Kyjev - Ukrajinský parlament v neděli rázně zlikvidoval základy systému dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče. Díky nově nalezené proevropské většině se mu po měsících nepokojů podařilo rušit nevyhovující zákony, odvolat nepohodlné ministry a připravit trestní stíhání vládních činitelů.
Nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov převzal i prezidentské pravomoci, dohoda o nové vládní koalici a o složení kabinetu má být na světě do úterý. Strana regionů, která po roce 2010 bez potíží ovládala parlament, ztratila své vedení a je v rozkladu.
Prezident Viktor Janukovyč se v sobotu pokusil o útěk do Ruska. Jeho letoun z doněckého letiště díky zásahu letištního personálu neodstartoval a prezident odjel na neznámé místo. Mohl pak jen bezmocně sledovat, jak ho drtivá většina sněmovny připravuje o poslední zbytky pravomocí. Jeho funkce dočasně převzal Turčynov a na 25. května sněmovna naplánovala předčasné volby hlavy státu.
Po sobotním jmenování nových ministrů vnitra a obrany v neděli parlament odvolal ministry zahraničí, školství a zdravotnictví. Ministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko byl spolu s generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou označen za stíhaného zločince, jehož před zatčením zachránila přestřelka jeho ochranky s policií.
Vyšetřováno je dalších 34 lidí, kteří se v souvislosti s nedávnými krvavými srážkami bezpečnostních sil s demonstranty podle nového vedení prokuratury dopouštěli "masových vražd".
Rozklad vládní strany
Parlament jediným hlasováním zrušil Janukovyčovy justiční reformy, vrátil do své pravomoci jmenování soudců a se stolu smetl i jazykový zákon, který dal předloni menšinám právo užívat po ukrajinském i další místní jazyk.
Novou identitu hledá zdecimovaná Strana regionů, která se veřejně distancovala od svého čestného předsedy Janukovyče. Oligarchové, kteří v minulých letech podle médií štědře dotovali stranickou pokladnu, se snaží najít nového vůdce, který by stranu mohl vést do prezidentských voleb. Ze strany už ovšem odešlo přes sedmdesát poslanců a další odchod zvažují.
Opoziční vůdkyně Julia Tymošenková, která po sobotním propuštění z charkovské vězeňské nemocnice sleduje dramatické dění z invalidního vozíku, se zatím do velké politiky výrazněji zapojit nehodlá. Příští dny chce strávit u své matky v Dněpropetrovsku, s níž se kvůli věznění dva a půl roku neviděla. Protivládní aktivisty vyzvala k pokračování v protestech, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru.
Tymošenková popřela, že by už padlo rozhodnutí o její kandidatuře v prezidentských volbách. Dementovala i zprávy o tom, že je jednou z hlavních uchazeček o uvolněný post premiéra. Nikdo s ní prý o takové nabídce nejednal a nepřeje si, aby se s ní počítalo.