Chovanec: Otevřeme další dvě zařízení pro uprchlíky

ČTK ČTK
8. 9. 2015 21:30
Ministr vnitra Milan Chovanec počítá s otevřením dalších dvou zařízení pro uprchlíky. Koncem roku se otevřou Drahonice na Lounsku, v lednu 2016 se otevře Balková na Plzeňsku. Zařízení mají dohromady kapacitu 400 lidí. Ministr vnitra je přesvědčen, že kapacita zařízení bude stačit, protože migrační tok se posune jižněji, a Česko už nebude tranzitní zemí. Navíc uprchlíci v Česku zůstávat nechtějí.
Ministr vnitra Milan Chovanec
Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Vojtěch Marek

Bor (Tachovsko) - Ministerstvo vnitra počítá zatím jen se dvěma dalšími záchytnými zařízeními pro uprchlíky, dohromady pro 400 lidí.

Jiné tábory nebude nutné otevírat, protože uprchlíci v Česku zůstávat nechtějí. Koncem roku se otevřou Drahonice na Lounsku, Balková na Plzeňsku se otevře v lednu 2016. Starostům z Tachovska to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

"Ideální jsou bývalé věznice"

Rekonstrukce Balkové už se připravuje a zřejmě nebude stát více než 20 milionů korun. "Primárně jsme slíbili okolním obcím plot a ten budujeme," řekl ministr. Kapacitu 200 lidí lze zvětšovat.

V bývalé věznici Drahonice má být stejná a náklady na úpravy nižší. "Snažíme se najít objekty, které jsou vhodné, například bývalé věznice. Nemá cenu vyhazovat velké veřejné peníze. Nevíme, jak bude migrační vlna pokračovat," uvedl.

Ministr odmítl obavy obcí, že by se měl vzniknout tábor pro běžence v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku, kde je opuštěný areál výchovného ústavu.

"Zatím, jak ten migrační tok vypadá, nebude potřeba otevírat nic jiného. Pokud se stane něco nepředvídatelného, tak jsme připraveni otevírat další kapacity postupně," řekl.

"Migrační tok by se měl posunout dále na jih"

Podle Chovance dělá Maďarsko opatření, které by mělo po 15. září směřovat k posílení a zabezpečení jeho hranice. Poškozování plotu se má podle nových zákonů stát trestným činem, což umožní zasahovat proti těm, kdo tak budu činit a vyloučen není ani nástup armády na srbsko-maďarskou hranici.

"Migrační tok by se pak měl posunout dále na jih a potom bychom byli úplně mimo migrační trasy," řekl. Běženci by směřovali přes Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko do Německa.

"Po 15. září, kdy Maďarsko dokončí plot na hranici se Srbskem, se dají očekávat dvě varianty. Migranti plot buď prorazí, nebo najdou jinou migrační cestu, která by mohla vést přes Chorvatsko," uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva Tomáš Haišman.

Pokud se uprchlíci vydají přes Chorvatsko, Česku by se vyhnuli, ale vývoj situace bude podle něj zřejmý až koncem září. Počet migrantů ovšem podle vnitra také zřejmě klesne kvůli zhoršujícímu se počasí.

"S velkým zájmem jedeme 14. září do Bruselu a budeme chtít slyšet opatření. Zatím je to čistě o kvótách, ale není to o návratové politice, o vojenské operaci, není to o ostraze vnější hranice Schengenu. A bez toho, abychom jasně deklarovali připravenost bránit svoje hranice, tak migrační tok nebude slábnout," uvedl. Jde hlavně o ekonomické migranty. Lidí, kteří budou utíkat před válkou, je asi 40 procent ze všech migrantů.

60 Syřanů dostalo azyl

Z 2500 uprchlíků, kteří za 3,5 měsíce směřovali přes naše hranice, jsou někteří stále v uprchlických zařízeních, protože nejsou ochotni sdělit identitu a nedoběhlo azylové řízení.

"Bezpečnost obyvatel v dotčených obcích je stoprocentně zajištěna policií. Doposud se žádnému cizinci nepodařilo ze zařízení uprchnout," uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

"Ti, kteří jsou registrováni v jiné evropské zemi a jsou syrského původu, posupně propouštíme, protože Německo deklarovalo, že je svém území přijme," uvedl ministr. Neregistrovaní Syřané procházejí standardní azylovou procedurou. Za poslední období požádalo v ČR o azyl 60 Syřanů a všichni ho dostali.

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže uvedl, že od počátku roku bylo v Plzeňském kraji zadrženo 202 běženců. Byli převezeni do Bělé-Jezové. Nikdo nepožádal o azyl a pokračovali dál, zejména do Německa a Skandinávie. "V Plzeňském kraji měl málokdo možnost bežence vidět," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy