Živě: Německo půjčí Ukrajině 500 milionů eur, naláká firmy

Přenos skončil
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Angela Merkelová a Petro Porošenko.
Angela Merkelová a Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - "Jednání bylo docela konstruktivní," zhodnotil zmocněnec doněckých povstalců Denis Pušilin středeční videokonferenci takzvané minské kontaktní skupiny.

Překážkou dalšího pokroku je ale podle něj rozhodnutí ukrajinského parlamentu z poloviny března, které údajně zablokovalo postup k plnění minských mírových dohod.

Z východu Ukrajiny - navzdory vyhlášenému klidu zbraní - opakovaně přícházejí zprávy o přestřelkách. Bojuje se zejména v předpolí strategického přístavu Mariupol, jehož případné dobytí proruskými separatisty by nejspíše otevřelo cestu k pozemnímu spojení mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:00

Ruští policisté dnes obsadili vstup do čokoládovny v Lipecku, která patří firmě Rošen (psáno též Roshen) ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, a následně ji prohledali. Zásah policejního komanda podle vyšetřovatelů souvisí s objasňováním údajných podvodů okolo daně z přidané hodnoty, které prý připravily stát o 180 milionů rublů (asi 80 milionů korun). Ukrajinská firma označila daňovou kontrolu v podobě vpádu zamaskovaných policistů za "nepřípustnou a nezákonnou". Média o policejní akci píší i jako o "sladké pomstě" Ukrajincům.

19:46

Ukrajinská armáda od uzavření únorové dohody v Minsku podle Jaceňuka zaznamenala 75 mrtvých.

19:45

O situaci na východě Ukrajiny, kde vládní jednotky stojí proti proruským separatistům, dnes oba politici uvedli, že je klidnější než v minulosti byla. O skutečném příměří se ale podle nich zatím mluvit nedá a stále také chybí potvrzení od Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE), že byly z fronty staženy těžké zbraně. Jaceňuk obvinil ze zodpovědnosti za incidenty v Donbasu separatisty. "Počet přestřelek se snížil. Ze strany Ukrajiny je zastavení palby dodržováno, z ruské strany to tak ale není," řekl.

19:40

"Nemůžu mluvit za každou jednotlivou firmu, zda se rozhodne k investici (na Ukrajině) nebo ne. Ale chceme, aby na Ukrajině co nejvíc německých podniků zůstalo a aby se tam vydávaly i další firmy," řekla Merkelová. Podle ní se německé podniky o situaci na Ukrajině zajímají, což Merkelová považuje za signál, že chtějí s touto zemí obchodovat.

19:17

Německo poskytne Ukrajině půjčku 500 milionů eur (13,8 miliardy Kč) a chce pobízet firmy k investicím na Ukrajině. Opatření by měla pomoci nastartovat ukrajinský hospodářský růst. Dnes to po jednání v Berlíně oznámili německá kancléřka Angela Merkelové a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

"Dnes jsme podepsali společné prohlášení o záměru Německa poskytnout Ukrajině úvěrový rámec 500 milionů eur. Z toho by 200 milionů mělo sloužit k podpoře fungování státu a 300 milionů k nastartování ekonomiky," řekl Jaceňuk na tiskové konferenci. Podle ukrajinského premiéra by peníze měly posloužit k budování infrastruktury. Kyjev chce část z nich také použít pro poskytování úvěrů malým a středním ukrajinským podnikům.

19:16

Litevská ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 2,8 procenta místo dříve předpokládaného růstu 3,1 procenta. Předpověděl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršení prognózy zdůvodnil hospodářskou recesí v sousedním Rusku, napsala agentura Reuters.

17:11

Ukrajinská tajná služba SBU se má po své reformě opírat o zkušenosti a tradice bezpečnostní služby nacionalistů Stepana Bandery (OUN-UPA), a ne sovětské tajné policie KGB.

Prohlásil to náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko, jenž také přislíbil očistu od "vlastizrádců", kteří prý tajnou službu ovládli v éře proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Vedení už úplně obměnil a do vedoucích funkcí povolává mladé lidi, často mladší 30 let.

"Pro SBU netřeba vymýšlet nic zbytečného, ale je důležité opírat se o tradice a přístupy v práci bezpečnostní služby OUN-UPA ve 30. až 50. letech. Působila proti agresorovi v podmínkách okupace, měla vlasteneckou výchovu, bojovou kontrarozvědku a opírala se o civilní ukrajinské obyvatelstvo, jehož bezpříkladné podpory využívala," řekl Nalyvajčenko v novinovém interview.

17:05

Česká republika letos přijme 250 krajanů z východní části Ukrajiny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navíc nevyloučil, že další skupiny dorazí do země i v příštím roce.

Momentálně je evidováno přibližně 1000 žádostí o repatriaci, řekl Sobotka na setkání s ukrajinskými krajany, kteří do vlasti svých předků přicestovali před měsícem a nyní jsou ubytováni v zařízení ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou na Písecku.

O tom, kdo nakonec uspěje, rozhodne fakt, zda splňuje patřičné podmínky. "Soustředíme se na potomky našich krajanů, kteří žijí na východě Ukrajiny, to znamená v oblastech nejvíce ohrožených nestabilitou. Žadatelé musí primárně doložit české kořeny, aby byli zahrnuti do tohoto programu."

16:42

Slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda potvrdi, že bude poradcem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

"To působení podle dosavadních informací bude poměrně široké, ale s důrazem na aplikaci reforem. Jak jsme my čelili výzvě nahradit odumírající odvětví, jako například strojírenský průmysl, odvětvími novými, aby lidé měli šanci na práci, tak přesně takové těžké přechodné období čeká Ukrajinu," řekl slovenskému listu Denník N.

Foto: Pavol Urbi, Aktuálne.sk
16:15

Separatistům se nelíbí, že zvláštní status mají samozvané "lidové republiky" podle nového zákona získat až poté, co budou pod dohledem Kyjeva vypsány komunální volby, na něž dohlédnou mezinárodní pozorovatelé.

"Bez zrušení tohoto zákona nebude mírový proces v Donbasu pokračovat," vysvětlil Pušilin. Nevyloučil ale další jednání v tomto ohledu s tím, že v příštích dnech by se mohla uskutečnit další videokonference.

Foto: Reuters
16:12

Konstruktivně, ale zřejmě bez konkrétních závěrů proběhla videokonference členů takzvané minské kontaktní skupiny, která dbá na dodržování příměří na východě Ukrajiny.

Vyplynulo to z prohlášení zmocněnce doněckých povstalců Denise Pušilina pro ruské novináře. Pušilin nevyloučil, že členové skupiny se brzy osobně setkají na nové schůzce v běloruském Minsku.

15:45

Připomeňme, že spor o plavidla se mezi Kremlem a Elysejským palácem rozhořel loni po ruské anexi Krymu a následném vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny.

Rusko kvůli tomu dokonce Francii pohrozilo soudem. Dokonce se spekulovalo o tom, že by Paříž mohla přijít až o tři miliardy eur. Doposud ale nebyly podniknuty žádné právní kroky.

16:07

Ukrajina nepovolila vstup na své území srbskému zpěvákovi Goranu Bregovičovi, který je známý i v České republice, kde několikrát koncertoval. Důvodem jeho nevpuštění na Ukrajinu je koncert, který pořádal na Krymu 27. března.

Goran Bregovič při vystoupení v Lucerně v říjnu 2004.
Goran Bregovič při vystoupení v Lucerně v říjnu 2004. | Foto: Ondřej Besperát
15:39

Aprílovou zprávu převzala ruská státní televize Russia Today, rozhlasový vysílač Govorit Moskva nebo tisková agentura RIA Novosti.

Na žert reagoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Jakýkoli dobrý vtip je podle něj vítán, stejně by prý ale v Moskvě přivítali dodržování francouzských smluvních závazků.

15:36

Řada ruských státních médií se dnes stala obětí aprílového žertu bruselského webu EUObserver, který dvě francouzské vrtulníkové lodi třídy Mistral, určené původně Rusku, "prodal" Evropské unii.

Téma obří zbrojní zakázky je v Rusku citlivé a ostře sledované. Paříž totiž v reakci na agresivní politiku Ruska na Ukrajině kontrakt uzavřený v roce 2011 pozastavila a ruskému velení plavidla odmítla v termínu předat. Rusko teď čeká, že Francie buď smlouvu dodrží, nebo peníze vrátí i s tučnou pokutou. Cena zakázky je 1,2 miliardy eur (33 miliardy korun).

EUObserver napsal, že zakázku převzala diplomatická služba Evropské unie. Lodě nazvané původně Sevastopol a Vladivostok prý byly přejmenovány na Juncker a Mogherini podle šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a unijní ministryně zahraničí Federiky Mogheriniové.

První plavidlo má kotvit v Lucembursku a druhé na italském ostrově Lampedusa, kde má prý z moře zachraňovat troskotající africké uprchlíky.

Foto: Reuters
14:54

Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že od začátku konfliktu na východě Ukrajiny před rokem zemřelo dvaačtyřicet dětí a 109 bylo raněno.

14:45

Ukrajinská armáda hlásí boje z města Avdějevka západně od Doněcku. Separatisté prý ostřelují město z děl a minometů. Přestřelky se odehrály také u Mariupolu a Luhansku.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
14:36

Bojovníci ukrajinského dobrovolnického praporu Ajdar jsou obviněni z toho, že násilím obsadili pekárnu ve městě Petrovka v Luhanské oblasti a de facto převzali vedení podniku. Oznámil to šéf Luhanské oblasti (té části, kterou kontroluje Kyjev) Hennadij Moskal. Vyzval ukrajinskou armádu, aby zasáhla. Členové Ajdaru jsou podezřelí i z toho, že ukradli automobily patřící nemocnici ve městě Sčastja.

12:47

Ukrajinská generální prokuratura odmítla žádost Gruzie o vydání exprezidenta Michaila Saakašviliho. Ten je v rodné zemi stíhán kvůli obvinění "z řady trestných činů", a to v době, kdy stál v jejím čele.

Podle prokuratury existují obavy, že by mohl být současný poradce ukrajinského prezidenta stíhán z politických důvodů.

Foto: Reuters
12:27

Během posledních čtyřiadvaceti hodin zemřel na východě Ukrajiny jeden voják, další čtyři byli zraněni.

Mluvčí "protiteroristické operace" Andrij Lysenko rovněž oznámil, že v Donbasu stále pokračují jednání o výměně zajatců. "Rozhovory probíhají, ale nejsou systematické," řekl.

11:45

Podle zpravodajského serveru Cenzor tým sestavuje šéf Porošenkových poradců Michail Saakašvili, někdejší gruzínský prezident, který působí jako Porošenkova pravá ruka už od loňského roku.

Kubilius prý už na nabídku kývl. "Saakašvili mi zavolal a vyjmenoval známé evropské politiky, kteří se mohou stát členy skupiny poradců. S účastí jsem souhlasil," řekl litevský expremiér baltské agentuře Delfi.

11:42

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sestavuje mezinárodní tým svých poradců, jehož členy se mohou stát bývalí vysocí vládní činitelé řady evropských států.

Nabídku prý dostal bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt nebo litevský expremiér Andrius Kubilius, mezi oslovenými je podle ukrajinských médií i bývalý předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda.

11:07

Vážný incident se odehrál na jihozápadní hranici Ukrajiny s Podněstřím. Neuznávanou republikou, která se pod ochranou Ruska oddělila od Moldavska. Podle ukrajinských médií v noci vojáci tzv. Podněsterské republiky stříleli z automatických zbraní směrem na Ukrajinu. Podle nepotvrzených zpráv pálili po dvou Moldavanech. Jeden je těžce zraněn, kulky ho zasáhly už na ukrajinském území.

Foto: Aktuálně.cz
10:51

Ruský velitel Dmitrij Sapožnikov, který bojuje na východě Ukrajiny po boku separatistů, promluvil v rozhovoru pro ruské vysílání stanice BBC nezvykle otevřeně.

Přiznal, že při dobývání území mají naprosto klíčovou roli ruští vojáci a ruská těžká technika. "Po dobytí Debalceve očekává naše jednotka příkaz k útoku na Mariupol," řekl v rozhovoru bez dalších podrobností.

Ukrajinská armáda odpaluje raketu Grad na východě Ukrajiny.
Ukrajinská armáda odpaluje raketu Grad na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters
10:29

Separatisté na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin prudce zvýšili svou bojovou aktivitu a zaútočili na armádní pozice z těžkých zbraní, píše na Facebooku armádní analytik Dmytro Tymčuk.

Ukrajinské velení podle něj zaznamenalo palbu z děl, houfnic a minometů nejméně na třech místech donbaské fronty.

Zvýšená bojová aktivita povstalců je patrná v okolí Luhansku a Mariupolu, největší útoky podnikli podle Tymčuka vzbouřenci u obce Avdijivka jen několik kilometrů severně od Doněcku. Skupina tanků tam ostřelovala ukrajinské pozice, po útoku pak následovala palba z děl ráže 122 milimetrů. Tyto zbraně podle minských mírových dohod měly být staženy z fronty.

10:20

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk bude pro změnu jednat v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s ministrem financí Wolfgangem Schäublem o stavu ukrajinských financí a o hospodářských reformách.

Šéfové obou vlád večer uspořádají společnou tiskovou konferenci, při které se zřejmě nevyhnou ani otázkám okolo dodávek ruského plynu.

10:18

Kyjev nevylučuje na středu novou videokonferenci tzv. kontaktní skupiny zastupující znepřátelené strany a evropské pozorovatele, která by měla jednat o dodržování příměří na východě Ukrajiny.

Z oblasti jsou navzdory vyhlášenému klidu zbraní opakovaně hlášeny místní přestřelky. Bojuje se zejména v předpolí strategického přístavu Mariupol, jehož případné dobytí proruskými separatisty by nejspíše otevřelo cestu k pozemnímu spojení mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

10:11

Zhruba čtvrtmilionová tatarská menšina si od loňské anexe ukrajinského Krymu opakovaně stěžuje na národnostní a náboženský útlak.

Dva hlavní vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov byli z poloostrova fakticky vyhoštěni, proti protestním akcím Tatarů ruská policie tvrdě zasahuje. Připomeňte si pohnutou historii Krymu.

10:08

Na Krymu byla - s výjimkou jediného - uzavřena všechna média krymských Tatarů, a to právě kvůli chybějící registraci podle ruských zákonů.

Tatarské noviny, webové servery a rozhlasové stanice o registraci požádaly včas, ruské úřady ale buď jejich žádosti zamítly, nebo na ně nereagovaly, uvedla už v úterý organizace Amnesty International.

10:05

"Naši lidé přežili Stalina," vyjádřil naději do budoucnosti zakladatel a generální ředitel stanice Elzari Isljamovij. Podle něj ti, kteří v minulosti zažili deportace a roky života v pracovních táborech, to měli mnohem těžší.

10:03

Na okupovaném Krymu zastavila úderem půlnoci vysílání jediná televize určená divákům z řad tatarské menšiny. Konec vysílání stanice ATR je důsledkem rozhodnutí ruských správních orgánů, které po loňské anexi opakovaně odmítly žádost stanice o registraci. Obsahovala prý spoustu chyb.

09:44

Ruský státní plynárenský kolos Gazprom bude moci Ukrajině dodávat zemní plyn za sníženou cenu podle dosavadního "zimního cenového balíku" i ve druhém čtvrtletí. Oznámil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Prodloužení slevy ale podmínil tím, že Kyjev vyrovná Gazpromu nesplacené platby.

Plyn
Plyn | Foto: Reuters
09:33

Ministr kultury podle listu Ukrajinska pravda vyložil, že "zločinný" komunistický režim uskutečňoval na Ukrajině v letech 1917 až 1991 "politiku státního teroru", a tak je záhodno zakázat tuto ideologii spolu s komunistickou symbolikou, oslavnými hymnami a propagandou. Stejně zločinný byl podle ministra i režim nacistický, a proto je záhodno zakázat také jakékoliv nacistické skupiny a nacistické symboly na Ukrajině.

09:31

Vláda v úterý předložila parlamentu balík návrhů zákonů odsuzujících jako zločinný a totalitní komunistický a nacistický režim a požadujících zákaz jejich propagování.

"Vláda dnes předkládá balík zákonů, které žádá schválit v předvečer oslav 9. května," řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "Žádám členy vládní koalice, aby (balík zákonů) byl rychle přijat v parlamentu."

09:16

Ukrajinská ústavní komise, která bude připravovat novou ústavu, bude složena s 59 ukrajinských a 13 zahraničních expertů. Oznámil to prezident Petro Porošenko.

Foto: Reuters
09:09

Většina Rusů, 69 procent, se podle průzkumu státní agentury VCIOM domnívá, že Rusko na připojení Krymu vydělalo, ať jde o přístup k moři, základny Černomořské flotily, dodatečné možnosti rekreace, tak i o nastolení údajné historické spravedlnosti, protože Krym dříve Rusku patřil.

09:05

Anexe Krymu bude Rusko během tří až čtyř let stát asi 150 až 200 miliard dolarů (asi 3,8 až 5,1 bilionu korun). Tento odhad přímých i nepřímých ztrát přednesl bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin.

09:02

Nejprve krátké shrnutí úterních událostí:

Vyšetřování loňských násilností na kyjevském Majdanu, které v únoru doprovázely státní převrat, je neefektivní a doplácí na špatnou koordinaci práce ukrajinských justičních orgánů.

Vyplývá to ze zprávy mezinárodní skupiny expertů, která z pověření Rady Evropy na vyšetřování střelby dohlíží. O život tehdy v centru ukrajinské metropole přišlo přes sto demonstrantů a několik policistů.

Bezmála rok trvající konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal k 27. březnu 2015 nejméně 6083 mrtvých a 15 397 zraněných, vyplývá z čerstvé zprávy OSN.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 4. 2015 20:07
 

Právě se děje

Další zprávy