Živě: Do Chorvatska přišlo 10 tisíc uprchlíků. Popularita Merkelové klesla

Živě
Sobotní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci v Choravsku.
Uprchlíci v Choravsku. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Více než 10 000 migrantů dorazilo během pátku do Chorvatska, což představuje dosavadní denní rekord.Na svých internetových stránkách o tom v sobotu informovalo místní ministerstvo vnitra.

Z Chorvatska pokračují migranti nejčastěji přes Maďarsko do Rakouska a dál Německa. Maďarsko-rakouskou hranici od pátku do sobotního rána překročilo kolem 13 000 běženců.

Sobotní dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž

V Německu pokračovaly výtržnosti související s uprchlickou krizí. Levicoví demonstranti v Lipsku házeli kameny na účastníky protiislámského průvodu, zatímco v saské obci Niederau byli napadeni dobrovolníci pomáhající uprchlíkům. Brémská policie zase vyšetřuje pokus o žhářský útok na uprchlický stan.

20:51

V Libyi byl prý v pátek spolu s osmi komplici zabit Saláh Maschút, jeden z nejvýznamnějších šéfů libyjských band pašujících uprchlíky. Podle tamních médií se stal terčem útoku čtyřčlenné skupiny ozbrojených mužů. Objevily se spekulace, že za útokem stály italské zvláštní jednotky. To však podle agentury APA italská vláda rozhodně popřela. Podle libyjských médií byly v tělech obětí nalezeny speciální náboje, které využívají zvláštní jednotky západních zemí.

19:06

Stres a únava se projevují i na sporech mezi jednotlivými skupinami uprchlíků. Konflikty vznikají například při rozdělování jídla nebo čekání na vlak a autobus. Reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal viděl bitku v chorvatském vlaku o místa k sezení mezi Afghánci a Syřany, musela ji řešit policie.

18:18

Zhruba třetina běženců, kteří přicházejí do Německa a označují se za Syřany, ve skutečnosti z této blízkovýchodní země nepochází.  Řekl to mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate. Uprchlíci ze Sýrie přitom mají velkou šanci, že v Německu získají azyl.

17:21

Část uprchlíků v řeckých záchytných táborech se podle evropské agentury Frontex, která koordinuje ochranu vnějších hranic Evropské unie, snaží vylepšit své šance na získání azylu pomocí falešných syrských pasů. Těch je odhadem deset procent, řekla agentuře DPA mluvčí Frontexu Ewa Moncureová. Především Afghánci se prý pokoušejí vydávat za Syřany.

16:00

Obliba kancléřky Angely Merkelové u německých voličů klesá. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění časopisu Der Spiegel, v němž respondenti hodnotí důležitost politiků. Na vině ztráty popularity je podle časopisu především kancléřčina vstřícná politika vůči migrantům.

15:15

Zámecký park ve Velké Bystřici zdobí ode dneška tři desítky stromů, které symbolicky zastupují osudy migrantů z celého světa, jež našli nový domov v České republice. Vysázeli je cizinci, které zachytil ve svém projektu fotograf Jindřich Štreit. Topoly, javory či lípy reprezentují v parku životní příběhy lidí z Afghánistánu, Ugandy, Izraele či Ekvádoru.

14:58

Během návštěvy Rakouska si podle agentury APA maďarský premiér Viktor Orbán postěžoval, že Budapešť musí žiletkový drát dovážet z Číny, neboť "v Evropě není k dostání tolik drátu, kolik bychom potřebovali". Rakouská média za příčinu nedostatku drátu v Maďarsku označila zastavení dodávek ze strany německého výrobce.

14:08

Maďarské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že čtvrteční vztyčení plotu ze tří pásů žiletkového drátu na hranici se Slovinskem mělo jen "pokusný charakter". Zábrana byla hned v pátek údajně opět odstraněna. Případné nedorozumění si chce ministr vnitra Sándor Pintér vysvětlit se svou slovinskou kolegyní Vesnou Györkösovou Žnidarovou na pondělní schůzce na společné hranici.

13:50

Srbská média dnes znovuotevření dvou hraničních přechodů označila vesměs za "porážku Chorvatska". Chorvatský premiér Zoran Milanović "prohrál válku proti Srbsku", napsal například list Kurir.

12:01

Šest pick-upů, munici a další vojenské vybavení předali syrští povstalci frontě An-Nusra, která se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida. Syřané patří do skupiny, které cvičí americká armáda. Její zástupci uvedli, že jsou pro ni takové zprávy velmi znepokojivé. Celý článek si přečtěte zde.

Foto: Reuters
11:57

Nejméně 15 ruských nákladních letadel převážejících výzbroj a personál přistálo v posledních dvou týdnech na vojenské základně na západě Sýrie. Agentuře AFP to dnes řekl nejmenovaný vojenský zdroj. "Už dva týdny až do dneška přistává každé ráno jedno ruské nákladní letadlo na vojenské základně" asi 25 kilometrů jižně od města Latákíja, uvedl zdroj, který trval na zachování anonymity. Při přistávání a startu byly nákladní letouny "kvůli ochraně" provázeny stíhačkami. "Náklad z letounů je hned překládán na kamiony střední nosnosti a odvážen mimo letiště," uvedl zdroj AFP.

10:16

Policisté podle serveru iDnes.cz zabavili uprchlíkům na pokojích v táboře ve Vyšních Lhotách nebezpečné předměty, které vyráběli z nábytku. Ulámanými kovovými nohami od židlí, jídelními noži nebo upravenými žiletkami se zřejmě chtěli bránit před spolubydlícími.

09:57

Česká vláda premiéra Bohuslava Sobotky se na svém středečním zasedání zřejmě vysloví proti návrhu strany Úsvit - Národní koalice na přísnější podmínky pro uprchlíky, kteří odmítnou úřadům sdělit po zadržení své jméno a další bližší údaje. Lhůta pro zadržení takovýchto uprchlíků by se měla prodloužit na neurčito. Podle současného zákona nesmí doba zajištění cizinců překročit 180 dnů. Tuto lhůtu může policie v některých případech prodloužit, nesmí ale překročit v souhrnu 545 dnů. Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský však už dříve poukázal na to, že po uplynutí lhůty stanovené zákonem jsou běženci propuštěni. Podle něj jde o ty potenciálně nejnebezpečnější imigranty, protože nespolupracují a úřady o nich téměř nic nevědí. Vláda však v návrhu stanoviska uvádí, že Česko by tím porušilo řadu mezinárodních závazků, například článek úmluvy o ochraně lidských práv a svobod. Upozorňuje také na to, že s možností neomezeného prodlužování zajištění cizinců souvisí i s tím spojené náklady.

Foto: ČTK
09:52

Migranty přicházející z Chorvatska maďarské úřady většinou sváží vlaky k hranicím s Rakouskem. Do příhraniční obce Nickelsdorf dorazilo podle policie spolkové země Burgenland jen během pátku 10 500 migrantů. Od půlnoci do sobotního rána k nim přibylo ještě dalších 2500 osob. 

Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska.
Uprchlíci v Nickelsdorfu na jihu Rakouska. | Foto: Reuters
09:50

Situace na dálničním hraničním přechodu se Srbskem Bajakovo-Batrovci, který se po pěti dnech blokády z chorvatské a posléze i srbské strany v pátek vrátil k běžnému provozu, i v Tovarniku, kam v minulosti přijížděly vlaky s tisíci migrantů ze Srbska, je v sobotu podle chorvatského ministerstva prozatím klidná.

Foto: Reuters
09:47

Od poloviny září, kdy migranti začali do západní Evropy ze Srbska ve větší míře přecházet přes Chorvatsko, už do země dorazilo přes 65 000 lidí. Většina osob, které dorazily v pátek, je nyní podle úřadů v záchytném zařízení Opatovac nedaleko srbských hranic, odkud je budou podle ministerstva autobusy odvážet ke třem hraničním přechodům s Maďarskem Baranjsko Petrovo Selo, Terezino Polje a Botovo.

Foto: Lukáš Prchal
09:44

Více než 10 000 migrantů dorazilo během pátku do Chorvatska, což představuje dosavadní denní rekord. Na svých internetových stránkách o tom v sobotu informovalo místní ministerstvo vnitra.

Uprchlíci přecházejí z Chorvatska do Maďarska.
Uprchlíci přecházejí z Chorvatska do Maďarska. | Foto: Reuters
Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
26. 9. 2015 14:09
 

Právě se děje

Další zprávy