Otec utonulého malého Syřana Ajlana pohřbil ženu a oba syny

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2015 20:00
Fotografie obletěly celý svět a přední média je otiskla na titulních stranách spolu se zamyšlením: Co jiného už by mělo vyvolat v lidech soucit, když ne tohle?
Turecký policista odnáší tělo utonulého chlapce.
Turecký policista odnáší tělo utonulého chlapce. | Foto: Aktuálně.cz

Ankara - Světem otřásly snímky utonulého tříletého Ajlana Kurdího ze Sýrie, jehož bezvládné tělo vyplavilo moře na turecké pobřeží u města Bordum.

Záchranáři ho - s obličejem zabořeným do písku - našli spolu se starším bratrem a matkou.

Turecký soud poslal do vazby čtyři podezřelé pašeráky, kteří podle prokuratury způsobili smrt 12 lidí včetně Ajlana.

Jediný, kdo přežil, byl jeho mladý otec Abdullah, který tak mohl médiím vylíčit celý příběh.

Loď se potopila těsně před cílem

Spolu se svou ženou Rehanou, pětiletým synem Galipem a tříletým Ajlanem prchali z převážně kurdského města Kobani na severu Sýrie, a to před násilím páchaným bojovníky Islámského státu.

Loď, která měla jeho rodinu dostat do bezpečí, se ale potopila těsně před cílem - nedaleko břehů řeckého ostrova Kos.

V okamžiku, kdy se člun se sedmnácti lidmi na palubě převrhl, bylo jasné, že chlapci bez záchranných vest nemají v rozbouřeném a studeném moři šanci. Neměla ji ani jejich matka. Ze sedmnácti lidí se zachránili jen čtyři.

Turecká policie krátce po tragédii zadržela čtyři Syřany včetně údajného kapitána, které z organizování plaveb podezřívá.

Prokurátor je obvinil z převádění běženců a ze zavinění několika úmrtí následkem úmyslné nedbalosti. Soud v Turecku čtveřici poslal do vazby.

Pohřbu se účastnili i turečtí poslanci

Abdalláh Kurdí své blízké pohřbil v syrském městě Koban.

Do Kobani dorazil z tureckého pohraničního města Suruç a podle agentury Reuters plakal, když byla těla tří jeho blízkých ukládána do země.

Na hraničním přechodu prohlásil, že doufá, že smrt jeho rodiny přiměje arabské státy pomoci syrským uprchlíkům. "Chci, aby se arabské vlády, ne evropské, podívaly na mé děti a kvůli nim pomohly," sdělil.

Pohřbu se podle agentury AFP zúčastnilo několik set lidí, mezi nimiž byli také turečtí poslanci. "Všichni byli smutní a plakali," řekl jeden syrský novinář agentuře AFP. Podle něj je otec stále ještě v šoku.

Snímky obletěly titulní stránky novin

Snímky utonulých chlapců obletěly celý svět a přední evropská média je otiskla na titulních stranách spolu se zamyšlením: Co jiného už by mělo vyvolat v lidech soucit, když ne tohle?

"Maličká oběť lidské katastrofy" píše se na titulní stránce britského bulvárního listu The Daily Mail s fotografií odnášeného dítěte. "Šokující, krutá realita evropské uprchlické krize" nazval svůj článek The Guardian opět se snímkem Turka s chlapcem v náručí.

Italská La Repubblica fotografii doplnila textem Fotografie, která otřese světem.

"Jestliže tento působivý snímek těla mrtvého syrského dítěte vyplaveného na pláž nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, co tedy?" poznamenává k obrázku britský The Independent. "Co je moc, to je moc. Tyto snímky jsou děsivé. Jsou probuzením, které David Cameron potřebuje," řekl Independentu vůdce britských liberálních demokratů Tim Farron s poukazem na politiku premiéra Camerona.

Rodina se snažila dostat za příbuznými do Kanady

Kanadský list National Post mezitím přinesl další podrobnosti o rodině. V Kanadě žije asi 20 let Abdalláhova sestra a ze Sýrie se kromě Abdalláhovy rodiny snažil dostat také jeho starší bratr Muhammad.

Sestra Teema se rozhodla jim pomoci dostat se do Kanady a sponzorovala jako prvního Muhammada. Řekla, že mu dala přednost, protože měl starší děti, které už tři roky kvůli syrské válce nechodily do škol. "Řekla jsem Abdalláhovi, že ho nemohu sponzorovat; rozhodl se vydat se sám," řekla listu.

Abdalláh odvezl rodinu do Turecka, kam mu sestra poslala peníze. Platil z nich převáděčům a rodina podnikla dva neúspěšné pokusy dostat se do Řecka. Abdalláhova žena začala mít strach z moře a když jí telefonovala švagrová, řekla jí prý, že se vody "hrozně bojí". "Řekla jsem jí, že jestli má pocit, že nechce odjet, ať nejezdí," radila jí Abdalláhova sestra. Rodina se tento týden vydala na cestu potřetí.

Mnoho uprchlíků vyráží z tureckého přístavního města Bodrum a jeden z nich řekl: "Víme, že je to nebezpečné, ale nemáme na vybranou. Válka nám zničila život."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy