reklama
 
 

OBSE hlásí od Mariupolu nejtužší boje za čtvrt roku

27. 4. 2015 11:50
U Širokine se o víkendu ozývala palba z děl, tanků a minometů, které podle minských mírových dohod měly být z donbaské fronty dávno staženy.

Kyjev - Evropští pozorovatelé zaznamenali během víkendu u Širokine poblíž východoukrajinského Mariupolu nejsilnější přestřelky za poslední tři měsíce.

V Kyjevě o tom informovalo vedení mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Zástupci ukrajinské armády přitom s povstalci od minulého týdne dojednávají demilitarizaci mariupolského bojiště, která by měla boje zcela zastavit.

Podle OBSE se u Širokine o víkendu ozývala palba z děl, tanků a minometů, které podle minských mírových dohod měly být z donbaské fronty staženy. Obec leží asi 20 kilometrů východně od azovského přístavu Mariupolu, jenž je největším městem mezi ruskou hranicí a okupovaným Krymem. O obětech se zprávy z Širokine nezmiňují.

Společné středisko pro kontrolu a koordinaci, které sdružuje zástupce ukrajinské a ruské armády a separatistů, projednává od minulého týdne návrh na úplnou demilitarizaci mariupolského bojiště. Návrh má podle ruské agentury TASS podporu OBSE. Plán počítá s úplným zastavením palby, odsunem zbraní a s odminováním.

Širokine je od únorového podpisu minských mírových dohod považováno za nejcitlivější část bojové linie, která prochází Doněckou a Luhanskou oblastí. Obec leží zhruba na půl cesty mezi Novoazovskem, který ovládají separatisté, a Mariupolem kontrolovaným ukrajinskou armádou.

autoři: ČTK, Zahraničí | 27. 4. 2015 11:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama