i na Krymu.

Jako jeden z mála ukrajinských politiků chtěl řešit konflikt s tamními poslanci přímo na místě. Do parlamentu se však ani nedostal a ze Simferopolu jej vypískali proruští aktivisté.

Politik, kterého novináři označují za "něco mezi Willym Wonkou (fiktivní postava z románu Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu) a Che Guevarou", se navzdory očekávání nezapojil do činnosti úřadující "vlády politických kamikadze", jak svůj kabinet označil premiér Arsenij Jaceňuk.

Tak trochu Willy Wonka.
Tak trochu Willy Wonka. | Foto: Aktuálně.cz

Je nicméně považován za horlivého zastánce evropské integrace Ukrajiny. Loni na podzim se dokonce kolem produkce jeho firmy Roshen (Rošen) rozehrála obchodní válka s Ruskem, která měla odradit Ukrajinu od přidružení k Evropské unii.

Moskva tehdy zakázala dovoz ukrajinských cukrovinek pro údajně nízkou kvalitu. Symbolicky si přitom vybrala ukrajinský produkt, který patří mezi nejznámější exportní artikl.

Porošenkova čokoláda se do problémů dostala i po obsazení Krymu. Rusko zastavilo činnost dvou továren ukrajinského podnikatele v ruském Lipecku a obstavilo mu účty ve svých bankách.

Proruská propaganda Porošenka často obviňuje z podpory extremistů, kteří se podíleli na ozbrojených střetech, včetně sponzorování radikálů z Pravého sektoru.

Když se ale objevoval na scéně Majdanu, radikální demonstranti, včetně fotbalových fanoušků, jej opakovaně vypískali.

Mírně kontroverzní pověst ovšem politikovi nahrává. Svou pozici si totiž upevňuje hlavně díky rozporům mezi vůdci někdejší opozice.

 

Právě se děje

Další zprávy