Živě: Dělí nás podle národnosti, všichni chceme překročit hranice, stěžují si uprchlíci

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Po uzavření srbsko-maďarsko hranice se proud uprchlíků otočil do Chorvatska, za poslední tři dny jich do země přišlo přes 20 tisíc. Tamní policisté se snaží pomoct běžencům dostat se dál.

Chorvatský premiér Zoran Milanović v pátek prohlásil, že Chorvatsko se sice o migranty postará, ale nemůže je na svém území nechat. Posílá je proto navzdory protestům dál do Slovinska či Maďarska - od pátečního rána dorazilo přes chorvatsko-maďarskou hranici už 9000 osob.

Chorvatsko zároveň tvrdilo, že má s Maďarskem dohodu o zacházení s migranty, což později popřelo. To rozčílilo Maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó, podle kterého Chorvatsko "lhalo do tváře" Maďarsku i Evropské unii. Maďaři tak přesouvají uprchlíky dále do Rakouska. Zároveň kvůli zvládání uprchlické krize chtějí od příštího týdne povolat armádní zálohy.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:00

Dnešní protest neparlamentní krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) proti umisťování migrantů v Gabčíkovu na jihu Slovenska se obešel bez incidentů a policie zasahovat nemusela. Slovensko v rámci dohody mezi ministry vnitra obou zemí v Gabčíkovu dočasně ubytovává žadatele o azyl během jejich azylové procedury v Rakousku.

22:43

Uprchlíci v chorvatské Breganě se domáhají spravedlnosti při rozdělování do autobusů. "Přestaňte se nás ptát, jestli jsme ze Sýrie nebo ne. Všichni chceme překročit hranice," vyčítá místním správcům pořádku jedna z uprchlických žen. Dav lidí skanduje.

22:31

Rumunské ministerstvo vnitra ohlásilo, že armáda v Timiši na hranici se Srbskem testuje svou připravenost pro případnou akci vůči uprchlíkům, kteří se ale Rumunsku prozatím vyhýbají. Armáda prý do oblasti přesunula posily a dodatečný vojenský materiál.

22:15Ikona - Logo Aktuálně.cz

Chorvatský Tovarnik zaplavili běženci. Uprchlická krize tu ale odhalila i něco, na co může být Evropa pyšná: obrovské nasazení, s nímž běžencům pomáhají dobrovolníci, včetně těch z Česka. Reportáž zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz Lukáše Prchala z Chorvatska si můžete přečíst ZDE.

22:01

Rumunsko kritizovalo Maďarsko za plán vybudovat ochranný plot také na hranici s ním. Šéf rumunské diplomacie Bogdan Aurescu prohlásil o plotu, který plánuje Maďarsko, že jde o "nepřijatelné řešení odporující duchu Evropské unie". Rumunsko je členem EU, ale na rozdíl od Maďarska nikoli schengenského prostoru, i když se k němu chce připojit.

21:29

Maďarsko-chorvatskou hranici Beremend přejely další autobusy s uprchlíky.

21:16

Dnes se poprvé podařilo menším skupinám běženců dostat přes Slovinsko do Rakouska, které ale popírá, že by se dohodlo na koridoru pro lidi čekající ve Slovinsku.

21:12

Vlak s uprchlíky právě odjíždí z Tovarníku.

20:58Ikona - Logo Aktuálně.cz

Lidé už odcházejí od vlaku a začínají si hledat místa na spaní blízko kolejiště, aby měli zítra lepší šanci dostat se do soupravy. "Jsme tady už čtyři dny a lidé kteří dnes přišli, jsou už dnes ve vlaku, je to nespravedlivé,"postěžoval si mladý muž ze Sýrie reportérovi Aktuálně.cz.

20:50Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nastupování do vlaku v Tovarníku probíhá oproti pátku v poklidné atmosféře. "Lidé na nádraží dokonce volají ahoj," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Kam vlak míří není zcela jisté, ale podle posledních informací by jeho cílovým místem měl být Záhřeb odkud uprchlíky převezou na hranice se Slovinskem autobusy.

Foto: Lukáš Prchal
20:17

V chorvatském městě Bregana, které leží nedaleko hranic se Slovinskem, se uprchlíci připravují na noc.

19:50

Nejméně 4500 uprchlíků dnes bylo ve Středozemním moři zachráněno při 21 záchranných operacích. Informovala o tom agentura AFP, podle zdrojů agentury Reuters je zachráněných ještě o 200 víc. Lodě s uprchlíky směřovaly podle italské pobřežní hlídky z Libye do Evropy. Na operaci se podílelo také plavidlo organizace Lékaři bez hranic (MSF), které dopravilo do bezpečí 800 lidí. Mezi zachráněnými jsou Eritrejci, Nigerijci, Somálci, Libyjci a Syřané, kteří byli na devíti lodích a 12 člunech.

19:05Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od reportéra Aktuálně.cz: Vše probíhá v naprostém klidu hlavně díky policii a překladateli, který nastupování do vlaku řídí. Lidé nastupují podle toho, jak se seřadili na kolejích.

Tovarik - vlak
Tovarik - vlak | Foto: Lukáš Prchal
18:58Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do Tovarniku přijel další vlak pro uprchlíky. "Policisté to mají dnes mnohem lépe pod kontrolou. Nejdříve se do vlaku dostávají celé rodiny s dětmi," popisuje situaci na místě reportér Aktuálně.cz

Neopakuje se tedy situace ze včerejška, kdy se uprchlíci doslova rvali o místa ve vlacích a dovnitř lezli i okny. Povětšinou se pak do vlaku dostali hlavně mladí muži.

Tovarnik - vlak
Tovarnik - vlak | Foto: Lukáš Prchal
18:50

Přibližně stovka lidí se sešla na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě na ohlášené demonstrace proti politice EU, české vládě a imigrační politice.

Podle organizátora Jiřího Černohorského, jenž původně počítal s několikanásobně větším počtem se proto setkání změnilo v mítink, kde několik řečníků požadovalo kvůli migrační politice demisi vlády, kritizovalo přístup médií a požadovalo sjednocení protestních akcí.

18:33Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ulehčit dětem od těžkostí se snaží dobrovolníci v Tovarniku. "Lidé se tady snaží rozptýlit děti různými hrami," popisuje reportér Aktuálně.cz Lukáš Prchal přímo z místa.

Děti v Tovarniku
Děti v Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
18:22

Maďarsko kvůli uprchlické krizi ostře kritizovalo nejen sousední Chorvatsko, ale také Řecko a Itálii. Řecko si podle něj špatně hlídá hranici a Itálie, která Maďarsko kritizovala za nedodržování evropských zákonů, by prý měla vědět, že Budapešť se zákony řídí.

18:11Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od reportéra Aktuálně.cz: Desítky dobrovolníků už několikátý den vydávají uprchlíkům jídlo, vodu a vše potřebné. "Je to úžasné, neumíme vyjádřit, jak jsme za jejich pomoc vděčni" říká rodina napůl z Iráku a Sýrie.

Dobrovolníci v Tovarniku
Dobrovolníci v Tovarniku | Foto: Lukáš Prchal
17:46

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére navrhuje stanovení pevných evropských kvót na přijímání uprchlíků. Po jejich naplnění by Evropská unie měla další běžence odmítat a umísťovat je do jiných bezpečných regionů světa, řekl de Maiziére v rozhovoru pro Der Spiegel.

Běžence, kteří by přišli do Evropy po vyčerpání kvót, by unie podle de Maiziéra měla vracet do regionu, odkud pocházejí, ne ale nutně přímo do jejich země původu. "Například uprchlíci, kteří do EU chtějí přijít přes Středozemní moře, by měli být přesunuti do některé bezpečné oblasti v Africe," řekl.

Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra
Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra | Foto: Reuters
17:22Ikona - Logo Aktuálně.cz

Místo mapy chytrý mobil a internet. Uprchlíky žene do Evropy Facebook faktor.

Uprchlíkům především z Blízkého východu pomáhají na cestě do Evropy dva nástroje: mobilní telefon a Facebook. Podívejte se!

Uprchlík s mobilním telefonem.
Uprchlík s mobilním telefonem. | Foto: ČTK
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 9. 2015 23:00
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy