Živě: Dělí nás podle národnosti, všichni chceme překročit hranice, stěžují si uprchlíci

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Po uzavření srbsko-maďarsko hranice se proud uprchlíků otočil do Chorvatska, za poslední tři dny jich do země přišlo přes 20 tisíc. Tamní policisté se snaží pomoct běžencům dostat se dál.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty postará, ale nemůže je na svém území nechat. Posílá je proto navzdory protestům dál do Slovinska či Maďarska - od pátečního rána dorazilo přes chorvatsko-maďarskou hranici už 9000 osob.

Chorvatsko zároveň tvrdilo, že má s Maďarskem dohodu o zacházení s migranty, což později popřelo. To rozčílilo Maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó, podle kterého Chorvatsko "lhalo do tváře" Maďarsku i Evropské unii. Maďaři tak přesouvají uprchlíky dále do Rakouska. Zároveň kvůli zvládání uprchlické krize chtějí od příštího týdne povolat armádní zálohy.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:00

Dnešní protest neparlamentní krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) proti umisťování migrantů v Gabčíkovu na jihu Slovenska se obešel bez incidentů a policie zasahovat nemusela. Slovensko v rámci dohody mezi ministry vnitra obou zemí v Gabčíkovu dočasně ubytovává žadatele o azyl během jejich azylové procedury v Rakousku.

22:43

Uprchlíci v chorvatské Breganě se domáhají spravedlnosti při rozdělování do autobusů. "Přestaňte se nás ptát, jestli jsme ze Sýrie nebo ne. Všichni chceme překročit hranice," vyčítá místním správcům pořádku jedna z uprchlických žen. Dav lidí skanduje.

22:31

Rumunské ministerstvo vnitra ohlásilo, že armáda v Timiši na hranici se Srbskem testuje svou připravenost pro případnou akci vůči uprchlíkům, kteří se ale Rumunsku prozatím vyhýbají. Armáda prý do oblasti přesunula posily a dodatečný vojenský materiál.

22:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Chorvatský Tovarnik zaplavili běženci. Uprchlická krize tu ale odhalila i něco, na co může být Evropa pyšná: obrovské nasazení, s nímž běžencům pomáhají dobrovolníci, včetně těch z Česka. Reportáž zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz Lukáše Prchala z Chorvatska si můžete přečíst ZDE.

22:01

Rumunsko kritizovalo Maďarsko za plán vybudovat ochranný plot také na hranici s ním. Šéf rumunské diplomacie Bogdan Aurescu prohlásil o plotu, který plánuje Maďarsko, že jde o "nepřijatelné řešení odporující duchu Evropské unie". Rumunsko je členem EU, ale na rozdíl od Maďarska nikoli schengenského prostoru, i když se k němu chce připojit.

21:29

Maďarsko-chorvatskou hranici Beremend přejely další autobusy s uprchlíky.

21:16

Dnes se poprvé podařilo menším skupinám běženců dostat přes Slovinsko do Rakouska, které ale popírá, že by se dohodlo na koridoru pro lidi čekající ve Slovinsku.

21:12

Vlak s uprchlíky právě odjíždí z Tovarníku.

20:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Lidé už odcházejí od vlaku a začínají si hledat místa na spaní blízko kolejiště, aby měli zítra lepší šanci dostat se do soupravy. "Jsme tady už čtyři dny a lidé kteří dnes přišli, jsou už dnes ve vlaku, je to nespravedlivé,"postěžoval si mladý muž ze Sýrie reportérovi Aktuálně.cz.

20:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nastupování do vlaku v Tovarníku probíhá oproti pátku v poklidné atmosféře. "Lidé na nádraží dokonce volají ahoj," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Kam vlak míří není zcela jisté, ale podle posledních informací by jeho cílovým místem měl být Záhřeb odkud uprchlíky převezou na hranice se Slovinskem autobusy.

Foto: Lukáš Prchal
20:17

V chorvatském městě Bregana, které leží nedaleko hranic se Slovinskem, se uprchlíci připravují na noc.

19:50

Nejméně 4500 uprchlíků dnes bylo ve Středozemním moři zachráněno při 21 záchranných operacích. Informovala o tom agentura AFP, podle zdrojů agentury Reuters je zachráněných ještě o 200 víc. Lodě s uprchlíky směřovaly podle italské pobřežní hlídky z Libye do Evropy. Na operaci se podílelo také plavidlo organizace Lékaři bez hranic (MSF), které dopravilo do bezpečí 800 lidí. Mezi zachráněnými jsou Eritrejci, Nigerijci, Somálci, Libyjci a Syřané, kteří byli na devíti lodích a 12 člunech.

19:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od reportéra Aktuálně.cz: Vše probíhá v naprostém klidu hlavně díky policii a překladateli, který nastupování do vlaku řídí. Lidé nastupují podle toho, jak se seřadili na kolejích.

Tovarik - vlak
Tovarik - vlak | Foto: Lukáš Prchal
18:58 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do Tovarniku přijel další vlak pro uprchlíky. "Policisté to mají dnes mnohem lépe pod kontrolou. Nejdříve se do vlaku dostávají celé rodiny s dětmi," popisuje situaci na místě reportér Aktuálně.cz

Neopakuje se tedy situace ze včerejška, kdy se uprchlíci doslova rvali o místa ve vlacích a dovnitř lezli i okny. Povětšinou se pak do vlaku dostali hlavně mladí muži.

Tovarnik - vlak
Tovarnik - vlak | Foto: Lukáš Prchal
18:50

Přibližně stovka lidí se sešla na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě na ohlášené demonstrace proti politice EU, české vládě a imigrační politice.

Podle organizátora Jiřího Černohorského, jenž původně počítal s několikanásobně větším počtem se proto setkání změnilo v mítink, kde několik řečníků požadovalo kvůli migrační politice demisi vlády, kritizovalo přístup médií a požadovalo sjednocení protestních akcí.

18:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ulehčit dětem od těžkostí se snaží dobrovolníci v Tovarniku. "Lidé se tady snaží rozptýlit děti různými hrami," popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal přímo z místa.

Děti v Tovarniku
Děti v Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
18:22

Maďarsko kvůli uprchlické krizi ostře kritizovalo nejen sousední Chorvatsko, ale také Řecko a Itálii. Řecko si podle něj špatně hlídá hranici a Itálie, která Maďarsko kritizovala za nedodržování evropských zákonů, by prý měla vědět, že Budapešť se zákony řídí.

18:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od reportéra Aktuálně.cz: Desítky dobrovolníků už několikátý den vydávají uprchlíkům jídlo, vodu a vše potřebné. "Je to úžasné, neumíme vyjádřit, jak jsme za jejich pomoc vděčni" říká rodina napůl z Iráku a Sýrie.

Dobrovolníci v Tovarniku
Dobrovolníci v Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
17:46

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére navrhuje stanovení pevných evropských kvót na přijímání uprchlíků. Po jejich naplnění by Evropská unie měla další běžence odmítat a umísťovat je do jiných bezpečných regionů světa, řekl de Maiziére v rozhovoru pro Der Spiegel.

Běžence, kteří by přišli do Evropy po vyčerpání kvót, by unie podle de Maiziéra měla vracet do regionu, odkud pocházejí, ne ale nutně přímo do jejich země původu. "Například uprchlíci, kteří do EU chtějí přijít přes Středozemní moře, by měli být přesunuti do některé bezpečné oblasti v Africe," řekl.

Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra
Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra | Foto: Reuters
17:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Místo mapy chytrý mobil a internet. Uprchlíky žene do Evropy Facebook faktor.

Uprchlíkům především z Blízkého východu pomáhají na cestě do Evropy dva nástroje: mobilní telefon a Facebook. Podívejte se!

Uprchlík s mobilním telefonem.
Uprchlík s mobilním telefonem. | Foto: ČTK
17:06

Maďarsko prý urychlí budování plotu na hranici s Chorvatskem, bude-li to nutné. "Znovu opakuji, že Maďarsko bylo ponecháno na holičkách. My budeme bránit Evropskou unii, hranice schengenské zóny a také Maďarsko v souladu s evropskými zákony," prohlásil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Podle dnešních zpráv už Maďaři postavili na chorvatské hranici plot o délce 41 kilometrů, hranici se Srbskem už chrání zátaras o délce 175 kilometrů.

16:54

Takhle jednoduše vypadá podle novináře Richarda Halla vstup do schengenského prostoru.

16:34

Ve Slovinsku se vydala na pochod k rakouské hranici z Mariboru a Lenartu skupina asi 250 uprchlíků. Policie se je snaží přesvědčit, aby se vrátili do uprchlických zařízení. Násilím proti nim ale nezakročila.

Další skupina 350 osob dorazila do slovinského pohraničního města Gornja Radgona. Tam je policisté shromáždili do výstavního areálu, který obklíčili. Uprchlíci provolávali heslo Jdeme na západ.

Foto: Reuters
16:23

Chorvatsko "lhalo do tváře" Maďarsku a Evropské unii když tvrdilo, že má dohodu o přesunu tisíců migrantů na maďarské hranice, sdělil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Na tiskové konferenci obvinil Szijjártó Chorvatsko z "narušování maďarské suverenity," protože země neohlášeně vyslala uprchlíky za doprovodu chorvatské policie do Maďarska.

"Namísto toho, aby se postarali o provizorní podmínky pro uprchlíky, tak je posílají rovnou do Maďarska. Co je to za evropskou solidaritu?" rozhořčoval se na tiskové konferenci ministr.

Informovala o tom agentura Reuters.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szíjjartó
Maďarský ministr zahraničí Péter Szíjjartó | Foto: Wikipedia Commons / Agencia de Noticias ANDES - PÉTER SZÍJJARTÓ
16:09

Slovinská policie vydala prohlášení ve kterém potvrzuje, že 1500 uprchlíků překročilo hranice a vstoupilo do země. Dalších minimálně 600 jich čeká na hranicích s Chorvatskem.

Třetina z uprchlíků je prý ze Sýrie, další třetina z Afghánistánu a zbytek z různých zemí Středního východu a Afriky, sdělila policie.

15:27

Přes 500 lidí dnes vytvořilo na severu Finska symbolický řetěz, aby protestovali proti příjezdu uprchlíků ze sousedního Švédska. Demonstranti s finskými vlajkami v rukou nakrátko zablokovali hranici se Švédskem. Podle finských médií se účastníci akce hlásí k finské krajní pravici.

Finsko je pro běžence, zejména Iráčany, atraktivní proto, že uprchlické procedury jsou tam kratší než v sousedním Švédsku a šance na udělení azylu je zhruba dvojnásobná, píše AFP.

Finové očekávají, že do jejich země letos dorazí kolem 30 tisíc žadatelů o azyl. Loni jich podle finských imigračních úřadů bylo jen něco přes 3 a půl tisíce.

15:20

Uprchlíci přijíždějící z chorvatského Tovarniku na maďarský hraniční přechod Beremond jsou bez problémů převáděni z chorvatských do maďarských autobusů, které je mají odvézt do záchytných center na hranicích s Rakouskem. Informuje o tom reportér BBC Piers Scholfield

14:34

Pomoc Evropské unie Makedonii při zvládnutí uprchlické krize přislíbil ve Skopje eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn.

Příliv uprchlíků do Makedonie, jejichž počet každodenně překračuje 5 tisíc, je podle Hahna problémem nejen této balkánské země, ale i ostatních států EU.

14:18

Komentář ministra obrany k ruské propagandě

14:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Foto: Tady končí odysea uprchlíků. Jak to vypadá v Pasově a Salcburku

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák fotografoval podél německo-rakouské hranice. Pro většinu uprchlíků poslední hranice na cestě za novým životem. Podívejte se

14:05

Poradce maďarského premiéra Viktora Orbána pohrozil Chorvatsku, že Budapešť bude blokovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru, pokud Záhřeb nezajistí dostatečnou obranu vnějších hranic Evropské unie.

"Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do schengenu připravená," řekl poradce Antal Rogán rozhlasové stanici InfoRadio.

13:59

Počty běženců neustále stoupají. Nyní je to téměř 9000 uprchlíků, kteří během pátku a dnešního dopoledne dorazili do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici.

Maďarské úřady zároveň přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už dnes přešlo na 6700 lidí, další tisíce tam očekávají

13:43

Česká armáda je připravena do 48 hodin vyslat 900 vojáků pro potřeby policie na řešení uprchlické krize. Na Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Maximum, jež by armáda mohla policii poskytnout, by podle něj bylo 2500 vojáků. "Potom už bychom museli jasně říct, které aktivity bychom omezili například v mezinárodních cvičeních a dalších závazcích," řekl Bečvář.

Josef Bečvář
Josef Bečvář | Foto: ČTK
13:40

Maďarská armáda dorazila na hraniční přechod Beremen. Již brzy by sem měly dorazit stovky uprchlíků z Chorvatska

13:26

Téměř nekonečná řada autobusů připravených na převoz uprchlíků a migrantů do přijímacích center poblíž rakouských hranic. Tak to teď podle zpravodaje BBC vypadá na maďarských hranicích s Chorvatskem

13:17

Maďarský povolávací rozkaz se týká zhruba 500 záložních vojáků aktivovaných kvůli "krizovému stavu způsobenému nezákonnou migrací." 

Podle maďarského generála Tibora Benkö půjde většinou o bývalé příslušníky maďarských ozbrojených sil, z nichž část může být nasazena i na hranicích.

12:49 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od reportéra Aktuálně.cz: Na pobyt u chorvatských hranic budou mít někteří uprchlíci památku - tento muž (na snímku) dělá běžencům na nádraží v Tovarniku fotografie a portréty jim hned rozdává.

"Je tady i množství suchých záchodů a asi před hodinou začali vařit v polní kuchyni," popisuje situaci na místě Lukáš Prchal.

Fotograf v Tovarniku
Fotograf v Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
12:24

Tým Lékařů bez hranic dnes u libyjských břehů zachránil nejméně 750 uprchlíků, kteří směřovali na trojici malých člunů na riskantní cestu od břehů severní Afriky.

Z Libye dlouhodobě proudí uprchlíci pocházející zejména z dalších afrických zemí k pobřeží jižní Evropy. Řada lodí se však kvůli přetíženosti či špatnému technickému stavu potopí a velká část běženců zemře.

12:02

Budapešť také oznámila, že dokončila výstavbu plotu na hranicích s Chorvatskem. Zábrany z ostnatého drátu byly vztyčeny v úseku hranic dlouhém 41 kilometrů. Ostatních 330 kilometrů maďarsko-chorvatské hranice tvoří řeka Dráva, kterou je pro běžence obtížné překonat.

Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska.
Uprchlíci na srbské straně plotu, který zemi odděluje od Maďarska. | Foto: Reuters
12:01

Maďarský ministr obrany Csaba Hende povolal armádní zálohy na pomoc při zvládání vlny uprchlíků. Oznámila to agentura MTI. Rezervisté nahradí v posádkách vojáky uvolněné pro ochranu hranic, nasazeni ale prý mohou být i k "jiným úkolům".

O změně branného zákona jedná budapešťský parlament, podle médií by jednotky mohly být na hranicích nasazeny příští týden.

11:59

Chorvatský premiér Zoran Milanović dnes v pohraničním městě Beli Manastir prohlásil, že jeho země bude navzdory maďarským protestům dál běžence k maďarským hranicím odesílat. Připustil, že obě země nemají o zacházení s migranty žádnou dohodu, a řekl, že Chorvatsko maďarské úřady k přijetí uprchlíků fakticky přinutilo.

11:58

Už 7800 uprchlíků dorazilo během pátku a dnešního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Maďarské úřady zároveň přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už do dnešního dopoledne přešlo na 6700 lidí.

11:55

Podle chorvatských médii vstoupilo do 11 hodiny místního času do země již 20 737 uprchlíků. Okolo dvou tisíc jich čeká v Srbsku u hraničního přechodu Batina a v chorvatském městečku Tovarnik se jich nachází více než dva a půl tisíce.

11:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od našeho reportéra v Chorvatsku: Několik autobusů s uprchlíky už směrem na Slovinsko odjelo. Další tisíce lidí podle něj v Tovarniku nedaleko hranice se Srbskem čekají.

Uprchlíci v chorvatském Tovarniku čekají na autobus
Uprchlíci v chorvatském Tovarniku čekají na autobus | Foto: Lukáš Prchal
11:39

Podle informací z Twitteru Slovinsko otevře přechod v Harmici, ten se nachází na hranici s Chorvatskem. Migranti, kteří tu čekají od pátku, budou registrování ve městě Brežice na východě země.

11:34

Vlaky s uprchlíky, kteří z Rakouska do Německa dorazí dnes, bude policie kvůli začátku pivního festivalu Oktoberfest odklánět od Mnichova.

I přesto však čeká, že jen za dnešní dopoledne dorazí do Mnichova přinejmenším 150 uprchlíků. Na mnichovském hlavním nádraží proto vznikly dva koridory, které mají oddělit návštěvníky Oktoberfestu od běženců. Bavorské úřady tak chtějí zabránit vzniku možných konfliktů.

Foto: Reuters
11:31

Z Rakouska do Německa přešlo v pátek 2000 běženců, o 1700 méně než ve čtvrtek. Oznámila to dnes německá policie. Už druhý den v řadě se tak výrazně snížil počet uprchlíků, kteří rakousko-německou hranici překračují. 

10:48

"Je možné, ze mě vrátí brzy domu. Nebojím se, že mě pošlou zpátky do Sýrie, chci jen chvíli být někde, kde mi nejde o život.," říká nedaleko chorvatské hranice se Srbskem redaktorovi Aktuálně.cz student biologického inženýrství.

Mezi Syřany a dalšími národy podle něj panuje stále lehká nevraživost. "Syřané jim vyčítají, že ostatní nebyli donucení opustit své domovy. Ale situace je klidná. Mají velkou trpělivost," píše Lukáš Prchal.

10:44

Cesta na nestabilních člunech po moři do Řecka je s blížícím se podzimem značně riziková. Běženci se tak v poslední době snaží dostat do Řecka spíš po souši pěšky nebo v autobusech z Istanbulu.

Turecké síly proto začaly už v polovině týdne u hranic nedaleko města Edirne stavět zátarasy. V okolí města vznikly stanové tábory, v nichž uprchlíci přespávají. Část běženců se stáhla zpět do Istanbulu, další ale u hranic přibývají.

10:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Na hranicích stojí stovky dalších lidi," píše reportér z Chorvatska. Pasy migrantů podle něj úředníci nechtějí, pouze si zapisují jejich jména a pouštějí je ze Srbska do Chorvatska

10:19

Severně od řeckého ostrova Lesbos se v noci převrhl člun se syrskými uprchlíky. Na břehu byla nalezena utopená pětiletá dívka, několik osob se pohřešuje. Řecká pobřežní hlídka zachránila třináct Syřanů a po dalších pátrá.

10:17

Významná část běženců přicházejících do Německa trpí psychickými problémy. Podle Spolkové komory psychoterapeutů (BPtK) přitom mohou uprchlíci jen zřídka podstoupit odborné vyšetření, protože psychoterapie nepatří mezi lékařskou péči, na kterou mají po příchodu do země nárok.

"Zhruba 70 procent uprchlíků, kteří jsou letos v Německu očekáváni, bylo svědky násilí. Více než polovina s ním má osobní zkušenost, mnoho jich bylo mučeno. Kromě válečných událostí v zemích původu hrají roli také traumatické události při útěku," řekla deníku Rheinische Post Theresa Ungerová z BPtK.

Podle psychoterapeutů trpí běženci nespavostí nebo nočními můrami, stejně tak depresemi, protože byli svědky smrti svých blízkých. U části z nich je i riziko sebevraždy.

10:12

Podle informací reportéra Aktuálně.cz míří do Tovarniku osm autobusů. Další uprchlíky mají převézt údajně do Noveho mesta ve Slovinsku.

10:06

"Desítky dobrovolníků z různých zemi včetně Česka, těch je ve městě asi dvacet, rozdávají jídlo," hlásí od chorvatské hranice zpravodaj Lukáš Prchal. Na místě jsou podle něj i překladatelé, kteří lidem pomáhají se dorozumět.

Uprchlíkům pomáhají v Tovarniku dobrovolníci
Uprchlíkům pomáhají v Tovarniku dobrovolníci | Foto: Lukáš Prchal
9:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od našeho reportéra z chorvatského Tovarniku: Skupina Syřanů nádraží v noci uklidila, ráno byl všude ale zase nepořádek. 

Nádraží v chorvatském Tovarniku
Nádraží v chorvatském Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
9:39

Tisícovka uprchlíků se z Maďarska přesunula do rakouského města Heiligenkreuz, které leží asi půldruhého kilometrů od hranic. Odtud běženci míří autobusy do Štýrského Hradce a Vídně. Dalších tisíc uprchlíků během dneška očekávají rakouské úřady v pohraničním Nickelsdorfu, odkud budou autobusem přepraveni do Vídně. Situace na ostatních maďarsko-rakouských přechodech je údajně klidná.

Syrští běženci v rakouském Nickelsdorfu
Syrští běženci v rakouském Nickelsdorfu | Foto: Reuters
9:29

Téměř 8000 uprchlíků dorazilo během pátku a sobotního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Maďarské úřady přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, v noci jich tam dorazilo údajně kolem čtyř tisíc a tisícovka už přešla do Rakouska.

9:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Online deník Aktuálně.cz má v Chorvatsku reportéra Lukáše Prchala. Sobotní záběr z hraničního města Tovarniku:

Sobota ráno. Uprchlíci v pohraničních chorvatském městě Tovarnik
Sobota ráno. Uprchlíci v pohraničních chorvatském městě Tovarnik | Foto: Lukáš Prchal
8:21

Video z nočního Chorvatsko. Dlouhá fronta na autobus, který odveze uprchlíky pryč ze země.

7:36

Dobrovolníci i další lidé, kteří komunikují s uprchlíky, si mohou stáhnout z internetu "jazykové kartičky". Ty jim mají pomoct se základními slovy, jako jsou "jídlo", "doktor" či "horečka". Kromě arabského výrazu a ilustračního obrázku obsahují i překlad, a to do angličtiny, němčiny, švédštiny, francouzštiny, maďarštiny nebo norštiny.

7:14

Podle poradce maďarské vlády bylo v pátek večer hotových 28 z 41 plánovaných kilometrů plotu. Bakondi odhadl, že plot může být dokončen do půlnoci.

Zároveň obvinil Chorvatsko, že do Maďarska vypravilo vlak s 800 migranty, které doprovázelo 40 ozbrojených chorvatských policistů. Chorvatské úřady přitom prý akci s Budapeští nijak předem nekoordinovaly. 

7:13

Během pátku dorazily autobusy a vlaky z Chorvatska do Maďarska více než čtyři tisíce uprchlíků.

Maďarsko v úterý kvůli náporu migrantů uzavřelo s pomocí plotu svou hranici se Srbskem a brzy by měl být dokončen také plot na chorvatsko-maďarské hranici. "K 22 hodinám místního času dosáhl počet běženců, kteří v průběhu pátku přišli na maďarské území, 4400," řekl poradce maďarské vlády György Bakondi.

Běženci sedí v autobusu na maďarské straně hranice.
Běženci sedí v autobusu na maďarské straně hranice. | Foto: Reuters
7:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme si ještě další páteční dění:

- Po úterním uzavření maďarských hranic se proud uprchlíků obrací směrem do Chorvatska. Jen za poslední dny dorazilo do země více než 17 tisíc migrantů. Odtud se snaží dostat přes hlavní město Záhřeb do Slovinska a dál na západ.

- Sedm z osmi hraničních přechodů na chorvatsko-srbské hranici je uzavřených. Podle zahraničních reportérů ale stovky lidí proudí do země přes kukuřičná pole.

- Německý dopravce Deutsche Bahn vypravil do Salcburku pět vlaků, které zajistí převoz běženců přes hranice.

- Ve večerních hodinách z chorvatského hraničního města Tovarniku odjel vlak plný běženců na Záhřeb. O místa se lidé prali, dovnitř lezli i oknem. Podle dobrovolníku zvládala tamní policie situaci mnohem lépe než jejich kolegové v Maďarsku.

- Český ministr obrany Martin Stropnický mezitím oznámil, že armáda a policie připravují společné cvičení, na němž by si měly ověřit spolupráci při případné ochraně hranic.

6:52

Chorvatský premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty postará, ale nemůže je na svém území nechat. Bude je proto posílat dál do Evropské unie přes Slovinsko a Maďarsko.

6:51

Slovinský premiér Miro Cerar v pátek prohlásil, že by Slovinsko mohlo vytvořit pro migranty koridor, kterým by se bezpečně dostali dále do západní Evropy, pokud budou k slovinským hranicím dál proudit v tak velkých počtech. Cerar přitom v předchozích dnech toto řešení odmítal.

V pátek vstoupilo do Slovinska více než tisíc běženců. Dalších 700 se jich shromáždilo na hraničním přechodu Obrežje asi 20 kilometrů východně od chorvatské metropole Záhřebu. Země ve čtvrtek zavedla na příštích deset dní hraniční kontroly.

Foto: Reuters
6:48

Slovinská pořádková policie zasáhla v pátek večer slzným plynem proti asi 500 migrantům, kteří se pokusili proniknout do země přes hranice z Chorvatska. Informovaly o tom dnes agentury AFP a AP.  

Běženci, podporovaní chorvatskými a slovinskými aktivisty, se shromáždili u chorvatského města Harmica a snažili se prorazit kordon asi padesáti pořádkových policistů. Asi po hodině se policie rozhodla vyřešit napjatou situaci použitím slzného plynu proti uprchlíkům, mezi nimiž byly i děti.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 9. 2015 23:00
 

Právě se děje

Další zprávy