Majdan nebyla žádná demokratická revoluce, řekl Zeman

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Majdan.
Majdan. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Rusko vyšle na východ Ukrajiny již jedenáctý humanitární konvoj. Do oblasti násilím zmítaného Donbasu by měl vyrazit příští čtvrtek 8. ledna.

"Konvoj doveze 1400 tun humanitární pomoci. Bude ho tvořit 120 nákladních aut," uvedlo ruské ministerstvo.

Ukrajina pokračující ruské humanitární dodávky kritizuje jako porušování své suverenity.

K situaci na Ukrajině se znovu vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. Kritizoval premiéra Jaceňuka i rok staré události na Majdanu.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
12:10

Co napsala zahraniční média o českém prezidentovi v loňském roce? Projděte si grafiku Hájí Rusko, vadí mu islám, je vulgární. Jak svět vidí Zemana.

12:00

Připomeňte si, co se před rokem dělo na kyjevském Majdanu. Podívejte se na reportáž, kterou přímo na místě pořídil Milan Šíma.

Dasa a Nikolaj

5:17
Oceněný minidokument v soutěži Czech Press Photo dokumentuje lednové události na Majdanu v Kyjevě očima mladé Ukrajinky a člena tvrdého jádra demonstrantů. | Video:
11:43

Řada "špatně informovaných lidí" lidí si podle Zemana představuje, že Ukrajina při svržení prezidenta Janukovyče z loňského února zažila něco podobného jako bývalé Československo v roce 1989.

"Domnívají se, že tam došlo k něčemu podobnému, jako byla u nás sametová revoluce... Majdan nebyla žádná demokratická revoluce, a domnívám se, že na Ukrajině probíhá občanská válka," řekl český prezident.

Šavkat Muchammad na kyjevském Majdanu.
Šavkat Muchammad na kyjevském Majdanu. | Foto: Archiv Šavkata Muchammada
11:42

"Soudě podle některých výroků premiéra Jaceňuka se domnívám, že je to spíše 'premiér války', protože nechce mírové řešení, které doporučuje celá Evropská komise, ale chce tento problém rozhodnout silou," uvedl.

11:40

Český prezident Miloš Zeman znovu komentuje situaci na Ukrajině, tentokrát v rozhovoru pro deník Právo. Svržení prezidenta Janukovyče neopovažuje za demokratickou revoluci a současného předsedu ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka označil za "premiéra války".

Foto: ČTK
10:00 Drtinová a Veselovský

Lidé na Ukrajině by byli spokojeni, kdyby věděli, že Západ i Východ se o ně stará. Ale není pozdě to změnit, říká bývalá asistentka amerických prezidentů Eliška Hašková Coolidge.

Celý rozhovor, který poskytla DVTV, si můžete pustit ZDE.

haskova-coolidge
haskova-coolidge | Foto: DVTV
09:58

Ukrajina pokračující ruské humanitární dodávky kritizuje jako porušování své suverenity. Kyjev se rovněž obává, že Moskva prostřednictvím těchto transportů dodává zásoby ozbrojeným proruským separatistům. Vážné pochybnosti nad konvoji koncem prosince vyjádřil i šéf moskevské organizace Ruského Červeného kříže Igor Trunov. Uvedl, že dosavadních deset konvojů je invazí do jiného státu.

Foto: Reuters
09:50

Rusko vyšle na východ Ukrajiny již jedenáctý humanitární konvoj. Do oblasti násilím zmítaného Donbasu by měl vyrazit příští čtvrtek 8. ledna. Informovala o tom v sobotu agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné situace. "Konvoj doveze 1400 tun humanitární pomoci. Bude ho tvořit 120 nákladních aut," uvedlo ruské ministerstvo. Předchozí konvoje prý do oblasti přivezly již více než 13 000 tun humanitární pomoci.

Foto: Reuters
9:01

Nejprve krátké shrnutí pátečního dění: Kreml ostře odmítl napadení ruských novinářů, kteří monitorovali čtvrteční pochod ukrajinských nacionalistů k 106. výročí narození Stepana Bandery v Kyjevě.

Prezident Miloš Zeman letos nejméně jednou navštíví Rusko. V květnu pojede do Moskvy na oslavy výročí konce 2. světové války, potvrdil jeho mluvčí.

Ukrajina ohlásila prvního padlého vojáka, který byl zabit v novém roce v konfliktu s proruskými separatisty na východě země.

9:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 3. 1. 2015 23:44
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy