Přehledně: Kolik peněz a jaké služby nabízejí evropské země uprchlíkům žádajícím o azyl

Martin Novák Martin Novák
18. 9. 2015 15:00
Každá země Evropské unie má odlišný systém sociální podpory žadatelů o azyl a pak i těch, kteří azyl dostanou. Podívejte se na stručný přehled politiky některých států. Většina běženců chce zakotvit v Německu, další vyhledávanou destinací je Švédsko. Zdrojem informací v grafice jsou agentura Reuters a server Euractiv.

Německo

Výzva k pomoci uprchlíkům ve Freilassingu.
Výzva k pomoci uprchlíkům ve Freilassingu. | Foto: Martin Novák

Ti, kteří jsou umístěni v přijímacích centrech a oficiálně podají žádost o azyl, mají nárok na základní ubytování, jídlo, oblečení a zdravotní péči zdarma.

Každý žadatel dostává na měsíc na další výdaje 143 eur. Příspěvek na dítě je 92 eur. Po třech měsících pobytu v Německu se tato částka může zvýšit až na 216 eur.

Udělení azylu je zároveň pracovním povolením.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polsko vyjádřilo solidaritu USA a vyhostilo tři ruské diplomaty

Polsko vyhostí tři ruské diplomaty, kteří podle něj poškozovali jeho zájmy. S odvoláním na polské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura PAP poté, co si polská diplomacie předvolala ruského velvyslance. Varšava zároveň vyjádřila solidaritu Spojeným státům, které dnes oznámily vyhoštění skupiny ruských diplomatů a nové sankce vůči Rusku. Z Moskvy vzápětí zazněla hněvivá reakce a šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil Polsko za amerického "vazala". Moskva podle něj odpoví recipročně.

"Velvyslanci byla předána diplomatická nóta obsahující sdělení o označení tří pracovníků ambasády Ruské federace ve Varšavě personami non grata. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo porušení podmínek diplomatického statusu uvedenými osobami a provádění činností poškozujících Polskou republiku," uvedlo polské ministerstvo zahraničí.

"Polsko vyjadřuje plnou solidaritu s rozhodnutími přijatými Spojenými státy 15. dubna 2021, která se týkají jejich politiky vůči Rusku," píše se dále v prohlášení polské diplomacie. Rozhodnutí přijatá společně se spojenci jsou podle ní "nejvhodnější reakcí na nepřátelské akce Ruské federace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy