Maďarská policie zasáhla proti běžencům slzným plynem, zbila i srbské novináře

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Vodní děla na maďarské hranici se Srbskem.
Vodní děla na maďarské hranici se Srbskem. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Rakousko s platností od pondělní půlnoci zpřísnilo kontroly na hranicích. K obdobnému kroku přistoupilo i skandinávské Finsko.

Autobusy mířící přes Srbsko k Maďarsku se podle srbských médií otočily směrem k chorvatské hranici. Na snahu uprchlíků nacházet nové migrační trasy upozornila i OSN.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali ve středeční online reportáži.

Přenos skončil
23:45Ikona - Logo Aktuálně.cz

Středeční online reportáž končí, prozatím se z pražské redakce Aktuálně.cz loučíme. Situaci budeme dál sledovat v našem zpravodajství.

22:47

Do Chorvatska dnes ze Srbska dorazilo celkem 1191 migrantů pocházejících většinou ze zemí Blízkého východu. Bylo mezi 818 mužů, 189 žen a 184 dětí, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

21:56

Srbští lékaři, které citovala agentura AP, uvedli, že dva lidé byli zraněni vážně a dalších 200 až 300 osob vyhledalo lékařskou péči zejména po zásahu slzným plynem. Migranti údajně často utrpěli řezné rány, modřiny, popáleniny a také si stěžovali na problémy s očima. "Stáli u nás ve frontě, abychom ji vymyli oči, nebo jim zavázali zranění," uvedl jeden z lékařů. Maďarské úřady již dříve oznámily, že bylo zraněno nejméně 20 policistů. Běženci na policisty házeli plastové lahve či kameny.

21:55

Shrnutí: Při dnešních střetech mezi migranty a maďarskou policií na srbsko-maďarské hranici utrpělo zranění nejméně 300 lidí, bylo mezi nimi i 30 dětí, oznámila srbská televizní stanice RTS. Podle deníku The Guardian muselo být srbskými zdravotníky ošetřeno několik osob, mnozí kvůli tomu, že byli zasaženi slzným plynem. Jedna z žen pak začala během potyček rodit a jeden muž utrpěl krvácející zranění nohy.

21:06

Růst německé ekonomiky bude pravděpodobně v příštím roce o 0,25 procentního bodu vyšší, než by byl bez přílivu migrantů. Uvedl to berlínský hospodářský institut DIW. Ekonom DIW Ferdinand Fichtner řekl agentuře Reuters, že dodatečný růst bude pocházet z vyšších veřejných výdajů, protože vláda financuje ubytování, vzdělání a integraci přistěhovalců. Poroste tak vládní spotřeba, která je jednou z částí hrubého domácího produktu

21:00

Maďarští policisté vybavení obušky údajně zbili tři srbské novináře, kteří na hranici s Maďarskem natáčeli reportáže o uprchlické krizi. Informovala o tom srbská televizní stanice RTS. Policisté jim také zničili vybavení. Všichni tři byli odvezeni do nedaleké nemocnice, informovala agentura AP. Zraněnými jsou reportérka, kameraman a jeho asistent, všichni byli podle RTS zmláceni navzdory tomu, že se identifikovali jako novináři. Televizní tým údajně stál mezi maďarskou policií a migranty.

20:45

Litevská policie během necelých dvou týdnů zadržela několik desítek Iráčanů, kteří se z Polska chtěli přes Pobaltí dostat do Skandinávie, nejspíše do Finska. Uvedla to polská televize TVN 24 s odvoláním na litevské úřady. Vilnius se prý obává, že už se ocitl na nové migrační stezce. "Nikdy dříve jsme nic podobného nezaznamenali. Zdá se, že jde o nový směr nelegální migrace," řekl mluvčí pohraniční stráže Giedrius Misutis. "Litva je pro uprchlíky jen tranzitní zemí. Cílem se jeví Finsko," dodal s tím, že podezřelí z pašování Iráčanů měli finské a švédské doklady.

20:35

Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána jsou zamýšlené kvóty nemoudré a nespravedlivé. Pokud by se ale na nich EU shodla kvalifikovanou většinou, Budapešť by to akceptovala. "Pokoušíme se najít spojence, ale středoevropské země nejsou ani dohromady dodatečně silné, aby jim zabránily," řekl Orbán v rozhovoru pro německý deník Die Welt.

20:30

Na maďarsko-srbské hranici se večer podle agenturních informací situace na místě uklidnila. Z iniciativy srbských úřadů autobusy odvezly migranty do srbského města Kanjiža ležícího nedaleko hranice, informovala agentura DPA.

20:15Ikona - Logo Aktuálně.cz

I v Česku se stále častěji objevují případy, kdy lidé zadarmo pomáhají uprchlíkům dostat se na západ. I podobné dobročinné akce jsou však podle cizinecké policie brány jako trestní čin, za který hrozí až dva roky vězení. To samé platí i v případě, že by řidič vzal stopaře bez dokladů a chtěl jej převézt přes hranice. Česko všechny převaděče řeší ve zkráceném trestním řízení, což znamená odsouzení do 72 hodin, říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Více čtěte ZDE.

20:10

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyjádřil "krajní znepokojení" nad násilnostmi, které dnes na srbsko-maďarských hranicích propukly mezi maďarskou policií a uprchlíky. Představitelka UNHCR pro střední Evropu Montserrat Feixasová Viheová uvedla, že v potyčkách bylo několik utečenců zraněno. "Jsme krajně znepokojeni, protože jsme viděli násilí, kterému by se bylo možné vyhnout," řekla na hranicích.

19:33

Podle šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je zatím zbytečné debatovat o dalších číslech, kolik uprchlíků může Česko přijmout. "Zatím platí nabídka přijmout 1500 lidí a nikdo nepřišel. Ti lidé do ČR nechtějí," řekl Hamáček v pořadu Interview ČT24 v reakci na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který mluvil o kapacitě až 15 000 uprchlíků.

Následný výrok ministra vnitra Milana Chovance, že Dienstbier má asi velký byt, Hamáček považuje za pokus o nadsázku.

Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná.
Jan Hamáček: Někde lhůty omezují, česká tradice je jiná. | Foto: Ludvík Hradilek
19:32

Reportérka německého Spiegelu hlásí z německo-rakouské hranice, že na rakouské straně stále stojí několik stovek uprchlíků. Přicházejí ze Salzburgu, odkud se během středy vydaly k hranici stovky lidí pěšky, autobusy nebo taxíky. Policie zatím těmto lidem brání překročit hranice, neboť je třeba je nejprve organizovat. Nikdo však nebude poslán zpátky, ujišťují Němci.

19:30

Francouzský premiér Manuel Valls pohrozil dočasným obnovením kontrol na hranicích. Poukázal na to, že na hranici s Itálií už země na jaře dočasné kontroly zavedla. "Nebudeme váhat, zda to udělat znovu," řekl Valls ve sněmovně, s tím, že by se tak mohlo stát v řádu dnů nebo týdnů.

19:22

Necelá stovka odpůrců islámu na výzv Úsvitu-Národní koalice dnes po 18:00 na několik minut zablokovala dopravu na hraničním přechodu Dolní Dvořiště. Chtějí tak přimět vládu, aby na ochranu hranic před přílivem uprchlíků nasadila armádu. Premiér Bohuslav Sobotka přitom v úterý slíbil, že stát vojáky k ochraně hranic povolá, pokud se s migrační vlnou nezvládne vypořádat policie. Před 18:30 organizátoři z hnutí Blok proti islámu, které se stranou Úsvitu-Národní koalice spolupracuje, akci ukončilo. Před tím, než demonstranti vytvořili lidský řetěz přes silnici, uspořádali na hranicích mítink. Protest se až na slovní konflikt demonstrantů se zástupci strany Zelených, kteří přišli s hesly Stop nenávisti! Pomoc lidem v nouzi, odehrál v klidu, připravená pořádková policie nemusela zasahovat.

19:20

Srbsko chce podle vyjádření ministra vnitra poslat na hranici s maďarskem další policejní oddíly, aby "učinily přítrž útokům na maďarské policisty". Hlavní snahou údajně bude udržet uprchlíky dál od hraničního oplocení, citovala ministra agentura Reuters.

19:05

Pokud příští týden ministři vnitra zemí EU kvalifikovanou většinou přijmou rozhodnutí o povinných kvótách pro přerozdělení uprchlíků do členských zemí přes nesouhlas Slovenska, bratislavská vláda s nimi i tak nebude souhlasit. Na půdě slovenského parlamentu to dnes prohlásil předseda vlády Robert Fico. "Každá země má suverénní právo řešit svou demografickou situaci zvaním uprchlíků, ale není možné vnucovat jiným suverénním státům, koho a za jakých podmínek musí akceptovat na svém území. Byl by to konec iluze malých států, že v EU mají svůj hlas," řekl Fico.  "Není to spor mezi špatným Východem a dobrým Západem, ale spor o pravidla EU a jejich dodržování," dodal Fico.

Foto: Reuters
18:56

V Dolním Dvořišti je podle reportéra asi třicet policistů. Po stranách silnice stojí příznivci Bloku proti islámu, hnutí, které odmítá přistěhovalce z muslimských zemí. "Drží v rukou transparent v angličtině, který říká, že země Visegrádu muslimy nechtějí. Provozu ale nebrání," popisuje Martin Novák. 

Na hraniční kontrolu čekal asi 10 minut. Na rakouské straně stálo pouze jedno policejní auto.

18:55

Zpravodaj Aktuálně.cz projíždí hraničním přechodem Dolní Dvořiště na česko-rakouské hranici a hlásí: "Český policista mi kontroloval pas a díval se mi do kufru. Tak jako všem autům přede mnou i za mnou."

Foto: Aktuálně.cz
18:30

"Jakýkoliv pokus stavět zdi a hranice, to není ta Evropa, kterou my bychom chtěli mít," reagovala na záměr Budapešti před novináři v Bruselu eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová.

Cecilia Malströmová
Cecilia Malströmová | Foto: Wikipedie
Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 9. 2015 23:48
 

Právě se děje

Další zprávy