Živě: Ukrajina prý má důkaz ruské účasti na sestřelení MH17

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července.
Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Situace na březích Azovského moře se dramatizuje. Evropští pozorovatelé z OBSE hlásí, že během víkendu zaznamenali u obce Širokine nedaleko východoukrajinského Mariupolu nejsilnější přestřelky za poslední tři měsíce.

List Süddeutsche Zeitung s odvoláním na interní zprávu německého ministerstva zahraničí napsal, že německá vláda dostala loni informace o hrozícím nebezpečí pro leteckou dopravu nad oblastí bojů v Donbasu, a to dva dny před sestřelením letu MH17. Berlín ale žádnou z leteckých společností nevaroval.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:40

Ukrajinští investigativní reportéři prý našli na internetu další důkaz, že ruská armáda dodala proruským separatistům rakety Buk, z nichž jedna loni v létě sestřelila malajsijský boeing. Letoun se loni v červenci zřítil nad východní Ukrajinou na území ovládané separatisty, nepřežil nikdo z téměř 300 lidí na palubě, převážně Nizozemců.

Reportéři podle agentury Unian nalezli na ruských sociálních sítích fotografie pořízené jedním z ruských vojáků, které svědčí o tom, že rakety Buk převezl na Ukrajinu 147. automobilní prapor z Moskvy. Dotyčný voják tak prý zdokumentoval celou trasu kolony Buků, se silničními ukazateli i s jízdním rozkazem.

Snímky na sociální síti si voják Dmitrij Zubov poctivě označoval počtem dnů, které mu ještě zbývaly do propuštění z armádní služby do zálohy. Podobný zvyk znali někdejší čeští a slovenští vojáci základní služby jako "stříhání metru", na kterém si odpočítávali počet dnů před odchodem do civilu.

"Dva týdny po propuštění Zubova do zálohy jeden z Buků, který přivezla jeho jednotka, sestřelí let MH17," poznamenal Unian.

Zubov po zveřejnění materiálu svůj profil vymazal, nicméně novinářům se podle listu Ukrajinska pravda podařilo udělat kopie snímků, Zubovovu stránku si navíc natočili na video.

19:40

"Doufáme v posílení klíčové role EU v mírovém procesu," uvedl dnes na summitu s vedením EU ukrajinský prezident Petro Porošenko a připomněl, že Kyjev se obrátil na OSN a EU s žádostí o vyslání mírových jednotek. Avšak předseda Evropské rady Donald Tusk okamžitě uhasil Porošenkovy naděje. "Víme o ukrajinském očekávání, ale momentálně není možné vyslat vojenskou misi, tato otázka se v unii ještě ani neprojednávala," řekl na tiskové konferenci.

Nynější kyjevský summit je první od uzavření asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. Na pořadu má především reformy na Ukrajině, které podle kritiků dosud v praxi spíše váznou, podobně jako boj proti korupci.

"Máte silného nepřítele, ale také mnoho přátel. Můžete počítat s pomocí, ale to nebude stačit, pokud sami nezměníte Ukrajinu," řekl Tusk. "Nemůžeme udělat celou práci za vás, místo ukrajinského lidu, vlády, parlamentu. Je na vás, abyste udělali reformy a z Ukrajiny se stala prosperující, spravedlivější, zkrátka lepší země."

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v Kyjevě odmítl ruský požadavek dalšího odkladu dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou. "Nemyslíme si, že by to byl moudrý a dobrý nápad," řekl s tím, že dohoda by měla platit od 1. ledna příštího roku.

Ve společném prohlášení Porošenko, Tusk a Juncker vyjmenovali úkoly, které by Kyjev měl splnit. Kromě boje proti korupci jde i o ústavní a soudní reformu, transparentnost energetiky a veřejných financí.

 

18:50

Důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková, která v ruské cele drží hladovku na protest proti svému uvěznění a obvinění z údajných válečných zločinů, bude v úterý převezena z vazební věznice do městské nemocnice kvůli zdravotním potížím. Oznámil to její obhájce Mark Fejgin.

"Nadija bude hospitalizována ve 20. městské nemocnici kvůli poklesu hladiny cukru v krvi. Dříve obnovila hladovku... a domnívá se, že by ji pomoc mělo poskytnout civilní zařízení," řekl advokát agentuře Interfax.

Fejgin rovněž zveřejnil kopii vzkazu od Savčenkové, ve kterém uvádí, že váží 50 kilogramů a má teplotu 35,8 stupně.

"Hladovka je má jediná zbraň v boji s odpornými činy ruských úřadů! Nežádejte mě tedy, abych se jí vzdala," napsala. "Nesnáším jídlo v Rusku! Je tu otrávená voda a vzduch! Možná trpím alergií na Rusko? Anebo na vězení?" dodala.

Zdravotní potíže vězeňkyně potvrdil i šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov, podle kterého Savčenková nic nejí, jen pije vodu.

"Podle rozhovoru s ní se zdá, že je v pořádku, ale objektivní ukazatele vzbuzují vážné obavy: za týden zhubla o osm kilogramů, hladina cukru je velice nízká a také ukazatele dalších analýz jsou znepokojivé," uvedl Fedotov.

Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: InfoResist.org
16:18

Ukrajinský prezident rovněž vybídl EU, aby potvrdila, že se Ukrajina může v budoucnu stát členskou zemí Unie, samozřejmě pokud splní všechny podmínky. Ukrajina podle něj bude během pěti let schopna splnit podmínky pro podání přihlášky ke vstupu do EU.

"Máme ambiciózní plány a víru, a právě proto prohlašuji, že během pěti let musíme zajistit efektivní uplatnění asociační dohody a splnit podmínky, které jsou nezbytné, abychom podali přihlášku ke členství," řekl šéf státu podle agentury Unian. Současně zdůraznil, že evropská budoucnost země závisí především na samých Ukrajincích.

16:10

Zrušení unijních víz v nejbližší době by podle Porošenka významně podpořilo prozápadní orientaci Ukrajiny.

"Ukrajinci jako Evropané mají právo na jednu z klíčových svobod, na které spočívá evropská integrace, svobodu pohybu a mezilidských kontaktů," zdůraznil.

16:06

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v úvodu summitu s vedením Evropské unie vyzval ke zrušení víz pro Ukrajince; zabránit by tomu podle něj nemělo ani počínání Moskvy na východě Ukrajiny.

"... počínání Moskvy na východní hranici podstatně komplikuje tento proces (zrušení unijních víz). Ale souhlasím s prezidentem (Donaldem) Tuskem, že tento problém by neměl být překážkou pro bezvízový režim," řekl Porošenko podle webu listu Ukrajinska pravda.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
15:29

V posledních 24 hodinách byl na východě Ukrajiny zabit jeden ukrajinský voják, další tři byli zraněni. Informoval o tom mluvčí prezidentovy kanceláře.

14:25

Spojené státy letos plánují Ukrajině poskytnout miliardu dolarů, jimiž chtějí podpořit reformy v zemi. Informoval o tom velvyslanec v Kyjevě Geoffrey Pyatt.

"Decentralizace by měla posílit ukrajinskou demokracii a završit proces budování nové země, který začal na Majdanu," zmínil velvyslanec jednu z priorit, jimž by se podle něj vláda v Kyjevě měla věnovat. Zároveň ujistil, že USA budou Ukrajinu i nadále podporovat.

13:36

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková opět drží hladovku, a to už třetím dnem. Stalo se tak poté, co byla v pátek ruskými úřady obviněna z podílu na smrti dvou ruských novinářů, což ovšem ona odmítá.

Obvinění přišlo po devíti měsících, které strávila v ruské vazbě. Kyjev opakovaně vyzývá k propuštění své poslankyně. Tou se stala po loňských parlamentních volbách. Savčenková držela hladovku už jednou, zhubla přes 20 kilogramů.

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu. (4. března 2015)
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu. (4. března 2015) | Foto: Reuters
13:18

Ukrajinská policie objevila na nádraží ve městě Krivoj Torec více než sto vagonů s uhlím, ke kterým nejsou k dispozici žádné dokumenty. Může jít o uhlí vytěžené na území separatistů a nelegálně bez vědomí úřadů prodané na Ukrajinu. Ze 150 uhelných dolů na Ukrajině se jich nyní nachází 115 v místech ovládaných separatisty.

13:05

Kromě Širokine na jihu je hlášena prudká palba také z města Ščastje severně od Luhansku. Znepřátelené strany tam dělí řeka. Podle serveru Novosti Donbasa se městem v noci i ráno rozléhala střelba ze samopalů a výbuchy granátů.

12:46

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že pokud Rusko nezačne plně dodržovat minskou dohodu, může Evropa přistoupit k dalším sankcím.

"Pokud nedojde k radikální změně k lepšímu, přesvědčím všechny členy EU, aby v červnu rozšířili sankce proti Rusku," cituje ho Ukrinform. Tusk ale zároveň přiznal, že ne všechny země jsou příznivci sankcí.

12:39

Ukrajina by měla nakupovat zbraně od svých partnerských zemí spíš než od Evropské unie a NATO. Uvedl to slovenský prezident Andrej Kiska.

"Nikdo nemůže Ukrajině zakázat nakupovat zbraně v rámci bilaterálních vztahů. Je to svobodná volba Ukrajiny a státu, který zbraně prodává. Je zcela zřejmé, že v takovémto druhu činnosti by neměly být zapleteny ani Evropská unie, která na to nemá nástroje, ani NATO jako ucelená struktura," cituje ho server Ukrinform.

12:31

Polská premiérka Ewa Kopaczová hodlá tlačit na svou německou kolegyni Angelu Merkelovou, aby Německo odmítlo jakékoli uvolnění sankcí přijatých vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Napsal to list Gazeta Wyborcza v souvislosti s konzultacemi vlád obou zemí, k nimž dnes z Berlína do Varšavy přiletěla velká delegace v čele s Merkelovou.

12:24

Kyjevu se stále nepodařilo zkontaktovat 83 občanů Ukrajiny, kteří se pohybovali v Nepálu v době, kdy udeřilo ničivé zemětřesení.

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí je v Nepálu 149 Ukrajinců. Podle agentury Ukrinform ale ministerstvo nemá žádné informace o tom, že by byl nějaký občan Ukrajiny během zemětřesení zabit.

12:21

Dříve v tomto měsíci zase mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci řekl, že Miloš Zeman se v Moskvě místo účasti na vojenské přehlídce sejde právě s Ficem. Fico ani jeho úřad tuto informaci tehdy nepotvrdili.

Kromě českého prezidenta potvrdil z hlav evropských států svou účast na moskevských oslavách jen srbský prezident Tomislav Nikolić. Dorazit by měl i řecký premiér Alexis Tsipras a zástupce Kypru. Potkat se budou moci s nejvyššími představiteli Číny, Indie či KLDR.

12:19

Slovenský premiér Robert Fico potvrdil, že pojede do Moskvy na květnové oslavy konce druhé světové války.

"Pokud s tím někdo má problém, já se za to nestydím. Toto je historie," řekl Fico na konferenci HNClub. Dodal, že v Moskvě se zúčastní kladení věnců.

Foto: Reuters
12:04

Evropští pozorovatelé zaznamenali během víkendu u obce Širokine nedaleko východoukrajinského Mariupolu nejsilnější přestřelky za poslední tři měsíce.

Podle OBSE se u Širokine o víkendu ozývala palba z děl, tanků a minometů, které podle minských mírových dohod měly být z donbaské fronty staženy. Obec leží asi 20 kilometrů východně od azovského přístavu Mariupolu, který je největším městem mezi ruskou hranicí a okupovaným Krymem. O obětech se zprávy nezmiňují.

11:59

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v prohlášení ostře zkritizoval vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušku za jeho výrok o upalování a zabíjení na Ukrajině jako způsobech, jak řešit ruskou intervenci.

"Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé," prohlásil Bartuška v interview pro server Neovlivní.cz.

Podle Zaorálka je nepřípustné, aby se zaměstnanec ministerstva zahraničí tak cynicky vyjadřoval.

11:44

Podle nizozemských vyšetřovatelů stála za zkázou letu MH17, na jehož palubě zemřelo 298 lidí, s největší pravděpodobností střela vypálená z ruského protiletadlového raketového systému Buk.

Kdo střelu vypálil, je předmětem pokračujících sporů. Ukrajina a USA tvrdí, že letoun sestřelila raketa, kterou poskytla Moskva proruským separatistům. Rusko obvinění odmítá a ukazuje na ukrajinské vládní síly.

11:41

Německé ministerstvo dopravy na dotaz uvedlo, že spolková vláda před zřícením letu MH17 o zvýšeném riziku pro přelet civilních strojů nad východem Ukrajiny žádné informace k dispozici neměla. Ministerstvo zahraničí se k věci zatím nevyjádřilo.

11:40

Podle listu se ve zprávě z 15. července určené pro vnitřní potřebu ministerstva zahraničí hovoří o zvýšeném nebezpečí pro leteckou dopravu, a to především v souvislosti s předchozím sestřelením ukrajinského vojenského letadla typu Antonov z výšky více než 6000 metrů.

Sestřelení letadla v takové výšce je podle zprávy signálem, že může být zasaženo i civilní dopravní letadlo prolétající nad východní Ukrajinou.

Foto: Reuters
11:38

Dva dny před loňským sestřelením malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou dostala německá vláda údajně informace o hrozícím nebezpečí pro leteckou dopravu nad oblastí bojů.

Berlín ale žádnou z leteckých společností nevaroval, napsal list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na interní zprávu německého ministerstva zahraničí.

11:24

Šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman podepsal usnesení o ruské agresi proti Ukrajině, jehož součástí je i výzva k vyhlášení sankcí proti ruským politikům včetně prezidenta Vladimira Putina.

Usnesení poslanci odhlasovali minulý týden velkou většinou hlasů. Dokument doporučuje ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany, hlavnímu brannému exekutivnímu orgánu v zemi, aby vyhlásila sankce proti 35 osobám odpovědným za anexi Krymu a podněcování proruské vzpoury v Donbasu.

Kromě Putina jsou v seznamu lidé z vedení obou komor ruského parlamentu včetně jeho šéfa Sergeje Naryškina, vedoucí představitelé ruských justičních orgánů a tajných služeb nebo oligarchové blízcí Kremlu Arkadij a Boris Rotenbergovi a Gennadij Timčenko.

11:13

Připomeňte si, jak na Ukrajinu vyjel první český konvoj.

11:10

Česká republika vypraví ještě do léta na Ukrajinu další konvoj s humanitární pomocí.

Lidem postiženým boji poveze rozkládací stany pro poskytování první pomoci a zdravotnické vybavení. Jeho součástí budou i tři nebo čtyři sanitky, řekl Lidovým novinám ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česko poslalo na Ukrajinu humanitární pomoc už letos v zimě.

Konvoj bude stát zhruba šest milionů korun. Česká pomoc Ukrajině tím ale neskončí. "Letos by mělo jít na Ukrajinu nejméně devadesát milionů," řekl deníku Zaorálek.

11:05

Šéf Kremlu v rozhovoru s televizními reportéry také viní Spojené státy, že po roce 2000 pomáhaly severokavkazským separatistům. V dokumentu nazvaném "Prezident" rovněž řekl, že si dokáže snadno představit svůj život, až prezidentský úřad opustí.

11:02

Ruský prezident Vladimir Putin v novém dokumentárním filmu hovoří o loňské anexi ukrajinského Krymu jako o nápravě historické křivdy. "Domnívám se, že jsme udělali správnou věc, a ničeho nelituji," prohlásil ruský prezident.

Krym byl součástí Ruska až do roku 1954, kdy byl v rámci Sovětského svazu připojen k Ukrajinské sovětské socialistické republice. Na poloostrově je umístěna ruská Černomořská flotila.

Debata Vladimira Putina s občany.
Debata Vladimira Putina s občany. | Foto: Reuters
11:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 4. 2015 0:10
 

Právě se děje

Další zprávy