Živě: Doporučím Británii, aby zůstala v EU, oznámil Cameron po bruselské dohodě

Živě
Dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie je na světě. Na twitteru to dnes večer oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. Je to podle něj kompromis, který pomůže udržet Londýn v unii. Předseda Evropské rady Donald Tusk vzápětí na twitteru uvedl, že návrh dohody má jednomyslnou podporu. Britský premiér David Cameron považuje úpravy vztahů své země s EU za dostatečný důvod, aby před referendem prosazoval setrvání Británie v unii.
Britský premiér David Cameron míří v Bruselu na tiskovku po dohodě Británie s EU.
Britský premiér David Cameron míří v Bruselu na tiskovku po dohodě Británie s EU. | Foto: Reuters

Summit EU, den druhý:

Živě
Aktualizovat reportáž
00:50

"Myslím, že je to dostatečné, abych mohl doporučit, aby Spojené království zůstalo v Evropské unii, zatímco bude mít to nejlepší z obou světů," uvedl. Británie se podle něj bude účastnit jen toho, co jí na Evropské unii vyhovuje. Naopak projektů, které ji nevyhovují, jako jsou otevřené hranice, záchranné programy, či společná evropská měna, se účastnit nebude. "Britové budou muset rozhodnout, zda zůstat v této reformované Evropské unii, nebo zda ji opustit. Bude to jedinečná příležitost utvářet osud naší země, která se opakuje jen jednou za generaci," prohlásil britský premiér.

00:45

Británie se podle Camerona na základě dnes vyjednané dohody nestane nikdy součástí "evropského superstátu", což mu umožní výjimka z ujednání o "stále těsnější unii". Pro migranty z Evropské unie budou platit nové tvrdší podmínky pro přístup k britskému sociálnímu systému, Británie nikdy nepřijme euro a dohodnuté podmínky zajistí rovněž zásadní ochranu britského hospodářství, uvedl Cameron.

00:35

"Vyjednal jsem dohodu, abych Spojenému království zajistil zvláštní status v rámci Evropské unie," uvedl Cameron s tím, že o nových podmínkách podrobně informuje svou vládu v sobotu v 09:00 SEČ. V pondělí hodlá na stejné téma hovořit v britském parlamentu. Přesné datum konání referenda o setrvání země v EU zatím Cameron neoznámil. V minulosti se spekulovalo o 23. červnu.

David Cameron a Donald Tusk v Bruselu.
David Cameron a Donald Tusk v Bruselu. | Foto: Reuters
00:30

Britský premiér David Cameron uzavřenou dohodu o úpravě vztahů své země s Evropskou unií považuje za dostatečný důvod, aby před referendem prosazoval setrvání Británie v unii. Řekl to novinářům krátce poté, co se lídři všech 28 unijních zemí shodli na novém nastavení vztahů bloku a ostrovního království. Reformu těchto vztahů slíbil Cameron Britům před tím, než budou v referendu rozhodovat o tom, zda má jejich země zůstat součástí evropské osmadvacítky.

22:50

Britský premiér Cameron oznámil na Twitteru: Dojednal jsem zvláštní status Británie v EU. Zítra dohodu předložím kabinetu.

22:10

"Máme dohodu! Je to slušný kompromis, který, jak doufám, pomůže udržet Británii v EU. #V4 k dosažení dohody hodně pomohla," vzkázal na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska je však ještě opatrná.

Foto: Radek Bartoníček
22:05

Podle litevské prezidentky se lídři na novém návrhu dohody pro Velkou Británii shodli: "Drama skončilo."

21:50

Kompromisní návrh ohledně doby, na jak dlouho může Británie omezovat nově příchozím občanům EU pracovní benefity, je na sedm let. Evropští lídři mají na stolech finální verzi dohody o nových podmínkách Velké Británie v EU. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk věří, že jde o férový a vyváženy návrh.

Foto: Aktuálně.cz
21:45

Druhý den summitu konečně oficiálně začal. Místo snídaní, ale večeři o půl desáté večer.

21:00

Také podle diplomatických zdrojů ČTK je nyní dohoda velmi blízko. "Chybí maličko, ale nesmí to nikdo rozhýbat," popsal situaci informovaný zdroj.

20:50

Podle informací diplomatů se nejspíše našel kompromis ohledně přídavků na děti. Země visegradské čtyřky a několik dalších východních států požadovalo, aby se mohly snížit přídavky na děti jen pro nově příchozí pracující. To bylo ale pro britského premiéra Davida Camerona nepřípustné. Nyní se rýsuje dohoda, že by pro už stávající zaměstnance existovala přechodná doba, po kterou by pobírali přídavky jako doposud, a až po jejím uplynutí, by začali pobírat přídavky v takové výši, jaká je cenová hladina země, ve které jejich děti žijí.

20:40

Sobotka k jednání summitu EU: Dohoda se blíží.

20:25

Prezidenti a premiéři zemí EU se na "anglické snídani" měli sejít již v 11:00 SEČ. Ani poslední zmiňovaný odložený termín setkání, tedy 20:00 SEČ, ale nakonec neplatil. Nyní se spekuluje, že by se schůzka mohla uskutečnit ve 21:00 SEČ. Politici, kteří vpodvečer budovu Justus Lipsius opustili, se po osmé hodině začali vracet.

20:20

Ani devět hodin po původně plánovaném termínu se všechny hlavy států a vlád Evropské unie v Bruselu nesešly. I po 20:00 SEČ tak pokračují jednání, na nichž se evropští státníci snaží dojednat návrh dohody o reformě vztahů Británie se zbytkem EU. Český premiér Bohuslav Sobotka se vpodvečer sešel s předsedou britské vlády Davidem Cameronem a další postup vyjednávání koordinoval i se zástupci visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

18:30

Premiér Cameron o jednání na summitu EU

 

18:00

Britský premiér David Cameron upozornil, že dnes nebude možná schůzka jeho vlády, kterou původně plánoval. Na schůzce chtěl kolegy seznámit s detaily dohody, kterou si měl přivést z Bruselu. Žádnou dohodu ale zatím v ruce nemá a sám si není jistý, jestli a kdy bude vůbec uzavřena. 

Foto: Aktuálně.cz
17:21

Neřekli nic. Tak hodnotí novináři tiskovou konferenci britské delegace.

17:09

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Večeře evropských lídrů by měla začít až v osm. Jestli se na ní nalezne dohoda, je podle diplomatů ale stále nejisté.

16:43

Jednou z věcí, na níž se politici nedokázali dohodnout, je mimo jiné řízení eurozóny. Do ní sice Británie nepatří, ale chce do jejích záležitostí mluvit, což se nezamlouvá Francii.

Nevyřešený byl podle všeho také britský požadavek, aby se nyní dohadované změny promítly do základních evropských smluv při jejich příští úpravě.

16:31

"Jak čas běží, jsem víc a víc zmaten britským přístupem ne-vyjednávání. Přinejmenším poněkud neortodoxní," napsal na Twitteru český státní tajemník Tomáš Prouza.

16:14

Z anglické snídaně se stala anglická večeře.

Společné jednání lídrů ohledně dohody s Británií je podle mluvčího předsedy Evropské rady Donalda Tuska opět přesunuto. Zatím na neurčito.

Politikům bylo doporučeno, aby si zarezervovali hotely až do soboty.

16:08

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Evropští lídři svolali na první týden v březnu summit EU-Turecko. Tím podle diplomatického zdroje Aktuálně.cz nejen, že dostanou možnost vyříkat si s Turky, jestli takzvaný Akční plán funguje podle jejich očekávání, ale ukáží, že i oni to s naplňováním dohody myslí vážně. Jednou z věcí, které v dohodě Turecku slíbili, jsou totiž dvakrát ročně bilaterální summity.

Evropské státy se už také dříve dohodly na třímiliardové pomoci Turecku. Ta by měla sloužit ke zlepšení podmínek uprchlíků v zemi. Financovat by se z pomoci měly uprchlické tábory, ale také lepší přístup uprchlíků ke vzdělání a na pracovní trh. 

Foto: Aktuálně.cz
16:04

Evropa v migrační krizi selhala, zní z OSN.

15:55

Podle slovenského premiéra Roberta Fica si "každý uvědomuje, že plán B je jediný možný plán, který může fungovat". Momentálně ale nebyl zájem oslabit Řecko a spolupráci s Tureckem.

"Souhlasím s tím, že to musí být dohoda v rámci Evropské unie, my nechceme přijímat žádné jednostranné rozhodnutí," pokračoval Fico. Ten si ale myslí, že se EU "za dva týdny k plánu B vrátí s plnou silou a za tři týdny se stane realitou".

15:53

"Jako prezident o tom nerozhoduji, ale předpokládám, že slovinská vláda zavede zhruba stejnou politiku jako rakouská vláda. A doufám, že bude dostatek dialogu mezi lídry Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska a dalších, že se vyhneme jakémukoli konfliktu," reagoval slovinský prezident Borut Pahor na dotaz Hospodářských novin, jak bude Slovinsko reagovat na rakouské rozhodnutí omezit příliv žadatelů o azyl na osmdesát denně.

"Nikdo, ani Rakušané, nehovoří o uzavření hranic, jde o omezení přílivu. To samé uděláme my. A podobně to pravděpodobně udělají Chorvaté. A tak dále. A v případě, když nebude dostatečná shoda na tom, co dělat, mezi státy na západobalkánské cestě, tak to může vytvořit bezpečnostní problémy. Ani nemohu zdůraznit, jak extrémně důležité je udržovat důvěru mezi vládami na této cestě."

Celý rozhovor přinesou Hospodářské noviny v pondělí.

Slovinský premiér Borut Pahor.
Slovinský premiér Borut Pahor. | Foto: Reuters
15:44

Pro visegrádskou čtyřku je přijatelné, aby se doba, po kterou by mohla Británie omezovat pracovní benefity pro občany ostatních států EU, pohybovala kolem sedmi let.

"Důležité pro nás je to, že má být omezení pracovních benefitů (pro jednotlivého pracovníka) maximálně čtyři roky. Jestli potom bude délka období, po které by mohla Británie tato omezení uplatňovat sedm, osm nebo devět let, je už celkem jedno," uvedl slovenský premiér Robert Fico.

Omezení pracovních přídavků by se týkalo navíc pouze nově příchozích pracovníků. 

15:33

Evropští lídři dostanou v 16 hodin na pozdním obědě do ruky konečný návrh dohody s Velkou Británií. Pokud se na ní neshodnou, summit má skončit bez dohody. Jednávání o novém dokumentu by se opět přesunula do národních metropolí.

Aby britský premiér David Cameron stihl uspořádat referendum o setrvání země v unii 23. června, jak by si přál, mohl by předseda Evropské rady svolat k Británii ještě mimořádný summit do konce února.

 

15:31

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Evropští lídři chtěli včera na summitu urychlit přesídlování uprchlíků v rámci kvót, podle Fica některé státy požadovaly, aby se do závěrů napsalo, že Unie měsíčně přemístí z hotspotů z Řecka a Itálie minimálně pět tisíc uprchlíků.

Česko už nabídlo deset míst Itálii a dvacet Řecku. Slovensko ale podle Fica nebude "nikdy kvóty respektovat".

15:24

Společná evropská pobřežní a pohraniční stráž má do konce června být nejen, schválená, ale také plně funkční.

Podle slovenského premiéra Roberta Fica se na tom ve čtvrtek shodli evropští lídři. Zájem na tom, aby stráž fungovala, byl podle něj obrovský.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
15:05

Britská snídaně se proměnila v odpolední čaj, vtipkuje se o jednání v Bruselu na sociálních sítích.

14:25

Editor britské stanice BBC varuje, že řecký požadavek by mohl zničit jakýkoliv výsledek summitu. Už jenom díky tomu, že EU takový příslib dát nemůže. Eso v rukou podle něj třímají spíš Makedonie a také země visegrádské čtyřky, které v Bruselu zastupuje zejména český premiér Bohuslav Sobotka.

14:05  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko po EU žádá příslib, že do březnového summitu zůstanou otevřené hranice. V opačném případě hrozí, že zablokuje případnou dohodu, která má zabránit Brexitu.

14:00

Zajímavosti k britskému referendu o setrvání Velké Británie v EU.

13:56

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že je s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem v uprchlické otázce nadále ve shodě. Rozhodnutí Vídně stanovit roční i denní limit sice podle ní "mnohé překvapilo, zejména na balkánské trase", ale zároveň ukázalo nutnost najít společné řešení na základě dohody EU s Tureckem.

13:50

Český premiér Bohuslav Sobotka je na summitu v Bruselu klíčovým představitelem zemí visegrádské skupiny. Právě teď jedná s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

13:38

Evropští lídři se včera rozhodli, že klíčové bude nyní naplnění dohody s Tureckem a že dají ještě nějaký čas Řecku na nápravu nedostatků v ochraně vnějších hranic, které mu vytkla Evropská komise.

"Samozřejmě visegrádská čtyřka je v tomto daleko kritičtější a skeptičtější než některé jiné země Unie, a proto jsme také dříve než ostatní země začali přemýšlet o záložním plánu," dodal Sobotka. Prohlášení Tuska nebylo podle českého premiéra kritikou, ale popisem reality.

13:45

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky není v řešení migrace žádné soupeření mezi různými plány, jak včera naznačil předseda Evropské rady Donald Tusk.

"To, co navrhuje visegrádská skupina, je záložní plán, který doplňuje tu současnou situaci. Vytváří jakousi zálohu pro případ, že ta cesta, kterou se vydala Evropská rada, tedy spoléhání na schopnosti Turecka a Řecka, z nějakého důvodu nesplní očekávání zemí především ve střední Evropě, které jsou cílovými destinacemi migrace," uvedl Sobotka.

13:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na přehlednou grafiku znázorňující počty úmrtí migrantů, kteří se v letech 2000 až 2015 snažili na cestě do Evropy překonat Středozemní moře.

13:37

Jedním z témat, kterými se evropští lídři na summitu zabývají, je i uprchlická krize. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi vyzval k nalezení legálního způsobu migrace do Evropy.

Od loňského září ve Středozemním moři utonulo 340 uprchlických dětí. "Tato tragická úmrtí jsou neúnosná a musí přestat," řekl dnes Grandi podle agentury DPA v Ženevě.

Během prvních šesti týdnů tohoto roku utonulo ve východním Středozemí 410 z celkem 80 000 migrantů, což je mnohonásobek oproti stejnému období loňského roku.

13:24

Obava Česka a dalších východních zemí, že by chtěly některé západní státy snižovat příspěvky i na jiné sociální dávky než pouze na dětské přídavky, je ale podle Sobotky už vyřešena.

"V tom posledním návrhu závěrů je závazek Evropské komise, že se nic takového nechystá navrhovat. Tady si myslím, že jsme uspěli," uvedl Sobotka.

13:21

"Snažíme se nalézt takovou dohodu, která by umožnila Velké Británii zůstat v Evropské unii," řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Stále není ale dohoda v oblasti snižování přídavků na děti pro občany EU pracující v Británii. "My jsme dali na stůl několik možností dohody, a teď záleží na ostatních státech a Velké Británii, jestli budou pro ně tyto alternativy rozumné," uvedl Sobotka, který o dohodě vyjednává.

Foto: Reuters
13:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu:

"Jednání jistě nebudou jednoduchá," řekl Sobotka. Naplánovaný společný oběd se opět posunul. Cíl je podle něj jasný: odjet s tím, že budeme mít dohodu, která umožní Británii zůstat v EU.

Foto: Aktuálně.cz
13:09

Stále není shoda na délce časového období, během kterého by mohla Británie omezovat pracovní benefity.

Řekl to český premiér Bohuslav Sobotka po druhém kole bilaterálních jednání, která vede za státy cele visegrádské čtyřky a některé další státy s podobným postojem.

Brity navrhovaná doba 13 let je podle několika států příliš dlouhá. "Snažíme se teď vyjednat, aby ta doba byla co nejkratší," uvedl Sobotka. Konkrétní číslo, kolik let by si Česko představovalo, ale neuvedl.

13:03

Další průzkum mezi obyvateli Velké Británie ukazuje, že by pro Brexit hlasovalo 36 procent voličů. Proti výstupu Británie z EU by hlasovalo 34 procent, informuje agentura Reuters.

13:00

Země visegrádské čtyřky na společném koordinačním zasedání se připravují na společnou schůzku osmadvacítky.

12:41

Jak se evropské země staví k požadavkům Velké Británie:

12:38

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz má z rozhovorů dojem, že "odlišné pozice směřují k sobě navzájem", a doufá, že jednání by mohla dnes skončit.

Donald Tusk a David Cameron se ale nechali slyšet, že jsou připraveni zůstat až do neděle.

12:27

Podle průzkumu německé veřejnoprávní televizní stanice ZDF je pro drtivou většinu Němců důležité, aby Velká Británie zůstala členem Evropské unie.

Průzkum byl proveden mezi 16. a 18. únorem a pro setrvání Británie v EU se vyslovilo 73 procent dotazovaných Němců.

11:55

Mezitím probíhá jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

11:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Po bilaterálních jednáních by se měli evropští lídři sejít ke společnému obědu. Pokud budou problémy přetrvávat, budou po něm následovat další bilaterální jednání. A po nich další společná schůzka. Státy se musí na dohodě shodnout jednomyslně. Jelikož jde ale o právně závazný dokument, musí po novém návrhu vždy dostat dostatečný čas na právní analýzu.

Určité části z dohody, které budou požadovat změnu celounijního sekundárního práva, bude muset schvalovat později také Evropský parlament.

11:46

Podle vysoce postaveného zdroje jsou stále všechny sporné body dohody s Británií otevřené. "Navrhujeme ke všem bodům možná řešení a kompromisy, teď zkoušíme, zda jsou přijatelné," uvedl zdroj. Jak dlouho bude vyjednávání trvat, ale nedokázal říct. "Jde o dynamický proces," dodal.

11:37

Sotva dnes vstoupilo v platnost rakouské nařízení omezující počet přijatých žádostí o azyl na hranicích na maximálně 80 denně, začala Vídeň hovořit o dalším snížení stropu.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová agentuře APA řekla, že nyní stanovená mez nebude natrvalo stačit a bude se muset po dohodě se sousedními zeměmi dál snižovat.

11:23 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Zajímavosti z britského tisku:

Podle bulvárních deníků je premiér David Cameron v naprosto patové situaci. Daily Express píše: Nemůžete vyhrát, premiére. The Sun: Premiér žebrá o evropskou dohodu. Daily mail píší, že ostatní premiéři se snaží dohodu ještě více otupit.

Seriózní deníky se pak zabývají konkrétními detaily. Deníky Times i Guardian píší o tom, že státy chtějí dát do dohody klauzuli o tom, že Británie nedostane žádnou jinou šanci pro nové vyjednávání s EU, pokud se Britové vysloví v referendu pro odchod z Unie. Lídři tak chtějí ukončit jakékoliv spekulace o tom, že po takovém výsledku referenda by mohl Cameron za nimi přijít znovu a žádat větší ústupky.

Foto: Aktuálně.cz
11:19

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker spolu s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem před několika minutami odstartovali druhé kolo jednání na summitu EU.

11:11

"Udělali jsme pokrok, ale dohodu stále nemáme," řekl před druhým dnem summitu britský premiér David Cameron.

"A jak jsem řekl, já uzavřu dohodu jen tehdy, když dostanu, co Británie potřebuje," dodal Cameron, který rovnou zamířil na další kolo bilaterálních jednání s evropskými partnery.

Foto: Reuters
11:07

Na druhý den summitu dorazil český premiér Bohuslav Sobotka, od 11 hodin má bilaterální schůzku s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Sobotka, který předsedá visegrádské skupině a jejím jménem na summitu také vyjednává o nových podmínkách pro Británii, bude s Tuskem hledat možné kompromisy.

10:59

Francouzský prezident Hollande novinářům před zahájením druhého dne jednání řekl, že Francie nadále odmítá dát zemím ležícím mimo eurozónu více pravomocí k oddalování finanční regulace.

Důležitá je pro něj jednota. Chce, aby Evropa byla schopna "bojovat proti finanční krizi všude stejným způsobem a pomocí stejných organizací".

Foto: Reuters
10:44

Karikaturista německého listu Süddeutsche Zeitung zobrazil frustraci Německa z požadavků Velké Británie při jednání s EU.

10:30

Francouzský prezident François Hollande právě dorazil na druhý den jednání summitu Evropské unie.

10:26

Rakouský kancléř Werner Faymann na závěr včerejšího jednání summitu prohlásil, že Rakousko své nedávné rozhodnutí přijmout za rok nanejvýš 37 500 běženců nezruší.

Kancléř zdůraznil, že v Rakousku loni zažádalo o azyl víc lidí než ve Francii a Itálii a že alpská republika nemůže zajišťovat právo na azyl za celou Evropu. Přes své území bude pouštět ty uprchlíky, které přijmou jiné země, jako Německo a Švédsko.

"Vždyť my budeme také počítat s tím, že Slovinsko nechá projít ty, které přijmeme my," řekl Faymann. Podle něj by byli uprchlíci spravedlivě rozděleni, kdyby všichni přijali stejné rozhodnutí jako Rakousko.

10:16

"Je v zájmu naší země zachovat schengenský prostor tak dlouho, jak jen to půjde. To znamená ochranu vnější hranice a co nejméně kontrol uvnitř Evropy. Budeme nadále bojovat o evropskou cestu z uprchlické krize, dokud nabízí naději na snížení počtu uprchlíků. Pokud se ale některé země budou snažit společné problémy jednostranně přesouvat na Německo, je to nepřijatelné a dlouhodobě to nenecháme bez následků," řekl dnes německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ve Spolkovém sněmu při projednávání návrhu na zpřísnění azylových zákonů.

Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra
Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra | Foto: Reuters
9:53

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács dnes obvinil italského premiéra Mattea Renziho z vydírání zemí visegrádské skupiny.

Reagoval na to, že Renzi na summitu EU v Bruselu zopakoval hrozbu vůči zemím ze střední a východní Evropy, kterým prý v případě malé kooperace v migračních otázkách hrozí omezení prostředků z evropských fondů.

Podle Zoltána Kovácse si země V4 pevně stojí za svým odmítavým stanoviskem vůči povinným kvótám na přerozdělení uprchlíků mezi země EU.

9:41

V plánu mají představitelé zemí EU kromě projednání vztahu s Velkou Británií také jednat o situaci v Sýrii a v Libyi.

9:12

Český premiér Bohuslav Sobotka na svém twitterovém účtu komentoval shodu, ke které podle něj došlo mezi státy V4 a zbytkem Unie.

8:22

Summit dnes dopoledne bude pokračovat jednáním o podmínkách pro setrvání Británie v Evropské unii. Očekává se, že britský premiér David Cameron následně oznámí termín referenda, ve kterém budou Britové o svém osudu uvnitř EU rozhodovat. Spekuluje se, že hlasování by se mohlo uskutečnit 23. června.

7:37

Od naší zpravodajky v Bruselu:

V noci po ukončení summitu se Cameron sešel ještě s několika lídry, včetně Sobotky, který s ním vyjednával jménem celé visegrádské čtyřky. Nové návrhy budou připraveny dnes dopoledne a státníci by se nad nimi měli sejít kolem jedenácté.

6:58

Podle diplomatických zápisů, které unikly z večerně-noční schůzky a jež viděl britský deník Times, Cameron přesvědčoval lídry, aby byli ochotni ke kompromisům. "Nežádám nic nového ani nic nemožného. Potřebuji tu dohodu, nebo to bude sebevražda," řekl Cameron svým partnerům.

5:50

Jedním z hlavních problémů stále zůstávají přídavky na děti. Češi, společně se státy visegrádské čtyřky, požadují, aby se snižování přídavků na děti netýkalo lidí, kteří už nyní v Británii pracují. To je ale pro britského premiéra Davida Camerona údajně nepřijatelné.

5:28

Otázku nových vztahů Británie s Unií budou ale lídři řešit ještě dnes.

4:52  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

"Budoucností Evropy nejsou zdi a xenofobie. Ani nutnost dodržovat pravidla pro některé, zatímco jiní si mohou vybírat, co se jim líbí, jako z jídelního lístku," oponoval ostatním lídrům řecký premiér Alexis Tsipras. Naznačil tak druhé velké téma bruselské schůzky: dohodu o nových požadavcích Velké Británie v rámci EU.

Foto: Reuters
4:33  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Řecko už minulý týden dostalo od členských států oficiální varování, že pokud nenapraví nedostatky v ochraně vnějších hranic, které mu vytýká Evropská komise, bude od Schengenu odříznuto.

4:18

Podle slovenského premiéra Roberta Fica se na tomto plánu shodují nejen země visegrádské čtyřky, ale také Makedonie, Bulharsko, Slovinsko a Chorvatsko.

"Jsme všichni velcí pesimisté, pokud jde o způsobilost Řecka hlídat schengenskou hranici," dodal Fico. Tusk ale po schůzce všechny alternativní scénáře na tiskové konferenci odmítl.

4:03

I když před schůzkou všichni, včetně českého premiéra, zdůrazňovali, že preferují společné řešení s Řeckem, Bohuslav Sobotka uvedl, že na večeři s partnery bude mluvit i o záložní hranici.

"Je zřejmé, že pokud Řecko a Turecko v příštích týdnech nebudou schopny výrazným způsobem počet migrantů, kteří přichází do Evropy, snížit, (...) bude potřeba řešit ostrahu hranic v rámci západního Balkánu," uvedl Sobotka.

3:42

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Do dalšího summitu má podle závěrů bruselské schůzky fungovat registrace migrantů přicházejících do Řecka, návrat do zemí původu těch, kteří nemají v Evropě nárok na azyl, i lepší ochrana vnějších hranic Schengenu.

Foto: Aktuálně.cz
3:22

Evropští lídři se dohodli, že je také potřeba okamžitě zavést do praxe všechna opatření v boji s migrační krizí, která už dříve schválili.

Na příštím summitu v Bruselu v polovině března pak budou muset lídři rozhodnout, která opatření nefungují a jak dále pokračovat.

3:01

"Prioritou teď bude plán s Tureckem," uvedla po debatě, kterou by údajně neoznačila jako "vášnivou", německá kancléřka Angela Merkelová.

Státy se proto dohodly, že uspořádají s Tureckem mimořádný summit na začátku března. Unie musí udělat podle Tuska vše pro to, aby dohoda s Tureckem fungovala.

2:48

Debata evropských lídrů o migraci se protáhla až do půl třetí. Jejím výsledkem je, jak řekl předseda Evropské rady Donald Tusk, dohoda, že "je potřeba se vyhnout bitvám mezi alternativními plány A, B nebo C". Podle Tuska "neexistují alternativy k ucelenému evropskému řešení".

O plánu B přitom před summitem hovořili a jednali lídři visegrádské čtyřky včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.

2:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz
2:42

Shrnutí čtvrtečních jednání v Bruselu:

- Hlavními tématy na pořadu rozhovorů jsou podmínky setrvání Velké Británie v EU a uprchlická krize.

- Lídři EU dali najevo, že pokud se nedospěje k dohodě s Londýnem na tomto summitu, britský premiér David Cameron už nejspíš další šanci nedostane. Předseda Evropské rady Donald Tusk  popsal nynější summit jako "buď, anebo".

- První jednání o reformě vztahů Británie a Evropské unie na dnešním summitu podle diplomatických zdrojů pokrok nepřineslo. U večeře se lídři přesunuli od tématu Brexitu k migrační vlně.

- Problematickými jsou v britské otázce zejména případné úpravy unijních smluv nebo bod týkající se "záchranné brzdy" v případě vyplácení britských sociálních dávek přistěhovalcům z jiných zemí EU. Britové ji chtějí v případě pracovních benefitů údajně zatáhnout na sedm let, s možností prodloužení až na dalších šest let.

- Diplomaté a "šerpové", tedy vyslanci politiků, budou hledat pro všechny přijatelný kompromis. Možná celou noc. Paralelně se mají konat dvoustranné schůzky evropských politiků, zřejmě i v pátek ráno. Rozhovory se mohou protáhnout až do víkendu.

2:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění na summitu EU.

Simona Fendrychová Michal Žák Kateřina Vítková ČTK Reuters Simona Fendrychová, Michal Žák, Kateřina Vítková, Silvie Housková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 20. 2. 2016 1:10
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy