Živě: Strůjce vraždy Borise Němcova prý zmizel do Abú Zabí

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Pohřeb zavražděného politika Borise Němcova.
Pohřeb zavražděného politika Borise Němcova. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Navzdory diplomatickému úsilí evropských ministrů a tvrzení Kyjeva a povstalců o respektování klidu zbraní boje v Donbasu neutichají. O víkendu se dokonce jejich intenzita zdvojnásobila, nasazeny byly prý i těžké zbraně.

Nejhorší situace je podle ruského generála Alexandra Lencova v obci Širokine na předměstí přístavu Mariupol. Údajně na ni z pozic provládních dobrovolnických sil dopadlo 410 dělostřeleckých granátů.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:00

Údajný hlavní inspirátor únorové vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova zřejmě opustil Rusko a odcestoval na Blízký východ. Napsala to dnes ruská agentura Rosbalt s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Ruslan Geremejev, který si podle policie mohl objednat Němcovovu vraždu, je nyní údajně ve Spojených arabských emirátech.

Zaur Dadajev, jehož rukou Němcov podle policistů zemřel, po zatčení vypověděl, že vražedný útok si objednal muž s přezdívkou "Ruslik", který zločincům za jejich čin vyplatil pět milionů rublů (2,3 milionu korun). Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že "Ruslik" je právě Geremejev, který pochází z vlivné čečenské rodiny. Jeho bratr Sulejman je ruským senátorem, další bratr Vacha zastává v Čečensku post okresního policejního velitele.

Najít a vyslechnout Geremejeva se ale ruským vyšetřovatelům nepodařilo. Muž se prý donedávna skrýval v Čečensku, podle nepotvrzených informací s mlčenlivým souhlasem či dokonce aktivní podporou místních bezpečnostních složek. Geremejev se údajně nacházel v čečenské vesnici Džalka, kde ho chránili blíže neurčení ozbrojenci.

Podle agentury Rosbalt v minulých dnech Geremejev Čečensko opustil a přemístil se do Abú Zabí. Muž, který je velitelem obávané čečenské bezpečnostní jednotky Sever, je tak fakticky mimo dosah ruských vyšetřovatelů.

Pětice zadržených Čečenců, z nichž nejméně tři jsou Geremejevovi podřízení, je mezitím dál ve vazbě. Dadajev, který koncem února údajně na Němcova na moskevském mostě střílel, několikrát změnil výpověď a stěžuje si, že je vystaven policejnímu násilí.

18:15

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin navštíví v květnu Prahu před očekávanou ratifikací dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii v českém parlamentu. Klimkin to dnes napsal ve svém twitterovém účtu. Smlouvu o přidružení Ukrajiny k EU už ratifikovalo 18 unijních zemí, loni ji hlasováním podpořil český Senát.

"Dostal jsem pozvání navštívit Prahu ještě do ratifikace asociační smlouvy v českém parlamentu, která se plánuje na 19. května," uvedl ukrajinský ministr.

18:00

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jde o celou Ukrajinu a nakonec ji získá pod svou kontrolu. Na debatě ve Sněmovně to dnes řekl bývalý ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle někdejšího evropského komisaře pro rozšíření Štefana Füleho je intervence na Ukrajině pro Rusko prostředek, jak se dostat na stejnou mocenskou úroveň s USA a vytvořit si mechanismus, který by mu pomohl promlouvat do evropských záležitostí.

"Putin není blázen a není blbý. Nejde do tak velkého konfliktu, který tak negativně ovlivní ruský hospodářský vývoj a izoluje Rusko, kvůli dosti zastaralému průmyslu v Doněcku nebo kvůli několika ukrajinským vesnicím. Putinovi jde o celou Ukrajinu. Jde o to podmanit si celou tu zemi," soudí bývalý šéf české diplomacie

Dosavadní dvě dohody o příměří z Minsku podle něj postup Moskvy nezastaví. "Minsk byl jenom žádané razítko a potvrzení dalšího záboru ukrajinského území," řekl Schwarzenberg. Je podle něj jen otázkou času, než proruští povstalci na východě Ukrajiny zaútočí na Mariupol.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: DVTV
16:56

Kyjev má podle Porošenka zájem na rozšíření počtu evropských pozorovatelů, kterých dnes v Donbasu působí kolem pěti set.

"Aktuální zůstává i otázka mírotvorců," upozornil prezident na požadavek Ukrajiny, aby OSN nebo Evropská unie vyslaly na východ země mírové sbory. Návrh ale naráží na odpor Ruska, podle něhož dosavadní mise OBSE v Donbasu postačuje.

Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby.
Petro Porošenko nařizuje v přímém televizním přenosu zastavení palby. | Foto: Reuters
16:54

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východě Ukrajiny zřídí stále pozorovatelské posty, první z nich už funguje u obce Šyrokyne na předměstí Mariupolu.

Ve Lvově to dnes oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Další budou podle něj zřízeny zejména u doněckého letiště a v samotném Doněcku.

Štáby pozorovatelů budou na určených místech v pohotovosti 24 hodin denně a zřízeny budou co nejdřív, řekl prezident. V Šyrokyne, kde byl první z nich vybudován v minulých dnech, se díky tomuto kroku podle Porošenka situace poněkud stabilizovala.

16:46

Rusku se podařilo obnovit dodávky vody do oblasti jihovýchodního Krymu. Informovala o tom agentura Tass s tím, že nedostatkem vody trpěla oblast kvůli tomu, že Kyjev zastavil dodávky z Dněpru skrze Severokrymský kanál.

Podle ruského ministerstva obrany bylo nově položeno celkem 14 potrubí s celkovou délkou přes 212 kilometrů.

Foto: Reuters
15:56

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oficiálně odmítl přijet do Moskvy na oslavy konce 2. světové války. Jeho úřad oznámil, že se 7. května zúčastní pietního aktu v Izraeli.

Spekuluje se o tom, že na slavnostní přehlídce, která se uskuteční 9. května, bude chybět i běloruský prezident Alexander Lukašenko. Přijedou naopak lídři Číny a Severní Koreje.

Český prezident Miloš Zeman nakonec svoji účast zrušil. V ruské metropoli uctí památku padlých vojáků u pomníku neznámého vojína.

Benjamin Netanjahu v úterním projevu v Kongresu.
Benjamin Netanjahu v úterním projevu v Kongresu. | Foto: Reuters
15:46

Rusko na nadcházejícím setkání ruského a francouzského prezidenta téma dodávky dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral nenadnese. "Tohle je problém Francie," cituje mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova agentura Tass.

Pokud se ale této otázky dotkne francouzská strana, bude se projednávat, doplnil Peskov.

Vladivostok, vrtulníková loď třídy Mistral, kterou Francie vyrábí pro Rusko.
Vladivostok, vrtulníková loď třídy Mistral, kterou Francie vyrábí pro Rusko. | Foto: Wikimedia Commons/Bruno Corpet
15:35

Američtí vojáci na Ukrajině ve společnosti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

15:16

Rusko zavedlo odvetná opatření proti zemím EU loni v srpnu jako reakci na sankce, které Západ uvalil vůči Moskvě kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k ozbrojenému konfliktu na východě Ukrajiny. Ruské sankce se týkají především potravin a jejich terčem jsou vedle států EU i Kanada, USA, Austrálie či Norsko.

Řecko, Maďarsko a Kypr protiruské sankce kritizují a Moskva již počátkem roku nevyloučila možnost, že těmto třem unijním státům embargo zmírní. V březnu pak ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj uvedlo, že hledá způsob, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) svůj trh pro vybrané země opět částečně otevřít.

15:03

Moskva zřejmě brzy umožní vybraným společnostem z Řecka, Maďarska a Kypru dovážet ovoce a zeleninu na ruský trh.

Na svém webu to dnes napsal vládní list Rossijskaja gazeta, podle kterého inspekce podniků ruskou kontrolní organizací Rosselchoznadzor skončí 30. dubna. Ihned poté se očekává zveřejnění předběžných výsledků.

"V Řecku a Maďarsku bude prověřena asi dvacítka společností," řekl představitel Rosselchoznadzoru Alexej Alexejenko s tím, že kontroly začínají dnes. Na Kypru čeká prověrka asi osm firem, začít by zde ale kvůli technickým důvodům měla za týden.

Foto: Reuters
14:28

Velení "protiteroristické operace" oznámilo, že během posledních 24 hodin nezaznamenalo žádné ztráty na životech.

13:25

Ruskem podporovaní separatisté proměnili Luhansk v obří vojenský tábor. Uvedl to kyjevský vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

"K dnešnímu dni je v Luhansku nasazeno šest velkých samostatných jednotek o 5 500 až 6000 lidech," uvedl Tymčuk. Podle něj se jednotky skládají zejména z ruských vojáků převlečených za ozbrojené separatisty, ruských žoldáků a ze separatistů jako takových, uvedla agentura Unian.

11:41

Na západě Ukrajiny začal výcvik vojáků, do nějž se zapojilo i 290 amerických výsadkářů. Podle ministra vnitra Arsena Avakova projde cvičením na 900 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Američané ke Lvovu dorazili minulý týden. Moskva to označila za další eskalaci napětí.

11:26

Mírové dohody z Minsku nemohou být naplněny do doby, než Kyjev oficiálně uzná povstalecké republiky za nezávislá území.

"Ukrajina přestala platit sociální dávky, penze a další platby, které je stát povinen hradit svým obyvatelům," prohlásil v rozhovoru pro BBC vůdce samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexandr Zacharčenko. "Jelikož to nedělají, de facto nás uznali," je přesvědčen.

Vláda sice povstaleckým územím hodlá přiznat zvláštní status, ale až po místních volbách, jež by se měly konat podle ukrajinských zákonů a za dohledu pozorovatelů OBSE. To ale separatisté odmítají.

Foto: Reuters
11:07

"Po odjezdu OBSE vypuklo těžké ostřelování z kulometů, následovala palba z minometů a nakonec z děl," vysvětlil Lencov s tím, že tak vyvrcholilo obrovské napětí, které v místě mezi znesvářenými stranami panuje.

Palba podle něj byla vedena z jižních pozic, kde údajně působí ukrajinský dobrovolnický prapor Azov. Ten má prý za vyhrocenou situaci odpovědnost. "Ze západního směru, kde jsou jednotky ukrajinské armády, k útokům v podstatě nedochází," řekl.

11:04

Za posledních 24 hodin dopadlo na obec Širokine na mariupolském předměstí 410 dělostřeleckých granátů, palba byla vedena z pozic ukrajinských provládních dobrovolnických sil.

Podle agentury TASS to tvrdí ruský generál Alexandr Lencov, který zprostředkovává jednání mezi proruskými separatisty a Kyjevem. OBSE, která sleduje dodržování příměří na Donbasu, prozatím o žádném ostřelování neinformovala.

10:59

České ministerstvo zahraničí kvůli bojům "důrazně doporučuje občanům České republiky necestovat do Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny".

"Pokud se občané ČR v těchto oblastech nacházejí, MZV vyzývá k jejich okamžitému opuštění," píše se v čerstvém prohlášení na webu. "MZV rovněž nedoporučuje občanům ČR cestovat do Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu."

10:52

Terčem kybernetického útoku údajně byla "vládní agentura jistého státu, která vedla s USA konzultace o sankční politice" proti Rusku. Moskva je od loňska vystavena sankcím USA a Evropské unie kvůli anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou poskytuje donbaským povstalcům.

Útok byl podle agentury Bloomberg odhalen a zastaven dřív, než pachatelé mohli získat jakoukoli informaci. Za akcí hackerů údajně stojí skupina známá pod označením ATP28, která operuje z Ruské federace. Americké ministerstvo zahraničí ani společnosti Windows a Adobe nechtěly informaci o hackerském útoku komentovat.

10:50

Ruští hackeři se pokusili získat informace, které se týkají debat mezi USA a jejich spojenci o protiruských sankcích, napsala o víkendu agentura Bloomberg.

K proniknutí do napadených počítačů podle agentury využili útočníci dosud neznámé bezpečnostní chyby operačního systému Windows a programů firmy Adobe Systems.

Útok údajně minulé pondělí odhalila kalifornská společnost FireEye, která se specializuje na ochranu počítačových sítí. 

10:39

Kontrakt, největší v dějinách zbrojního obchodu mezi Východem a Západem, nechal Hollande zablokovat loni v listopadu. Paříž od té doby opakovaně varuje, že podmínky pro jeho oživení vzhledem k pokračujícím přestřelkám v Donbasu nenastaly.

Moskva stejně opakovaně hrozí mezinárodní arbitráží a upozorňovala, že v případě zrušení smlouvy bude Paříž muset vrátit nejen peníze, ale zaplatit i vysoké penále. To ale minulý týden vyloučil prezident Putin.

Vrtulníková loď Vladivostok měla být Rusku dodána loni v listopadu, termín předání druhé lodi pojmenované Sevastopol připadá na letošní podzim.

10:37

Francie a Rusko se snaží nalézt cestu z krize způsobené loňským zablokováním dodávky dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral pro ruské námořnictvo.

"Je to v jednání. Snažíme se najít cestu z krize," řekl prezident Francois Hollande krátce před jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se v pátek setkat v arménském Jerevanu na okraj vzpomínkových slavností ke stému výročí vyvražďování Arménů osmanskými Turky.

Podle ruského tisku je velmi pravděpodobné, že prodej Mistralů bude na pořadu jednání.

10:26

Odhaduje se, že Moskva bude muset na začlenění Krymu do federace vynaložit stovky miliard rublů, jen v následujícím desetiletí by to podle propočtů ruského listu Kommersant mělo být v přepočtu asi 760 miliard korun.

Většina peněz by vedle vybudování mostu přes Kerčský průliv měla jít na plynofikaci poloostrova a na zajištění dodávek. Most, který spojí Krym s ruskou pevninou, by měl být hotov do roku 2018.

Foto: Jiří Just
10:21

Na 113 miliard rublů (55 miliard korun) chce letos Rusko investovat do rozvoje infrastruktury na anektovaném Krymu.

"Ve srovnání s olympijskými hrami v Soči je to obrovská suma a je to více, než bylo vynaloženo na přípravu summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vladivostoku. Ta částka se v budoucnu ještě zvýší. Do roku 2020 bude na Krymu investováno asi 700 miliard rublů (340 miliard korun)," prohlásil o víkendu na ekonomickém fóru v Jaltě Andrej Sokolov, který zastává post náměstka krymského ministra zahraničí.

10:14

Týmy kriminalistů dorazily do Donbasu ve čtvrtek, aby pokračovaly v pátrání po příčinách neštěstí.

Nizozemský tisk počátkem dubna oznámil, že vyšetřování zatím zřejmě potvrzuje původní podezření, že letadlo sestřelila raketa země-vzduch odpálená z povstaleckého území. Rusko naopak tvrdí, že stroj mohla zničit raketa odpálená z ukrajinského vojenského letadla.

10:11

Kriminalisté z Nizozemska a Malajsie shromáždili za poslední tři dny na východě Ukrajiny kolem 1,5 tuny úlomků malajsijského dopravního letadla, které se loni v polovině července zřítilo v Donbasu, oznámila povstalecká agentura DAN.

Materiál bude dopraven k další analýze do Nizozemska. Podle agentury DAN byly na místě nalezeny i zbytky lidských těl. Experti z Nizozemska a Malajsie budou v místě katastrofy letu MH17 u ukrajinské obce Hrabove pracovat ještě tři týdny.

10:05

Z nasazení těžkých zbraní, které měly být podle únorových mírových dohod odsunuty, obvinil povstalce i Kyjev. Podle mluvčího armády Serhije Danylenka vzbouřenci o víkendu "zesílili ostřelování z minometů ráže 120 milimetrů a z děl ráže vyšší než 100 milimetrů". Boje se prý soustředily hlavně do okolí Doněcku a Horlivky.

10:02

Navzdory diplomatickému úsilí evropských ministrů a tvrzení Kyjeva a povstalců o respektování klidu zbraní, boje v Donbasu neutichají. O víkendu se dokonce jejich intenzita zdvojnásobila, nasazeny byly prý i těžké zbraně.

10:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 4. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy